Горещи новини
- /ВИДЕО/: МО на РФ показа кадри от освобождаването на Горнал
- Руската армия завърши разгрома на ВСУ в района на Курск: Как бойците освободиха региона /ВИДЕО/
- При взрив в пристанище в Южен Иран загинаха четирима души, 516 са ранени /ВИДЕО/
- САЩ намаляват подкрепата за киберсигурност за Украйна
- Три бургаски пристанища получиха престижнното еко отличие "Син флаг"
- Отборът на 61-ва Стрямска механизирана бригада е победител в шампионата по тактическа стрелба в динамични условия на Сухопътните войски
- В 61-ва Стрямска механизирана бригада се проведе заключителния етап от подготовката на ученици от клуб „Приятели на армията“
- Семинар за разпознаване и предотвратяване на заплахи, насочени към военни обекти, организира Служба „Военна полиция“
- Министърът на отбраната Атанас Запрянов и посланикът на Словения Н. Пр. Наташа Бергел обсъдиха възможностите за сътрудничество в областта на отбраната
- Министърът на отбраната Атанас Запрянов и председателят на Софийски форум за сигурност Йордан Божилов подписаха Меморандум за сътрудничество
ФОТО-ГАЛЕРИЯ: СПЕЦИАЛИЗИРАНИЯТ РОБОТ ЗА ИЗСЛЕДВАНЕ НА БУРГАСКИЯ ЗАЛИВ ПРЕМИНА ТЕСТОВЕ В РЕАЛНА СРЕДА

Новият специализиран робот за подводно изследване на екологичното състояние на Бургаския залив премина тестове в реална среда.
Апаратът се управлява дистанционно от оператор и е с възможност за потапяне на дълбочина до 30 метра. Той ще се използва за научна и изследователска дейност от Университет „Проф. д-р Асен Златаров“. С робота ще се правят изследвания за количествата и качествата на макроотпадъците от полимери, плаващи по повърхността и дъното в крайбрежната морска зона на Бургас.
РАЗГЛЕДАЙТЕ ГАЛЕРИЯТА > > >
Заснетите от робота кадри ще бъдат анализирани от специалисти в областта на екологията и морското дело. На местата, където бъде установено наличие на отпадъци с по-големи размери, ще бъдат използвани водолазни екипи от СНЦ „Приятели на морето – Бургас“, за изследването им и изваждането им от водата.
По този начин ще се постигне двоен ефект. От една страна ще се придобие пълна информация за вида и състоянието на плаващите и отложените по морското дъно отпадъци. От друга страна ще се предприемат необходимите дейности за тяхното почистване, което ще допринесе за подобряване на околната среда.
Планирани са и мониторингови мисии за въздушно заснемане на макроотпадъците по морската повърхност с помощта на дрон.
Пробонабирането ще бъде извършено в общо 6 избрани зони – Пристанище Бургас, Пристанище „Сарафово“, акваторията на Северен и Централен плаж, Ченгене скеле и остров Св. Анастасия.
Мониторингът на морските отпадъци ще се извършва през всеки сезон в годината, като се планира следващата седмица да стартира първия от тях.
На демонстративния тест присъстваха проф. Севдалина Турманова, която е част от екипа на проекта, експерти от Община Бургас и Университет „Проф. д-р Асен Златаров“, както и екип от специалисти от ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ – гр. Варна, които ще извършат мащабното проучване на състоянието на морската среда.
Разработването на научната база данни за състоянието на Бургаския залив в зоните със силно влияние на човешката дейност ще бъде основа за изработването на стратегии за намаляване на замърсяването и опазването на природните ресурси.
Опазването на морската среда чрез изпълнението на различни мерки е част от стратегията на Община Бургас за подобряване на биоразнообразието по Южното Черноморие и постигането на т. нар. „син растеж“.
Като част от мерките за управление на човешкото въздействие върху морската околна среда Университет "Проф. д-р Асен Златаров" ще разкрие нова дисциплина "Полимерни замърсители в морска среда" към магистърските програми „Екология и опазване на околната среда”, „Екология и екологичен мениджмънт” и „Технология на материалите и материалознание". Създаването на дисциплината е обвързано с анализа и класификацията на полимери в морските води и провеждането на сезонен мониторинг.
Резултатите от направените подводни изследвания ще бъдат представени на две събития тип "научно кафене", в които ще участват учени, представители на бизнеса и местната общност. По време на дискусиите ще се обсъдят различни идеи за опазването на природните ресурси.
Дейностите са в рамките на съвместен проект на Община Бургас и Университет "Проф. д-р Асен Златаров" - "Повишаване на знанията за морската околна среда за устойчиво управление на морските ресурси и постигане целите на син растеж", финансиран по Програма за морско дело и рибарство 2014 – 2020 г., ДБФП № BG14MFOP001-6.004-0007-C01/МДР-ИР-01-237/14.12.2020 г.
/www.burgas.bg/
Навигирайте с бутоните под снимката, за да разгледате галерията!

ПРЕДИШНА СНИМКА 1/11 СЛЕДВАЩА СНИМКА











Други публикации
Напиши коментар