Горещи новини
- ПРЕДСТАВЯНЕ Книгата на ген. Симеон Симеонов ще има първа среща с читателите на 20 март 2025 г. от 17,00 часа в ЦВК
- Отзвук: Посещението на научноизследователския кораб „Св. св. Кирил и Методий“ в Бразилия
- Министър Митов изрази съболезнования след трагедията в гр. Кочани, Република Северна Македония
- Министър Даниел Митов проведе работна среща с посланика на Конфедерация Швейцария в София Н. Пр. Раймунд Фурер
- Военна академия приветства участници по програма „Еразъм+“
- Armymedia.bg: В Горна Малина Военна клетва пред 200 ученици
- 74 ГОДИНИ АВИОБАЗА ГРАФ ИГНАТИЕТО! ЧЕСТИТ ПРАЗНИК!
- Otbrana.com: Бригаден генерал Иван Маламов ще премине на международна длъжност
- Otbrana.com: Отново възпитаник на Шуменското военно училище ще бъде началник на НВУ „Васил Левски“
- Делегация от Сухопътните войски посети Република Турция

Научен екип на Технически университет – Варна, с ръководител проф. д-р инж. Тодор Ганчев, проведе работна среща по проект ILIAD. Учените работят съвместно с 55 партньори от 18 държави за създаване на цифров двойник на Световния океан.
На срещата беше представена визуализация на основните функционалности и навигационни ориентири, свързани с изграждане на прототипа на Варненското пристанище – „Harbor Safety – Varna Port Pilot“.
Научният екип на Технически университет – Варна, съвместно с ДП „Пристанищна инфраструктура“ разработва цифров двойник на Варненския залив и плавателните канали, свързващи го с Варненското езеро.
Създават се компютърни модели на процесите в залива и технологични прототипи, които да подпомогнат навигацията на корабите при неблагоприятни метеорологични условия и да подобрят сигурността при преминаване през плавателните зони.
Дигиталният близнак, създаден от учените на Технически университет- Варна ще интегрира следните процеси:
-Метеорологични модели с високи времеви и специфични за местоположението разделителни способности, създадени въз основа на данни за времето (вятър, вълни, мъгла, температура, водно течение);
-Добавена реалност и базирани на изкуствен интелект модели в подкрепа на корабните пилоти, капитани и диспечери на трафика, позволяващи оценка на риска в реално време и т.нар. „Сляпа навигация“, при условия на ограничена видимост;
-Бази данни, основаващи се на Citizen Sciencе, чрез разработване на мобилно приложение, в което потребителите могат да сигнализират за наличие на замърсяване по крайбрежието, струпвания на медузи, промени във времето и други нетипични явления.
Освен екологично въздействие, повишаване на безопасността на корабоплаването, очаква се проектът ILIAD да намали значително времето, в което Пристанище Варна остава затворено, поради неблагоприятни метеорологични условия.
Проектът Integrated DigitaL Framework for Comprehensive Maritime Data and Information Services е финансиран чрез програмата за изследвания и иновации на ЕС Хоризонт 2020.
/www1.tu-varna.bg/
Други публикации
Напиши коментар