Горещи новини
- Космическите войски на Русия станаха на 66 години
- Министър Вътев: Полагаме усилия за коридорите на солидарност, украинските стоки да стигат с лекота през България до пристанищата в Солун и Кавала
- Главен комисар Живко Коцев: Успешно приключи заложническата криза в с. Вълково
- ДФЗ изплати над 2,7 млн. лева на бенефициери по Програмата за морско дело и рибарство 2014–2020
- ВСУ са обстреляли с касетъчни боеприпаси няколко района на Брянска област
- МО РФ: ВКС на РФ пресякоха опит за проникване на територията на Крим на десантна група на ВСУ
- Северна Корея назова най-опасната страна в света
- Бивши ученици искат извинение от ирландско училище за издевателства от нацистки учител
- Блинкен: Западът иска да осигури ВСУ с възможности за отблъскване на бъдеща агресия
- Електронна система за трансграничния превоз на отпадъци ще обслужва ИА "Морска администрация", ГД "Гранична полиция" и други заинтересовани администрации
Warning: getimagesize(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Не е известно името на услугата in /home/panbgwz9/public_html/view_article.php on line 197
Warning: getimagesize(https://cdnfr1.img.sputniknews.com/img/103397/99/1033979914_0:253:4329:2594_1000x0_80_0_1_db366679f9054024836dbde678d3f232.jpg.webp): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Не е известно името на услугата in /home/panbgwz9/public_html/view_article.php on line 197

Съдейки, че разследването на НАТО за военноморския инцидент на 10 юни с френска и турска фрегата край бреговете Либия не установи коректно фактите, Франция реши да се оттегли временно от операцията за морска безопасност на Алианса в Средиземноморието, съобщи на 1 юли френското министерство на въоръжените сили.
Франция реши да „прекрати“ участието си във военноморската операция на Атлантическия алианс Sea Guardian в Средиземно море, сочи писмо от постоянната представителка на страната в НАТО Мюриел Доменак, изпратено до генералния секретар Йенс Столтенберг и с което беше запозната и редакцията на списание L'Opinion.
Както е посочено в писмото, Франция не е доволна от разследването на НАТО за военноморския инцидент, възникнал на 10 юни край бреговете на Либия между френската фрегата Courbet и турската фрегата Oruçreis.
Според френската страна, този „доклад за разследване не позволи фактите да бъдат установени коректно“, което подтиква Франция да „прекрати участието на френски въздушни и морски средства (фрегати и морски патрулни самолети) в операцията Sea Guardian” лансирана през 2016 г.
Париж изисква спазване на оръжейното ембарго срещу Либия
Вчера, 1 юли, френското Министерство на въоръжените сили официално потвърди, че Франция се оттегля от въпросната операция на НАТО. Париж изисква, заедно с 4-те си искания, "Алиансът "тържествено" да потвърди своята съпричастност и ангажимента си към спазването на ембаргото" за доставките на оръжие за Либия. От Париж също така призовават за по-прецизен механизъм за решаване на конфликтите в рамките на Атлантическия алианс.
"Не изглежда резонно да се поддържат ресурси в операция, за която се предполага, че сред различните й задачи е и тази да контролира ембаргото със съюзници, които не го спазват", заявиха от министерството, цитирани от AFP.
„Криминалната“ отговорност е на Турция
На 29 юни, Еманюел Макрон обвини Турция, че не спазва нито един от ангажиментите си от Берлинската конференция за Либия. Според френския президент Турция "е увеличила военното си присъствие в Либия и масово реинфилтрира джихадистки бойци от Сирия".
"Историческата и криминалната отговорност е на Турция, която претендира, че е член на НАТО, поне във всеки случай го твърди", каза той.
На 22 юни Еманюел Макрон вече обвини Анкара, че играе „опасна игра“ в Либия, в която видя нова демонстрация на „мозъчната смърт“ на НАТО.
L'Opinion / AFP
Снимка ©: AP Photo / Vadim Ghirda
loading...
Други публикации
Напиши коментар