Случаят с генералите. Как се оценяват командирите в Украйна по време на войната и какво общо има политиката с това?

Pan.bg 11 фев 2025 | 06:51 views (458) commentaries(0)
img
пан.бг










Случаят с генералите. Как се оценяват командирите в Украйна по време на войната и какво общо има политиката с това?

Тези въпроси и разговори са следвоенни. Спря - браво. Не допуснаха да окупират Харков без пакет (военна помощ от съюзниците – УП) – браво. „И тогава ще разберем подробностите, когато имаме почивка“, припомни президентът Володимир Зеленски руската офанзива в района на Харков през май на пресконференция през юли 2024 г.

Малко повече от половин година по-късно, на 20 януари 2025 г., той отново се върна към тази тема. Но тонът на изявленията на върховния главнокомандващ се промени значително, въпреки факта, че все още не е настъпила нито „паузата“ във войната, нито „следвоенните времена“.

Този път Зеленски благодари на служителите на реда за тяхната „добра работа във военните дела“. Наред с други неща, той спомена събитията в посока Харков: „Важно е хората да усетят този статус и всички вчерашни заслуги не отменят върховенството на закона“.

Същия ден представители на Държавната разузнавателна служба съобщиха за подозренията си на бившия командващ Харковското командване за специални операции бригаден генерал Юрий Галушкин, командира на 125-а бригада за специални операции генерал-лейтенант Артур Горбенко и командира на 415-ти стрелкови батальон от 23-та бригада за специални операции полковник Иля Лапин. Офицерите са заподозрени в "провал на отбраната в района на Харков". В следващите няколко дни съдът ги остави в ареста за два месеца.

Арестите на бойни командири предизвикаха възмущение в част от обществото. Военните наричат ​​арестите на офицери "на живо" "срамни", а опозицията смята, че случаят е политически мотивиран.

"Украинска правда" разговаря с висши военни, политици, адвокати на заподозрените и представители на Държавното бюро за разследване, за да разбере:

Защо служителите на реда се втурват в случаи на бойни офицери точно сега?

Има ли наистина политически подтекст в случая с „провала на отбраната в Харковска област“?

Какво е общото между арестите на Галушкин, Горбенко и Лапин през 2025 г. и генерал-майор Дмитро Марченко през 2019 г.?

Отказ от отговорност: не се опитахме да разберем дали заподозрените командири са виновни за „провала на отбраната в района на Харков“. Съдът ще се произнесе по този случай.


Руски пробив в Харковска област: за какво са съдени бойните командири?

На 10 май 2024 г. руските войски започнаха настъпление в северната част на Харковска област. В рамките на няколко дни социалните медии започнаха да обвиняват 125-та бригада TRO в "бягство в района на Харков".

Командирите бяха отстранени от длъжностите си, а Държавното бюро за разследване образува наказателно дело. След осем месеца разследване бяха повдигнати обвинения на трима заподозрени.

„Това (предаването на подозрения на служители – УП) не беше предварително планирана акция. От СБУ дойде информация за рисковете и тримата заподозрени да избягат в чужбина – трябваше да реагираме. Затова им предадохме първоначалните подозрения“, уверява УП полковник Вадим Приймачок, началник на отдела на Главно следствено управление на Държавното бюро за разследване.



Не изглежда особено убедително: полицаите съдействаха на следствието осем месеца, докато тримата внезапно решиха да избягат в чужбина. Освен това по време на обвинението Горбенко бил „на път да избяга“ от болничното си легло, а Галушкин „планирал да пресече границата“ след операция – няколко седмици по-рано му поставили пластина в рамото.

генерал-лейтенант Артур Горбенко
снимка: armyinform

Държавното бюро за разследване първоначално обвини генерал Галушкин в небрежност по време на служба (чл. 425 от Наказателния кодекс на Украйна). На 21 януари Печерският районен съд на Киев го изпрати в ареста за два месеца с алтернатива на внасяне на гаранция в размер на 5 милиона гривни. На следващия ден парите били платени за него, но на изхода от ареста служителите на реда отново задържали служителя.

Съдът отново арестува генерала на 24 януари. Този път за самоволно напускане на бойното поле (чл. 429), без право на гаранция. Адвокатът на офицера Михайло Величко твърди в коментар за украинската преса, че второто подозрение е „почти идентично по текст с първото“.

Полковник Приймачок обяснява връчването на второто подозрение от УП на Галушкин с факта, че следователите "видяха признаци на по-тежко престъпление" в материалите по делото.

