Горещи новини
- Турският дрон Aksungur постави рекорд по височина
- Турция пуска своя система за излитане и кацане на хеликоптери
- Във ВВВУ започна летателен стаж на курсанти с нови хеликоптери и самолети (ГОЛЯМА СТАЖАНТСКА ГАЛЕРИЯ)
- Руска зенитна ракета 40Н6 ли свали украинския изтребител F-16?
- ООН: В Газа настъпи е най-тежката ситуация от началото на атаките - надвиснала е хуманитарна катастрофа
- Lockheed Martin ще увеличи броя на експерименталните F-35 Lightning II
- Напредък на програмата LTAMDS
- Ирак се интересува от руски БЛА "Куб" и "СКАТ"
- Американски ракети AGM-88E AARGM срещу хусите
- Във Върховната Рада признаха, че Украйна все още купува руски газ

Otbrana.com
В Министерство на отбраната работим по законодателни промени в Закона за отбраната и въоръжените сили и Закона за резерва на Въоръжените сили за задължителна военна подготовка. Когато сме готови се надяваме да убедим депутатите да ни подкрепят, каза министърът на отбраната Атанас Запрянов в интервю пред БНР.
Според него това е вариант да се преодолее недокомплекта в родната армия. И уточни, че не става въпрос за връщане на задължителна наборна военна служба, а за хора, чиито професии включват боравене с оръжие.
"Голямата част на Алианса са професионалисти и никой не се отказва от тях, но войната в Украйна показа, че при класически, дългосрочен конфликт трябва да има мобилизационни мероприятия. За да има мобилизация трябва да имаме граждани, преминали военна подготовка и са в запаса. Тук е големият въпрос за подхода. Някои европейски държави използват наборната военна служба, други - задължителна военна подготовка. Ние в МО работим и нашата идея е думата "задължителна" да не се разбира като срочна, наборна, военна служба, а задължителна за онези български граждани, които желаят да работят и тяхната професия да е свързана с използването на оръжие – МВР, охрана на съдебната власт, охранителните фирми, Гранична полиция. За тези категории да бъде въведена задължителна военна подготовка", обясни министър Запрянов.
(Б.р. Преди няколко дни правителството прие Национална отбранителна стратегия, която е с хоризонт от 10 години. На въпроса, който често се задава от обществото дали ще има задължителна военна подготовка на гражданите или връщане на наборната военна служба, отговорът е: „Повишаване подготовката на резерва чрез прилагане на ефективни форми за военна подготовка на българските граждани на доброволен принцип и адаптиране на нормативната уредба, уреждаща задължителна подготовка на запаса в мирно време“. Категорично е посочено, че мирновременният състав на въоръжените сили ще се комплектува на професионален принцип и ще се докомплектува с личен състав и техника чрез създаване и поддържане на доброволен резерв.)
За инициативата за сътрудничество между Хърватия, Албания и Косово военният министър каза,"не сме участвали".
"Запознахме се с декларацията. Това не е нашият приоритетите, той е да се фокусираме и да увеличим приноса си в НАТО и ЕС, за да стабилизираме ситуацията. За тази инициатива трябва да има вътрешно-политически процес, а такъв не е извършван. Имаме информация за инициативата, ще получим документите, но не се обсъжда на ниво МО и МВнР", обясни министър Запрянов и допълни, че България има Стратегия на добросъседство, доверие и прозрачност.
Планът "Превъоръжи Европа" е принудителна мярка и трябва европейският стълб в НАТО да бъде развит и драматично да бъдат увеличени отбранителните способностите, смята министърът.
"Последните 15 години всички операции, които ЕС се опита сам да започне, бяха покривани от САЩ. С идването на новата администрация на САЩ отново излезе като приоритет споделяне на тежестите и евросъюзниците да харчат повече за отбрана. Нашата страна по разпореждане на премиера Желязков започна активна работа и в МО трябва да направим анализ и свързване на нашите отбранителни планове – програма до 2032 г. Трябва да свършим с насоките за развитие на нашата отбранителна индустрия. На запад те оперират със стандарти и тези на НАТО, а нашата отбранителна промишленост е от съветски тим. Сега е моментът заедно, като усилия на правителството и индустрия, да начертаем насоките, не само за модернизация, а и самата отбранителната индустрия. Трябва да се разработи стратегия за отбранителната индустрия на страната ни", коментира Атанас Запрянов.
Бюджетът бе определен от министъра, като компромисен и сподели, че увеличаването на възнагражденията на военнослужещите вече дава резултат и има повишен интерес към военната служба. Осигурено е и нормалното функциониране на МО. Той потвърди, че на 12 април ще е официалното посрещане на първият Ф16, който ще пристигне в България. "Получаването на първите 8 самолета Ф16 ще даде рязка промяна на нашите ВВС, а с вторите, България ще изгради ескадрила по стандартите на НАТО", посочи министър Запрянов.
Други публикации
Напиши коментар