Горещи новини
- Руски разузнавателен кораб е забелязан край японските брегове
- ВОЕННИТЕ МОРЯЦИ ОТБЕЛЯЗАХА 157 ГОДИНИ ОТ РОЖДЕНИЕТО НА КАПИТАН І РАНГ ДИМИТЪР ДОБРЕВ
- Адмирал Емил Ефтимов: Съюзниците ни в НАТО работят сериозно в интерес на нашата сигурност
- Участниците в учението на НАТО Steadfast Dart – 2025 ще демонстрират способности на Учебен център „Црънча“ (ГАЛЕРИЯ)
- /ВИДЕО/ Песков: Тръмп и Путин по време на телефонен разговор обсъдиха ситуацията в Украйна и Близкия изток
- Пентагонът: Малко вероятно е Киев да възстанови границите и да се присъедини към НАТО
- Палестина призова СС на ООН да спре незаконните заселвания от Израел в окупирания Западен бряг
- Кайро напълно отхвърля идеята за презаселване на палестинци от ивицата Газа в Египет или други страни
- Президентът Ердоган призова да не се отлага създаването на палестинска държава /СНИМКА/
- /СНИМКИ/: Вулканът Килауеа на Хаваите отново бълва лава

Посещението е за установяване на сътрудничество в изследванията на Антарктида с бразилските военноморски сили и за отбелязване на 90 години от установяването през 1934 г. на дипломатически отношения между Федерална република Бразилия и Република България.
Това е първо посещение на български военен кораб в Бразилия. „Св. св. Кирил и Методий“ беше посрещнат на кея от извънредния и пълномощен посланик на България в страната – Божидара Сърчаджиева, която приветства командира на кораба – капитан II ранг Николай Данаилов, и получи от него доклад за изпълнените задачи по време на експедицията на кораба в Антарктика.
РАЗГЛЕДАЙТЕ ГАЛЕРИЯТА > > >
В посрещането се включиха представители на Военноморските сили на Бразилия, пристанищните власти и местни културни дейци. Военният духов оркестър на Рио Гранде изпълни националните химни на двете държави.
На борда на българския кораб беше проведена официална вечеря, организирана от посланика на България в Бразилия за отбелязване на 90 години от установяването на дипломатически отношения между България и Бразилия.
В нея участваха заместник-кметът на Рио Гранде, както и ръководители на институции в града – директорът на пристанищната администрация, началникът на щаба на военноморската база, началникът на федералната полиция и директорът на митницата.
По време на срещата бяха отчетени добрите взаимоотношения между двете държави и бяха обсъдени възможностите за развитие на контактите и сътрудничеството във връзка с изпълнението на бъдещите експедиции на НИК 421 до Антарктида.
Основаният през 1737 г. Рио Гранде, с население около 200 000 души, е последното пристанище на „Св. св. Кирил и Методий“ в Южна Америка.
След прехода през Атлантическия океан и навлизане в Средиземно море е предвидена спирка в Картахена в Испания, където ще се качат за учебна практика през плаването до България 24-ма курсанти, двама преподаватели и един ръководител на практиката от Висшето военноморско училище „Никола Й. Вапцаров“ – Варна.
Очаква се корабът да пристигне в Европа около 19 март, а във Варна – в началото на април 2024 г.
Текст: Силвия Ботева
Навигирайте с бутоните под снимката, за да разгледате галерията!

ПРЕДИШНА СНИМКА 1/5 СЛЕДВАЩА СНИМКА





Други публикации
Напиши коментар