Интересното е, че генерал Галушкин беше изпратен в ареста от съдия Светлана Шапутко, която през 2018 г. защити дисертация под ръководството на един от „ефективните мениджъри“ на президента и „заплахата за чеченците“ Олег Татаров.


Генерал-лейтенант Артур Горбенко е заподозрян в неизпълнение на служба, а бившият командир на 415-и стрелкови батальон полковник Иля Лапин е заподозрян в дезертьорство.

На 21 януари съдът изпрати Лапин в ареста за два месеца без гаранция. На 22 януари Хорбенко беше арестуван с гаранция от 25 милиона гривни.

Заседанията се проведоха при закрити врати поради конфиденциалност на подробностите по случая. И тримата полицаи са заплашени от до 10 години затвор.

Иля Лапин
Снимка "Радио Свобода"

Според бившия командир на Обединените сили на въоръжените сили на Украйна генерал-лейтенант Сергей Наев сега дори в диктаторска Русия офицерите се отстраняват от постовете си и се понижават в ранг за неуспехи на фронта, но не се пращат в затвора.

реклама:

„По време на войната провеждането на съдебни заседания по тези факти в демократична Украйна, въпреки че авторитарната Руска федерация не го прави, уместно ли е да се прави сега? Никой не е против съдебните процеси. Но възможно ли е това да се прави след войната?“ – казва той в интервю за UP.

Служителите на реда рядко обвиняват украинските военни в подобни престъпления. Според данни, предоставени от Генералната прокуратура в отговор на запитване от Министерството на отбраната на Украйна, през 2022–2024 г. са регистрирани 1039 наказателни производства за небрежност и 198 за неразрешено напускане на бойното поле.

Невъзможно е да се отделят данни за висшите офицери, статистиката се отнася за всички военнослужещи.
Автор: Андрий Калистратенко, UP

Броят на съдебните присъди и за двете престъпления е десет пъти по-малък от общия брой на делата, сочи статистиката на пресцентъра на съдебната власт. Например през 2024 г. служителите на реда са открили само 31 случая на неразрешено напускане на бойното поле, но съдилищата не са издали нито една присъда.

Автор: Андрий Калистратенко, UP
Какво се случи в района на Харков: версията на следствието

Следователите на СБР образуваха наказателно производство на 11 май 2024 г. Причината е, че предния ден 415-ти батальон, придаден на 125-та бригада ТРО, се изтегли от Стрелечая към Глибокае, без да се консултира с командването си.

Карта на украинските Deep State osinters към 11 май 2024 г

Войниците се преместиха от първата линия на втората, където продължиха да държат отбраната. На Държавното следствено бюро не са известни случаи някой от тях да е отивал в СФР.

„Батальонът имаше картечна рота, въоръжена с голямокалибрени картечници, но те не произведоха нито един изстрел, оставяйки БЦ на позиция. Когато разпитахме бойците защо са напуснали, те отговориха: „Ние не сме камикадзета“, разказва за UP началникът на отдела на Главното следствено управление на Държавното следствено бюро Приймачок.

Той твърди, че по време на руския пробив Горбенко не е бил на командния пункт. Генералът пристига там около 5 часа сутринта, когато офанзивата вече е в активна фаза.

"В следобедните часове на 10 май той даде заповед да се овладеят позициите, заети от противника. По време на боевете през тези дни успяхме да пленим руски войници. Разпитахме около дузина от тях. Те казаха, че са влезли в нашите позиции много лесно, без съпротива", продължава полковникът.

В момента се разследват войници от 415-ти батальон за неразрешено напускане на бойното поле. Но никой от тях все още не е обвинен.

Държавното бюро за разследване подозира командирите, че отбраната в района на Харков не е била извършена в съответствие с устава на въоръжените сили на Украйна. Разследването установи, че определената отбранителна зона за всеки батальон значително надвишава изискванията на бойния устав. Нямаше достатъчно плътност между единиците. 415-ти батальон не разполагаше с достатъчно бойци, за да защити такава широка ивица.

Генерал Горбенко каза в интервю за украинската преса, че 415-и батальон е навлязъл в района на Харков след боеве в района на Бахмут, където е бил „доста сериозно разбит от врага“ и е бил само 50% укомплектован.



125-та отделна бригада СРО беше дислоцирана в Харковско направление за една година - от май 2023 г. Военните разполагаха с разузнавателна информация за възможна руска офанзива. Но частите за терродефанс са лека пехота и нямат тежко въоръжение.

Горбенко убеждава UP, че непрекъснато изпраща искания до висшето командване за подсилване на частите с войски и оръжие. През март 2024 г. той написа доклад, че щатният състав на бригадата не отговаря на поставените й задачи и звената се нуждаят от допълнителен личен състав.

