Горещи новини
- /ВИДЕО/: В Китай представиха разузнавателен дрон с размерите на комар
- /ВИДЕО/: Израелски F-16 прелита през облак от отломки на безпилотен летателен апарат Shahed-136
- /ВИДЕО/: Видео от удара на Иран с ракета по централата на израелското киберкомандване в Беер Шева
- Military Watch: Бомбардировачи B-2 на САЩ може да бъдат свалени по време на удар срещу Иран
- БТА: Антарктида е най-голямата природна лаборатория в света, каза проф. д-р Христо Пимпирев
- Armymedia.bg: Въоръжават пехотата с 318 „Форд Рейнжър“ вместо уазките
- Armymedia.bg: Атанас Запрянов - България напълно подкрепя увеличаването на инвестициите в отбраната
- Българските Сухопътни войски постигнаха високо ниво на оперативна и техническа съвместимост по време на учението на НАТО „CWIX 2025“ в Полша
- Военнослужещи от Сухопътните войски участваха в републиканското първенството по полицейска лична защита в Кранево
- МО на РФ: През нощта над Русия бяха свалени над 60 украински дрона

Спирдон Спирдонов
Ветерани от Втората световна война и потомци, запасни и резервисти се поклониха пред паметта на над 630 български воини, загинали в операцията срещу немците край Сремска Митровица, днес Република Сърбия. Така започна вторият ден от военноисторическия поход „По бойния път на Първа българска армия“. Мемориалът „Сремски фронт” се намира на север от Белград по магистралата за Загреб. Във военно-родолюбивата проява участват членове на СВВБ и на СОСЗР и курсанти от ВВВУ „Георги Бенковски“. Делегацията се води от директора на дирекция „Социална политика и политика по военно-патриотично възпитание“ в МО Людмил Михайлов и командира на 2-ра Тунджанска механизирана бригада бригаден генерал Мирослав Костадинов. Полковник от запаса Младен Младенов, заместник-председател на СОСЗР, откри името на своя дядо Кирил Попов на стената, където са изписани имената на български военнослужещи, загинали тук пред 81 години.
Следващият ритуал, който се проведе под ръководството на полковник Веселка Методиева от дирекция „Социална политика и политика по военно-патриотично възпитание“ на МО, бе на военния мемориал в гр. Вуковар, Хърватия, където са положени тленните останки на 1027 български военнослужещи. 325 от тях са на неизвестни бойци. Тук всяка година на 6 май българското посолство организира паметна церемония. По традиция се радваме на отличното домакинство на Н.Пр. г-жа Ива Крулева, извънреден и пълномощен посланик на Република България в Република Хърватия, полковник Иван Студенков, военен, военновъздушен и военноморски аташе, членове на българската общност в Хърватия, военнослужещи от армията на Хърватия и представители на Министерството на ветераните в Загреб и местната власт.
Словото за боевете преди 80 години в този район на Българската армия и изграждането на мемориала бе на Светлин Радев, директор на дирекция „Военно-исторически архив“ във Велико Търново. Мястото, където се намираме, е последният дом на нашите предшественици, дали живота си за освобождението на тези земи, каза той. Припомни, че мемориалът е изграден през 1965 г., а през 2016 г. е открита паметникът с изписаните имена на загинали български военнослужещи в операцията „Винковци-Вуковар“. Посочи, че архивите съхраняват много свидетелства за победите на нашата армия, за трудни и трагични моменти, но не и за прояви на малодушие. И в най-тежките времена българските воини винаги са били пазители на Родината, символ на доблест, чест и храброст, подчерта Светлин Радев. И продължи: „Отминаващите години и превратностите не бива на изтрият, заглушат или обрекат на забрава съхранената памет на цели поколения и народи за тези мрачни моменти в общата ни история, трябва да помним, да разказваме на следващите поколения, вярвайки в бъдещия по-добър свята.“
1027- те български войници, офицери и доброволци са загинали в Сремската настъпателна операция 22 - 28 декември 1944 г. в междуречието на Дунав и Сава. Дадени са сравнително големи загуби от нашите атакуващи части. Частите и съединения на Първа българска армия, обаче, със Сремската настъпателна операция ангажират към себе си значителни сили и средства на противника, не позволяват те да бъдат използвани на други направления от фронта и разстройват организираното оттегляне на неприятеля по долината на река Сава.
