Otbrana.com: Променят правилата за допълнителното възнаграждение за владеене на чужд език

Pan.bg 16 сеп 2024 | 13:35 views (372) commentaries(0)
img Новата наредба не е само за владеене на официалните езици на НАТО - английски и френски език, но и за - руски, румънски, турски, гръцки и сръбски.

Спирдон Спирдонов

Допълнителното месечно възнаграждение на военнослужещите и цивилните служители за владеене на чужд език е 20, 30 и 40 лв., в зависимост от съответното ниво по стандартизационното споразумение на НАТО STANAG 6001. Новата наредба, чийто проект е предоставен от Министерството на отбраната за обществено обсъждане, решава няколко проблема, възникнали от практиката.

На този етап липсва регламентация дали това възнаграждение е с

постоянен или непостоянен характер,

се посочва в мотивите към проекта. Това е довело до различно тълкуване и предявяване на претенции от страна на военнослужещи за включване на посоченото възнаграждение в базата за изчисляване на обезщетения при освобождаване от военна служба по смисъла на ЗОВСРБ. В проекта е записано, че допълнителното месечно възнаграждение за владеене на чужд език е с непостоянен характер.

Друг проблем е, че досегашния вариант на наредбата е създал предпоставки за неправилно разбиране на концепцията за

„валидност“,

която се смесвала с концепцията за „актуалност“, на удостоверението за владеене на чужд език. Тук отговорът в мотивите към новата наредба е „Валидно е последното придобито и издадено удостоверение за владеене на английски и/или френски език съгласно НАТО STANAG 6001, което винаги е било без срок за страната. Заплащането за притежаване на удостоверение на дадено ниво никога не е било обвързано с това то да бъде издадено преди определен брой месеци/години. За командироване на военнослужещи и цивилни служители на длъжности в задгранични представителства на Р. България или в международни организации/инициативи на територията на страната и извън нея се изисква притежаване на удостоверение с определена актуалност, т. е. то да е издадено до 3 или 4 години към датата на кандидатстване за дадената длъжност. Изтичането на тази актуалност, свързана със заемане на определена длъжност, не означава, че дадено удостоверение трябва да се счита за невалидно и поради тази причина да се спира месечното финансово възнаграждение за притежаването му“.

При разработването на новата наредба е отчетен и друг проблемен въпрос. С оглед намаляване отлива на специалисти от

разузнавателни структури

и формирования на Въоръжените сили, стимулиране на по-доброто изпълнение на служебните задължения и повишаване на езиковата им подготовка, е включено допълнително финансово възнаграждение за военнослужещи, владеещи руски, румънски, турски, гръцки и сръбски език, за служители, които добиват, обработват и анализират разузнавателна информация. Издадените удостоверения за владеене на сърбохърватски език, да се приемат за валидни удостоверения за владеене на сръбски език, е записано в новата наредба.

От МО подчертават, че проектът на наредбата позволява получаване на допълнително възнаграждение за владеене на чужди езици от всички служители, владеещи езика на необходимото ниво, независимо от структурата, в която са назначени. Срокът за обществено обсъждане е до 13 октомври т.г.

Снимка: СКС

Други публикации


Напиши коментар

Коментари: 0

Социални мрежи

Вход

Запомни ме на това устройство

Регистрирай се Забравена парола

Последни

НАЙ-ЧЕТЕНИ НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Морски архиви

Прочети още

Броячка