Прочетете цялото интервю тук: Бивша бригада от 125-та ТРО Горбенко: В района на Харков те направиха всичко възможно. Но задържането на фронта при 6–8 души на километър е нереалистично.

Бригаден генерал Юрий Галушкин става командир на Харковския военен окръг на 1 април 2024 г. Още на 5 април той написа молба до главнокомандващия с искане за допълнителни сили и средства. Към него са изпратени пет бригади: 92-ра щурмова, 42-ра механизирана, 57-ма моторизирана пехота, 71-ва егерска и 17-а танкова.

"Галушкин не укрепи предната линия на отбраната, а постави тези бригади на втора линия, където настъплението беше реално сдържано. На въпроса: "Защо не поставихте назначените бригади на предната линия?", той отговори: "Главнокомандващият определи да ги поставя на втория ешелон." Той каза, че не може да оспори заповедите на главнокомандващия. Горбенко направи същото", казва началникът на отдела на Главния инвест следствен отдел на Държавното бюро за разследване.

Към версията на генералите Галушкин и Горбенко се придържа и прекият им началник, бившият командир на хортицкия спецназ Юрий Содол.

Следователите все още не са разпитали Александър Сирски поради неговия "натоварен график", но SBI планира да разговаря с главнокомандващия по този случай.

По време на разследването служителите на реда са разпитали повече от половин хиляди военнослужещи, командири, представители на Генералния щаб на въоръжените сили на Украйна и служители на Харковската ОВА. Но предшествениците на Галушкин и Содол - бившите командири на OTU Харков Андрий Грицков и OSUV Хортица Александър Грузевич - все още не са разпитани, уж защото са заети с изпълнение на бойни задачи.

За разбиране: Грицков командва Харковския военен окръг повече от година – от началото на март 2023 г. до края на март 2024 г., Галушкин – само 40 дни. Грузевич беше командир на Командването за специални операции на Хортица от януари до април 2024 г., а Содол от април до края на юни 2024 г.

„Според мен квалификацията на действията на Галушкин, Горбенко и Лапин не е окончателна. В действията им виждам редица по-тежки престъпления. Те умишлено не са изпълнили задълженията, които са им възложени от съответните наредби, закони, закони и постановления“, казва полковник Приймачок.



Всеки може да бъде подведен под отговорност за неспазване на устава - от командира на отделението до главнокомандващия, смята секретарят на Комисията по национална сигурност, отбрана и разузнаване на Върховната рада, полковник от СБУ Роман Костенко.

„Много е трудно по време на такава интензивна война да се бие според устави, които са написани още по времето на Съветския съюз, а по време на независимостта на Украйна просто са преведени на украински.

„Ние често крещим за „лъжичката“ и изискваме от командирите по-модерни методи за водене на война, а след това служителите на реда образуват наказателни дела, в които обвиняват офицери в неспазване на „съветския“ устав“, добавя Костенко в разговор с УП.

Командирите също са обвинени в "неправилно подреждане на укрепленията". В първия ешелон военните изграждаха опорни точки, инженерни прегради и минни полета.

Както установи разследването, тези укрепления не са достатъчни за възпиране на врага. Важно уточнение: регионалните военни администрации не изграждат укрепления на фронтовата линия, тяхната зона на отговорност е втората и третата линия на отбрана, така че няма въпроси към представителите на Харковската ОВА в Държавната гранична служба по този въпрос.

„Експертите са установили, че действията на Галушкин, Горбенко и Лапин са в пряка причинно-следствена връзка с факта, че част от държавните територии, личен състав и военна техника са изгубени на дълбочина 6,5 километра“, каза началникът на отдела на Главното следствено управление на Държавното следствено бюро по време на разговор с УП.
Добре дошли в предизборната надпревара

Случаят с "провала на отбраната в Харковска област" има политически оттенък, смятат повечето от събеседниците на Украинската народна партия сред депутатите и бойните офицери. Една от основните причини за подобни мнения е, че служителите на реда се активизираха във "военното дело" именно когато в Украйна активно се заговори за избори.

„Войниците имат най-голямо доверие сред украинците. Вероятно властите ги виждат като свои противници, затова се опитват да демонстрират „сила“ – да покажат, че полковници и генерали или други защитници могат да бъдат в затвора. Вместо да мотивират хората да се мобилизират, политиците се занимават с дискредитиране на военните“, казва Роман Костенко, секретар на Комисията по национална сигурност, отбрана и разузнаване на Върховната рада.

