Горещи новини
- Гърция одобри 5-годишен план за модернизация на стойност 14 милиарда долара, първите изтребители Rafale получава в средата на 2021
- ЗАПЛАТИТЕ НА ВОЕННИТЕ ОТ РОДНАТА АРМИЯ СА УВЕЛИЧЕНИ С 48 ПРОЦЕНТА!
- Нови варианти на китайския вертолет Z-20 -за борба с подводници и за китайския Корпус на морската пехота (ЕКСКЛУЗИВНА ГАЛЕРИЯ)
- Kакво предвижда Програма - 2032 във връзка с обезщетенията на военнослужещите при уволнение?
- СЕДЕМ ТЪЖНИ ГОДИНИ БЕЗ ОРЕЛА ЛЕТЕЦ СВЕТЛАН СТОЯНОВ
- В БЮДЖЕТА НА МО ЗА 2021 ГОДИНА СА ОТДЕЛЕНИ ПАРИ ЗА: ЗАКУПУВАНЕ НА НОВ ТИП БОЕН САМОЛЕТ, РЕМОНТ НА МИГ-29, COUGAR, PANTER, МИ-24, МИ-17
- Уникални снимки и видео: Истинска „Слонска разходка“ с шест руски ВТС Ан-124 „Руслан“
- БЮДЖЕТ НА СИЛИТЕ ЗА СПЕЦИАЛНИ ОПЕРАЦИИ ЗА 2021 ГОДИНА
- Флотът от ВТС Boeing C-17 Globemaster III налетя 4 милиона полетни часа
- Асошиейтед прес: ФБР проверява Националната гвардия на САЩ

Към морето и Дунава - за напредък!
Калоян Панчелиев, снимки Жул Верн
В поредицата материали от Свети Влас, публикувани в Pan.bg в периода септември-октомври т.г. на няколко пъти гостувахме в яхтената марина, а на 30 октомври разказахме за монумента на кан Тервел (720-721 г.), Спасител на Европа.
Днес допълваме темата с няколко фотографии от "Алеята на народите", която се намира на южната стена на пристанището в Свети Влас (поглед отгоре, снимка 6) и представлява поредица от бронзови барелефи на български национални герои и световни личности, някои от които - с важна роля и значим принос в нашата история.
Откриването на алеята е на 3 март 2008 г., когато е поставен първият барелеф - на Апостола на Свободата Васил Левски (снимка 1).
По-късно са поставени барелефи на поетите-революционери Христо Ботев - през юни 2008 г. (снимка 2) и Шандор Петьофи - през октомври 2009 г. (снимка 3).
Оттук алеята придобива морско измерение - следват барелефите на руския адмирал Ушаков (снимка 4) и британския адмирал Нелсън (снимка 5). Фотографии на някои от останалите барелефи ще публикуваме в близко бъдеще.
Изграждането на "Алеята на народите" е по идея и инициатива на фондация "Българска памет".
Припомняме, че в периода 2016 -2017 г. Ви показахме галерията с портрети на прочути личности в Приморско (снимки 24-39).
Тя е дело на Стойко Гагъмов от Пловдив и включва над 300 портрета на известни български и чуждестранни личности върху камъните, скалите и тетраподите по крайбрежната алея, която отвежда до пристанището на града.
Сред личностите представени с портрети в галерията са Васил Левски, Христо Ботев, Владимир Димитров Майстора, Алеко Константинов, Ванга, П. Яворов, кап. Георги Георгиев, Жак-Ив Кусто, Джузепе Верди, Джузепе Гарибалди, Жозефин Бейкър, Лиз Тейлър, Уинстън Чърчил, Борис Пастернак, Ван Гог, Чернишевски, Максим Горки и др.
Благодарим на Жул Верн за снимките и очакваме следващото му включване!
Следете морските новини от България в Pan.bg и социалните мрежи https://www.facebook.com/bgseanews/
Pan.bg - лидерът в българските морски новини!
РАЗГЛЕДАЙТЕ ГАЛЕРИЯТА > > >
Навигирайте с бутоните под снимката, за да разгледате галерията!

ПРЕДИШНА СНИМКА 1/39 СЛЕДВАЩА СНИМКА







































loading...
Други публикации
Напиши коментар
Какъв кан бе казва се ХАН.Даже и Б.Димитров казва че е ХАН.Кан от старогръци е куче.
Канас сюбиги Омуртаг, обитавайки в стария си дом, направи преславен дом на Дунав и по средата на двата всеславни дома, като измерих (разстоянието), направих на средата могила и от самата среда на могилата до стария ми дворец има 20 000 разтега и до Дунав има 20 000 разтега. Самата могила е всеславна и след като измериха земята, направих този надпис. Човек и добре да живее, умира и друг се ражда. Нека роденият по-късно, като гледа този надпис, да си спомня за оногова, който го е направил. А името на архонта е Омуртаг, канас сюбиги. Нека Бог да го удостои да преживее сто години.
Отговор на коментар: #1
Явно много си изостанал с материала. То от МОН са виновни, че още не са оправили учебниците. Горе са ти го обяснили как се чете.
Има си точна история, как един грешен превод на един партизански професор води титлата Хан вместо Кан.