Горещи новини
- The New York Times: Победа на Тръмп може да доведе до оттегляне на САЩ от НАТО
- /ВИДЕО/: Путин заяви, че бъдещето на Русия до голяма степен зависи от войниците в СВО
- Френски кораб свали два йеменски дрона над Червено море
- The Wall Street Journal: ВСУ няма да могат да проведат ново настъпление до 2025 г.
- Вашингтон разреши продажбата на снаряди на Израел, заобикаляйки Конгреса
- Китайската брегова охрана използва водни оръдия срещу филипински кораби
- The National Interest: Радарът за Block 70 направи F-16 самолет от пето поколение
- КНР обвини филипински кораб в намерение за умишлен сблъсък с китайски катер
- Лидерите на САЩ и Израел няма да присъстват на встъпването в длъжност на президента на Аржентина Майли
- Шиитски групировки в Ирак заявихя, че операциите срещу САЩ ще продължат, докато не се изтеглят

.pik.bg
Японската енергийна компания "Кансай електрик пауър" спира работата на трети и четвърти блок на АЕЦ "Такахама" в западната префектура Фукуи, защото не съответстват на нормите за антитерористична сигурност, предаде ТАСС, цитиран от БТА и „Дарик”.
Енергоблоковете ще спрат работа през лятото на 2020 г., защото сегашните им сертификати изтичат през август и октомври. Компанията няма да успее дотогава да обнови инфраструктурата и да извърши други действия, необходими за получаването на нови документи от Комитета по ядрена енергетика.
Една от причините за спирането на реакторите е корупционният скандал, засегнал компанията през изминалата година. Според предварителното разследване ръководството е получило около 320 млн. йени (б.р. 3 млн. долара) от строителна компания, искаща да получи договор за работа на територията на АЕЦ "Такахама". Този скандал вероятно ще доведе и до отлагане на предвиденото за 2021 г. рестартиране на първи и втори реактор на същата централа.
Преди аварията в АЕЦ "Фукушима" около 30 на сто от използваната в Япония енергия се дължеше на атомната енергетика. В резултат на временния отказ от ядрена енергетика страната беше принудена да се снабдява с електричество предимно от ТЕЦ-ове. Сега в Япония работят осем реактора в пет централи, а правителството се надява в скоро време да продължи политиката на частично рестартиране на атомните електроцентрали.
loading...
Други публикации
Напиши коментар