Поздравително писмо, което публикуваме отделно, до участниците в похода на министъра на отбраната Атанас Запрянов прочете бригаден генерал Мирослав Костадинов.
Положени бяха венци и цветя от българските курсанти и хърватски военнослужещи от името на министерствата на отбраната, посолството ни в Загреб, СВВБ, СОСЗР, българската общност в Хърватия и местната власт. От района на мемориала ветераните полковник от запаса Анани Христов и майор от запаса Тодор Андонов взехме пръст, която ще поставим до Паметния знак във Военна академия „Георги С. Раковски“ за завръщането на българската войска от фронта. Ритуалът на признателност се повтори и в района на военното гробище на загиналите бранители на Вуковар през 1991 г.
За съхраняване на военно-историческата ни памет от името на СВВБ генерал-майор от запаса Тодор Дочев връчи юбилейни медали, учредени във връзка с 80 години от края на Втората световна война, на Н.Пр. Ива Крулева и полковник Иван Студенков. Имаше и изненади – допълнителни подаръци, връчени от генерала на посланика, военният аташе и Диана Гласнова, журналист - гласът на българската общност в Хърватия. Благодарност към дипломатическото ни представителство иМинистерството на отбраната местната власт за поддържането военно-историческия поход и поддържавенто на българския военен мемориал изрази председателят на СОСЗР генерал от запаса Златан Стойков.
В Дравачехи е гробът на подпоручик Господин Желев от Кортен, Сливенско, роден през 1924 г. и загинал тук в боевете на 18 март 1945 г. Участниците в похода сложиха цветя и почетоха паметта на подпоручика. За направените усилия да бъдат издирени негови близки говори полковник от запаса Божидар Борденяшки, председател на Областната организация на СВВБ в Сливен. За съжаление гробът не е в добро състояние. Няма я оградата, няма я снимката на плочата, не си личат добре и надписите. Най-вероятно ще трябва да се намери начин за неговото обновяване. Хубавото бе, че представителите на Министерството на отбраната поеха инициативата да се направи възможното за обновление на гроба, паметната плоча на този български герой, който почива на унгарска земя.
Преминаването на р. Драва, съвсем обяснимо, бе съпроводено с много преживявания от ветераните. Майор от запаса Тодор Андонов, когото министърът на отбраната Атанас Запрянов награди за 6 май - Ден на храбростта и празник на Българската армия – 6 май, е бил тук в състава на Първа българска армия преди 80 години. Тогава бил само на 20 години. През войната е бил сапьор, командир на взвод. По това време е комендант на с. Дравафок. Още помни схемите, по които е изграждал инженерните съоръжения. Не могат да се забравят селата Дравасоболч, Драваполконя и Дравачехи, освобождавани от българските войници и останали в светлите страници на военната ни история.
***
До участниците във военно-историческия поход „По бойния път на Първа българска армия!
Уважаеми ветерани, генерали, офицери и курсанти,
Приемете моите най-искрени поздравления за участието ви в традиционния военно-исторически поход „По бойния път на Първа българска армия“.
Да минеш по бойните полета на родната ни войска, особено тези дни, когато се навършват 80 години от Втората световна война, е неповторимо преживяване. Вие правите това, което се нарича не само съхраняване на бойната ни слава, но и нейното предаване на поколенията. Оценявам инициативата като високо патриотична, която е както преклонение пред героизма на българския войник, така и свидетелство, че не забравяме миналото си, което е необходимо, за да имаме бъдеще.
Министерството на отбраната посвети военният парад на 6 май – Деня на храбростта и празник на Българската армия, на 80 години от края на Втората световна война и участието на армията ни в нея. Възпоменателните церемонии, които провеждате пред българските военни мемориали в Република Сърбия, Република Хърватия и Унгария са част от програмата за отбелязване на годишнината.
Благодаря на вас и на нашите дипломатически служби в тези държави, на централната и местната власт за реализирането на тази инициатива.
Пожелавам ви успех в по-нататъшните родолюбиви начинания!
С уважение:
Атанас Запрянов, министър на отбраната на Република България
Други публикации
Напиши коментар