Горещи новини
- Boeing ще произведе 184 вертолета Apache за СВ на САЩ и международни клиенти
- Bloomberg: ВВС на САЩ ще поискат $73 млрд за бомбардировач B-21 и МБР Sentinel
- Медии: В Запорожие прогърмя мощен взрив
- /ВИДЕО/ Песков: Между Путин и Си Дзинпин се състоя много сериозен разговор
- В Москва: Свалихме американския дрон заради подозрения, че подготвя нападение срещу руско пристанище
- Китай протестира срещу посещението на президента на Тайван в САЩ
- Шолц разказа за телефонните си разговори с Путин
- Вашингтон обсъжда с Пекин възможността за посещение на министри на САЩ в Китай /ВИДЕО/
- Посланикът на РФ в САЩ: Помощта на САЩ за Киев увеличава риска от пряк сблъсък между Русия и НАТО /ВИДЕО/
- Нова процедура по ПМДР ще подпомогне закупуването на лодки и други плавателни съдове с цел туризъм в МИРГ "Несебър-Месемврия"

Зам.-министърът на образованието и науката Карина Ангелиева (вдясно) и Витория Алиата ди Вилафранка от Европейската комисия, която отговаря за укрепването на административния капацитет и изпълнението на програмите в България, посетиха вчера три от проектите за изграждане и развитие на центрове за върхови постижения и центрове за компетентност. СНИМКА: Йордан Симeонов
разработваме високотехнологични устройства в център за компетентност, лидер е Институтът по роботика
Суперсензори, разработени от български учени, ще противодействат на терористи.
“Всеки терористичен акт е добре подготвен. За тази работа безспорно се иска и акъл, и логистика, и технологии. Ще разработим такива високотехнологични устройства, такива игри ще разиграем, че да сме 10 гърди преди лошите. Ще противодействаме с помощта на високоефективни сензори.” Това обяви акад. Чавдар Руменин от Института по роботика на БАН, който ръководи Центъра за компетентност “Квантова комуникация, интелигентни системи за сигурност и управление на риска”.
В него партньори са още Институтът по металознание, Висшето военноморско училище “Никола Вапцаров”, Националният военен университет във Велико Търново, Техническият университет в Габрово, Институтът за ядрени изследвания, Геолого-географският факултет на Софийския университет и сдружението “Съвременни летателни технологии”.
Центърът за компетентност се финансира по Оперативната програма “Наука и образование за интелигентен растеж”. Бюджетът е 13,5 млн. лв., а срокът за изпълнение на проекта е 60 месеца от 1 юни 2018 г.
Ще се направи лабораторен комплекс, оборудван с последна генерация апаратура, в който през следващите 10 г. ще се правят висококачествени научни изследвания, ще се разработват иновативни продукти, прототипи и обекти на интелектуална собственост.
Ще се предлагат услуги и експертизи в сферата на комуникационните технологии, роботиката, изкуствения интелект и сензориката. Чрез системите с изкуствен интелект ще се прогнозират аварии и бедствия.
“В бъдеще при рак например може да се пускат наночастици в кръвта на човек, те на базата на изкуствения интелект се групират на клъстери и атакуват рака. Съвместно с Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика може съвместно да постигнем нетривиални резултати”, каза още акад. Руменин. Според него в бъдеще в центъра ще може да се говори и за телепортация по методите и законите на квантовата физика.
loading...
Други публикации
Напиши коментар