Горещи новини
- Секретна мисия на ракетата Minotaur IV
- Москва протестира срещу Токио заради планове за тренировъчна стрелба до руските граници
- Американската армия ще инвестира в производството на разузнавателни аеростати
- Зеленски обяви готовността си да купи от САЩ 10 системи за противовъздушна отбрана Patriot
- Гърция подписа договор за закупуване на противокорабни ракети MM40 Exocet Block.3C
- До 9 май летищата в Санкт Петербург и Волгоград ще бъдат преименувани на Ленинград и Сталинград
- САЩ не подкрепиха плана на Израел за удар по ядрените съоръжения на Иран
- Нова награда за човек от екипа на „Клуб КРИЛЕ“
- 2024 г. - рекордна за гражданската ни авиация - отзиви от 23-ата среща на българската гражданска авиация (ГОЛЯМА ГАЛЕРИЯ)
- /ВИДЕО/: Песков заяви, че новите региони са неразделна част от Русия

Към морето и Дунава - за напредък!
Специално за Pan.bg от Бургас и Ченгене скеле и нашите Черноморски приятели Ерик Табарли и капитан Грегорио Фуентес
РАЗГЛЕДАЙТЕ ГАЛЕРИЯТА > > >
Постоянната експозиция "Скритите тайни на Черно море" е подредена в детския научен център "Планетум" в Морска гара-Бургас.
Тя включва седем броя 3D макети на потънали кораби. Плавателните съдове са пресъздадени във вида, в който са открити при проучванията на морското дъно по време на мащабния проект "Black Sea Map" в периода 2015-2017 г.
Ръководители на проекта са проф. Д. Адамс (от Университета в Саутхемптън), доц. Л. Вагалински (директор на Националния археологически институт с музей към БАН) и д-р К. Димитров (Център за подводна археология в Созопол).
През първия археологически сезон (2015 г.) за целите на експедицията е използван изследователския кораб "Егео" (снимка 3).
През втория археологически сезон (2016 г.) за целите на експедицията е използван изследователския кораб Stril Explorer (снимка 3).
През третия археологически сезон (2017 г.) за целите на експедицията е използван изследователския кораб Havila Subsea (снимка 3).
В настоящата галерия показваме един от 3D-макетите на кораби в експозицията "Скритите тайни на Черно море". Това е двумачтов ветроход от типа "галиот" (снимки 1 и 2).
Повече информация за него предоставя постерната сесия подредена в Културно-туристическия комплекс "Ченгене скеле". Снимки 4 и 5 публикуваме, благодарение на капитан Грегорио Фуентес.
Местооткриване на двумачтовия ветроход от типа "галиот": Южен български шелф на дълбочина 100 метра. Датиране: втората половина на XIX век. Корпус: дървен, плоскодънен, с объл нос и елипсовидна кърма, плитко газене. Ветрилно стъкмяване: косо, топселно. Екипаж: 8-12 души. Положение: легнал на равен кил.
Проектът "Скритите тайни на Черно море" е осъществен с финансовата подкрепа на "Културна програма за Българското председателство на Съвета на Европейския съюз 2018 г." на Национален фонд "Култура".
В следващите броеве на рубриката "Българските морски новини" ще покажем и останалите шест макета на кораби от експозицията.
Благодарим на Ерик Табарли и капитан Грегорио Фуентес за снимките и очакваме следващото им включване!
Pan.bg - лидерът в българските морски новини!
Следете морските новини от България в Pan.bg и социалните мрежи https://www.facebook.com/bgseanews/
Навигирайте с бутоните под снимката, за да разгледате галерията!

ПРЕДИШНА СНИМКА 1/6 СЛЕДВАЩА СНИМКА






Други публикации
Напиши коментар