Горещи новини
- Пентагонът: Турция не е информирала САЩ чрез военните за плановете да започне операция в Северна Сирия
- Лукашенко създава оперативно командване на войските на границата с Украйна
- Русия: Свалихме самолет с чуждестранни оръжия
- Канцлерът на ФРГ: Войната на Русия в Украйна е провал, Путин подцени сплотеността и мощта на НАТО
- Сорос: Европа е единственият пазар на Русия, ще бъде принудена да затвори газовите находища в Сибир
- Ден на отворените врати в авиобаза Безмер за 1 юни
- /ВИДЕО/ МО на РФ: Руските военни унищожиха щурмова бригада в ДНР, която пристигна за укрепване на ВСУ
- В САЩ считат, че руският Су-47 "Беркут" е създаден за борба с американския F-22 "Raptor"
- В Русия ще реставрират първата атомна подводница на СССР
- The Drive: Американска подводница се сблъска с подводна планина заради действия на екипажа

На събитието присъстваха о. р. майор Евгени Алексиев – ръководител на проекта, Таня Великова – директор на Държавен архив Русе, Десислава Василева – представител на Фондация „Русе – град на свободния дух“, Красимира Игнатова от Военен клуб Русе и Мартин Календжиев – председател на клуб „Традиция“.
В началото на церемонията бе връчен благодарствен адрес на директора на ПГРКК инж. Ивелина Георгиева, както и сертификат на Венцислав Ралчев – преподавател по история, под чието ръководство преминаха дейностите по проекта.
РАЗГЛЕДАЙТЕ ГАЛЕРИЯТА > > >
Всички участвали ученици получиха специален сертификат и по един екземпляр от изданието „Русенските военни части по време на Втората световна война“, което представлява специално публикувано историческо проучване на снимки от три изключително ценни фотоалбума от него период.
В същия ден във фоайето на гимназията бе подредена и изложба, включваща подбран, обработен и подготвен по проекта снимков материал, както и интересни факти от времето на събитията и от реализацията на проекта.
Началото на проекта „Съживени моменти от историята на Русе – дигитален офис за учащи“ бе дадено през месец март 2021 година. Проектът бе част от инициативите, посветени на 80-тата годишнина от подписването на „Крайовската спогодба“ и 75-годишнината от края на Втората световна война и бе осъществен по програма „Знание и растеж“ на Фондация „Русе – град на свободния дух“, с подкрепата на Фондация „Еконт“.
Основни участници по проекта бяха Професионалната гимназия по речно корабостроене и корабоплаване и Средното училище с преподаване на немски език „Фридрих Шилер“. В организацията и реализацията на проекта двете училища си партнираха с Държавен архив – Русе, Регионален съюз на офицерите и сержантите от запаса и резерва – Русе, чрез своя клуб по интереси „Родолюбие“ и Военен клуб – Русе.
В продължение на 8 месеца бяха реализирани дейности, целящи създаване, популяризиране и съхраняване на исторически документи, свързани с мисията на Пети пехотен дунавски полк в годините 1940-1944.
/www.pgrkk-ruse-bg.net/
Навигирайте с бутоните под снимката, за да разгледате галерията!

ПРЕДИШНА СНИМКА 1/2 СЛЕДВАЩА СНИМКА


loading...
Други публикации
Напиши коментар