Горещи новини
- ВОЕННОСЛУЖЕЩИ ОТ 12-А АВИАЦИОННА БАЗА – ДОЛНА МИТРОПОЛИЯ ОБЕЗВРЕДИХА РЪЧНИ НАПАДАТЕЛНИ ГРАНАТИ, ОТКРИТИ НА ТАВАН
- БТА: Фотографска изложба на Олег Василев ще представи в Бургас българския научен принос от Антарктида
- Президентът Румен Радев отличи италианския посланик Джузепина Дзара с орден „Мадарски конник“ първа степен
- Вицепрезидентът Илияна Йотова се срещна с председателя на Морската академия в Монако Лоран Анселми
- Началникът на ВМА отличи медиците, евакуирали пострадали от Северна Македония
- Ден на отворени врати във ВВМУ привлече стотици посетители
- Armymedia.bg: Българи и американци в пехотна контраатака
- Armymedia.bg: Военнослужещи от 2 механизирана бригада в надпревара с „Макаров”, на учебен център „Победа”
- Otbrana.com: Предстои поставянето на паметна плоча-барелеф на генерал-майор Григор Жотев
- Otbrana.com: Атанас Запрянов - Работим за законодателни промени за задължителна военна подготовка

Посолството на Република България във Виена кани сънародниците ни да почетем заедно паметта на загиналите български офицери в Балканските и в Първата световна войни 1912 – 1918 г., съобщават от дипломатическата служба.
Информираме, че по случай Архангелова задушница /02.11.2024 г./ на 30.10.2024 г. от 11.00 ч. пред българския Военен паметник в Централния гробищен парк на Виена, парцел 91, ще бъде отслужена панихида в памет на седмината български офицери, загинали в Балканските и в Първата световна войни 1912 – 1918 г.
Възпоменателното честване се организира от Посолството на България във Виена, съвместно с БПЦО „Св.Иван Рилски“ във Виена. Панахидата ще бъде отслужена от отец Иван Петкин.
***
Българският военен паметник във Виена е открит през тридесете години на миналия век. Той бил събирателно място за чествания и отдаване на почит от страна на българските преселници в австрийската столица и околностите ѝ,пише bgsleda.com. След 1989 г. българският паметник започва бавно да потъва в забрава и все по-малко са хората, които се събират около него. За причините и политическите мнения защо това се случва след тази дата, не бихме искали да отделяме внимание, а да се фокусираме върху групата от хора, които се заемат със задачата да възродят тази българска следа. Полковник Еленко Андреев заема поста на военно аташе в българското посолство във Виена, когато с него се свързва Ивелин Вичев, също военен, и му разказва за този потънал в забвение български паметник.
Годината е 2014 и в деня на Архангеловата (Мъжка) задушница, 1 ноември, българската общност отново се събира на това сакрално за родината ни място в австрийската столица, за да почете загиналите във войните българи. Но по важното от този ден е, че се взима решение този военен паметник да бъде възстановен.
С нелеката задача да реставрират българския паметник се заемат художниците Стефка и Марио Николови. Суровата зима не спира двамата реставратори, които водени от препоръките на скулптора Ивайло Савов възкресяват буква по буква тази част от българската военна история. Под ръцете на двамата майстори отново се появяват имената, на положените тук български воини:
подп. Юрданъ Продановъ Стояновъ, род.Габрово, 20 арт.п. † 6.4.1918
майоръ Атанасъ Захариевъ Бояджиевъ, род. Габрово, воен.у-ще † 1.8.1917
майоръ Илия Дърлевъ Ивановъ, род. Елена, Шумен кр.бат. † 29.11.1913
капитанъ Стефанъ Шишковъ Славовъ, род.Е.Джумая, 2 план.арт.п. †29.7.1913 (гр.Ески Джумая е днешният Търговище)
поруч. Димитъръ Дафиновъ Ивановъ, род. Магарево, Битол. 48 пех.п. † 26.3.1919 (с.Магарево е в община Битоля на Р.Македония)
поруч. Николай Диковъ Ивановъ, род.Видинъ, 20 арт.п. †26.5.1916
поруч.Юрданъ Юрдановъ Петровъ, 3 опълч. п.
На 5 май 2015 г., в навечерието на Деня на храбростта и на българската армия паметникът е отново тържествено открит. Във Виена, в сърцето на Европа, българската общност отново се сдобива с място за преклонение, в което да отдава почит на загиналите на стотоци километри от родните си домове българи, място, което силно ви препоръчваме да посетите.[/list]
Други публикации
Напиши коментар