Горещи новини
- The Wall Street Journal: Тръмп одобри план за удар срещу Иран, но не е дал заповед за изпълнението му /ВИДЕО/
- България подготвя изложба „По вълните на Черно море през хилядолетията“, която ще бъде представена в Париж
- Armymedia.bg: Приветствие на командира на Сухопътните войски генерал-майор Деян Дешков към личния състав от формированиятa за ЯХБЗ по повод 19 юни- деня на военния химик
- Otbrana.com: Загиналият преди 61 години при учебен полет курсант Лазар Анастасов не е забравен
- ВА "Г.С.Раковски": Приключи успешно курсът „Поддръжка от страната домакин”
- СКС е домакин на 34-та среща на Борда на страните от лагер „Ново село“, Косово
- Военнослужещи от Сухопътните войски и Военновъздушните сили изпълниха въздушен десант
- Le Bourget 2025 Vietjet подписа меморандум за разбирателство за поръчка на 100 самолета Airbus A321neo с 50 опции
- Le Bourget 2025 SkyWest с голяма поръчка за 60 Embraer E175 плюс 50 опции
- Le Bourget 2025 STARLUX поръча още 10 самолета Airbus A350-1000
хаджи Димитър СТАВРЕВ
pan.bg
Часове след официалното откриване на Международното изложение за отбранителна техника и технологии „Хемус 2024“ стана факт и първото подписано споразумение. То бе сключено в ранния следобяд на 5 юни 2024 г. между българската компания „Авионамс“ (Пловдив), чийто принципал е министъра на икономиката, и американският аерокосмически гигант Lockheed Martin.
На церемонията присъстваха министърът на отбраната Атанас Запрянов, зам.-министърът на икономиката д-р Давид Сукалински, зам.-министрите на отбраната Аделина Николова и Иван Пейков, зам.-началникът на отбраната ген.-лейт. Цанко Стойков, висши мениджъри от Lockheed Martin, като и представители на МО и МИ.
Споразумението по Програмата за индустриално сътрудничество между България и САЩ за изтребителите F-16 Block 70 подписаха Рандал Хауърд, вицепрезидент „Глобални партньорства“ в Lockheed Martin, и инж. Йордан Новаков, изпълнителен директор на „Авионамс“. Съгласно него, „Авионамс“ АД ще изпълнява 3 от общо 6 проекта по индустриално сътрудничество, залегнали в договора за придобиване на самолетите.
Рандал Хауърд заяви пред сп. „Клуб КРИЛЕ“: „Подписах споразумението с голямо удоволствие. Политика е на Lockheed Martin с всяка държава, която придобива наши високотехнологични продукти, да осигуряваме тяхната „локализация“. В случая с България споразумението е свързано с договора между правителствата на България и САЩ за придобиване на изтребители F-16 Block 70. Проектите са свързани с електрическата, горивната и хидравличната системи на самолетите.
Що се отнася до производството на първите 8 изтребителя, те всички са в различни стадии на линията за окончателно сглобяване. Първите два самолета - едни едноместен и един двуместен ще са готови през есента на 2024 г. Те ще бъдат използвани в САЩ за т. нар. type rating (бел. ред. обучение на конкретния тип самолет) на пилотите и техническия персонал на българските ВВС. Първите 4 самолета, обединени в т. нар. ferry cell ще прелетят до България през пролетта на 2025 г.“.
Инж. Йордан Новаков също коментира подписаното споразумение: „„Авионамс“ със своята над 80-годишна история в ремонта и обслужването на самолети и вертолети доказа, че ще е надежден партньор на Lockheed Martin. Това стана след одит на нашите мощности и способности, след който бяхме одобрени. До 2025 г. трябва е готов и оборудван Центъра за обслужване на F-16 Block 70 (бел. ред. базовите национални способности за поддръжка на изтребителите). Инвестицията за ремонта и обновяването на нужните халета и лаборатории и за обучение на персонала е 12,0 млн. лв. В Центъра ще работят на първо време 20-25 души.
Навигирайте с бутоните под снимката, за да разгледате галерията!
ПРЕДИШНА СНИМКА 6/10 СЛЕДВАЩА СНИМКА
Други публикации
Напиши коментар