Otbrana.com: Край Страцин отбелязахме 80 години от първия боен ден на Парашутната дружина

Pan.bg 22 окт 2024 | 10:01 views (455) commentaries(0)
img Силите за специални операции на Българската армия бяха удостоени с почетен знак „За признателност“ от Съюза на ветераните от войните на България. Героизмът на българския войник няма и няма как да бъде забравен, каза на военно-църковния ритуал генерал-майор Явор Матеев, командир на СКСО.

Спирдон Спирдонов

Не минава година военнослужещи от Силите за специални операции на Българската армия, ветерани от Втората световна война, членове на военно-патриотични организации да не бъдат в района на с. Страцин, община Кратово, Република Северна Македония (РСМ). Този път вълненията бяха малко повече. Отбелязахме 80 години от първия боен ден на славната Парашутна дружина – 18 октомври, който през 1994 г. е обявен за Ден на военния парашутист. С нас бяха Желязко Радуков, извънреден и пълномощен посланик на Република България в РСМ, Петър Петров, съветник, заместник-ръководител на дипломатическото ни представителство, Петьо Вълков, пълномощен министър, подполковник Асен Ламбев, военен и военновъздушен аташе, майор Диан Динев, помощник-военен аташе, консулът ни в Битоля Николай Димитров и съветникът в консулството Илиян Кръстев, полковник Георги Георгиев, началник на ЦВО и старши лейтенант Димитър Димитров от Военно окръжие I степен – София.

Съюзът на ветераните от войните на България (СВВБ) бе начело със заместник-председателите Мария Стоянова, доброволка от Втората световна война и полковник от запаса Петър Пандурски, Съюзът на българските парашутисти (СБП) бе под ръководството на главния секретар полковник от запаса Никола Стоицев, имаше представители на СОСЗР в Кюстендил и членове на пробългарски организации в РСМ. В ритуала се включиха и български военнослужещи от Бригада „Югоизточна Европа“.

За първи път на това свято място се развя представителното знаме на СКСО. За втори път в ритуала се включи Военният духов оркестър на Съвместното командване на специалните операции (СКСО), също за втори път заупокойната панихида за загиналите бе в съслужение на представители на православните църкви на България и РСМ. Специално за събитието от България дойде Негово Високоблагоговейнство свещеноиконом Фотий от Пловдивската митрополия. От Православната църква на РСМ бе отец Горан.

Командирът на СКСО генерал-майор Явор Матеев приветства участниците и подчерта ролята на армията ни за победите през Втората световна война. Той специално се обърна към ветераните от Втората световна война в лицето на Мария Стоянова и майор от запаса Тодор Андонов с благодарност за приноса им за освобождаването на Европа от фашизма. Героизмът на нашите войни няма и няма как да бъде забравен каза още командирът на СКСО.

Изразявайки удовлетвореност от съхраняването на родолюбивата традиция посланик Радуков подчерта ролята на Българската армия в онези размирни времена преди 80 години и конкретно на Парашутната дружина в интерес, както на нашата страна, така и на европейските държави. Той също се поклони пред саможертвата на ветераните.

„В Деня на бойното кръщение на парашутистите приветствам Вас и Вашите подчинени, като техни достойни наследници. Днес Силите за специални операции на Българската армия демонстрират не само завидни бойни способности. Те са заразителен пример за съхраняване на историческата ни памет и родолюбиво възпитание на поколенията“, се посочва в поздравителен адрес на председателя на СВВБ доц. д-р Иван Сечанов, участник в боевете за Страцин и Стражин, до командира на СКСО генерал-майор Явор Матеев. СКСО бе удостоено от СВВБ с почетен знак „За признателност“, който бе връчен на командира от Мария Стоянова, заместник-председател на СВВБ. (Поздравителния адрес публикуваме отделно.) Командирът на СКСО оцени високо този жест и посочи, че той е още един дълг пред неговите подчинени - дългът пред ветераните от Втората световна война.

На малката височина над селото бяха положени венци и цветя от посолството ни в Скопие, командира на СКСО, СВВБ, СБП и от всички участници във възпоменателното събитие, включително и от културен клуб „Иван Михайлов“..

Бойното си кръщение българската парашутна дружина получава на 18 октомври 1944 г. в Страцин - Кумановската настъпателна операция на Българската армия при овладяването на укрепената Стражинска позиция. Парашутната дружина атакува смятания за непревземаем връх Стражин и го превзема. За периода на своето участие във войната, дружината дава 59 загинали, 151 ранени, а 23-ма воини остават за цял живот военноинвалиди. Първата българска парашутна дружина е сформирана с указ на Негово Величество цар Борис III на 18 март 1943 г. Неин пръв ръководител е началникът на въздушните на Негово Величество войски генерал-майор Айранов, а първи командир на дружината е капитан Ноев. За проявения героизъм и саможертва целият личен състав на парашутната дружина е повишен в звание, а телата на парашутистите - герои със заповед на командващия Първа Българска армия генерал Владимир Стойчев са пренесени в София и погребани в Алеята на парашутистите в Централните софийски гробища.

Празникът бе отбелязан още с тържествени церемонии на 17 и 18 октомври в Пловдив и София.

***

До генерал-майор Явор Матеев,

командир на Съвместното командване на специалните операции

Уважаеми господин генерал,

Не всяко формирование в Българската армия има в историята си такива дати, като 18 октомври. Преди 80 години тук, в боевете за Стражинската позиция, особено се отличават Парашутната дружина, която се сражава като щурмово подразделение и 9-и пехотен пловдивски полк, получил почетното име „Стражински“. В Деня на бойното кръщение на парашутистите приветствам Вас и Вашите подчинени, като техни достойни наследници. Днес Силите за специални операции на Българската армия демонстрират не само завидни бойни способности. Те са заразителен пример за съхраняване на историческата ни памет и родолюбиво възпитание на поколенията.

Като Ви поздравявам от името на членовете на Съюза на ветераните от войните в България, имам честта да обявя решението на нашето Изпълнително бюро Съвместното командване на специалните операции да бъде удостоено със знак „За признателност“. Отличието се присъжда за изключителни заслуги към ветераните от Втората световна война и тяхното сдружение.

Благодаря Ви за това, което правите за България, господин генерал!

Председател на СВВБ

Доц. д-р Иван Сечанов

21 октомври 2024 г.

село Страцин, РСМ

Други публикации


Напиши коментар

Коментари: 0

Социални мрежи

Вход

Запомни ме на това устройство

Регистрирай се Забравена парола

Последни

НАЙ-ЧЕТЕНИ НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Морски архиви

Прочети още

Броячка