Резултатите от декемврийско проучване на KIIS показват, че 92% от украинците вярват на отбранителните сили, докато само 45% вярват на президента – най-ниското ниво от началото на Първата световна война. За сравнение: в края на 2022 г. на Зеленски се доверяват 84% от гражданите, а на военните - 96%.


„Може би властите се опитват да спечелят политически точки, като „десантират“ командирите, казвайки, че „ние наказваме виновните за провалите на фронта“. Но не бива да забравяме, че успехите на фронта зависят и от политиците, които са длъжни да осигурят мобилизацията и да оборудват частите с оръжие“, напомня народен депутат и СБУ полковник Костенко.


Печеленето на политически точки чрез "хляб и зрелища" е любима практика на сегашната украинска власт.

Да си припомним как в края на юни 2024 г. президентът освободи от длъжност командващия Обединените сили на Въоръжените сили на Украйна генерал-лейтенант Юрий Содол.

Президентът не обясни причините за това решение, но до уволнението се стигна след блогърска активност около военния. В социалните мрежи Содол беше наречен "касапин" и обвиняван за поредица от поражения на фронта. Началникът на щаба на бригада "Азов" Богдан Кротевич тогава призова Държавното бюро за разследване да проведе разследване срещу Содол поради големите загуби на персонал, които се предполага, че са настъпили в резултат на изпълнение на неговите заповеди. През есента генерал-лейтенантът „подаде оставка“ от служба въз основа на заключението на VLK.

Някои от събеседниците на украинската преса сред военните смятат, че дейността на служителите на реда по делата срещу военните е предупреждение към бившия главнокомандващ Въоръжените сили на Украйна Валерий Залужни.

„Виждаме в анкетите какъв е рейтингът на доверие на бившия главнокомандващ. Според мен действията срещу командването са сигнал към Залужни – „стой във Великобритания и не излизай напред, защото и ние ще излезем срещу теб“, казва събеседникът на УП сред представителите на висшето офицерско звание на Въоръжените сили на Украйна, пожелал анонимност.

Първата вълна от „сигнали“ към военното ръководство премина през април 2022 г. Веднага след като отбранителните сили изгониха руснаците от Киев, политическите интриги се върнаха в правителствения квартал. Тогава следователите на SBI започнаха да разследват кой "предаде юга".


Изминаха почти три години, но около тази история все още има повече легенди, отколкото факти. Бившият главнокомандващ не е официално замесен в случая с провала на южната отбрана в първите дни на пълномащабното нахлуване, но политици от различни партийни лагери в разговори с УП го наричат ​​„случаят Залужни“.

Топ източник в правоохранителните органи каза пред УП, че проверките по наказателното производство все още продължават и все още няма повдигнати обвинения.

На 3 февруари Украинска правда изпрати запитване до Държавното бюро за разследване относно хода на досъдебното разследване. Към момента на публикуването не е получен отговор.

Прочетете също: Как въоръжените сили на Украйна подготвиха юга за отбрана, минираха Чонгар и се биеха за района на Херсон. Реконструкция

Борбата с политически съперници с помощта на силите на реда е стара украинска традиция. Но използването на военните в политически игри е ноу-хауто на екипа на Зеленски. Доказателство за това са нашумелите случаи с арестите на бойните офицери Дмитро Марченко и Роман Червински.
Всичко свърши: как беше съден генерал Марченко

Сега генерал-майор Дмитро Марченко с позивна "Марчело" е наричан "легенда" и благодарен "за Николаев". В началото на Първата световна война той ръководи отбраната на града - след това настъплението на руснаците е спряно. А преди пет години се опитаха да вкарат генерала в затвора.

След изборите през 2019 г. Държавното бюро за разследване обвини Марченко, който тогава беше началник на Главното управление за развитие и поддръжка на материалното осигуряване на Министерството на отбраната, в закупуване на некачествени бронежилетки за армията. Въпреки че Марченко твърди, че изобщо няма нищо общо с покупките.

„Прокурорът Микола Середа ми каза: „Екипът е на върха, президентът е наясно“. Може дори да не потрепвате. "Вашите адвокати няма да направят нищо, защото президентът е дал заповед." Аз искрено вярвам, че президентът е бил 100% виновен и че Порошенко е 100% отговорен за случая", емоционално казва Марченко.

През юни 2019 г. представители на Държавното следствено бюро извършиха обиски в домовете на служители на Министерството на отбраната. Полицаите нахлуха в сградата на управлението с балаклави и автомати. Запечатаха компютрите и взеха всички документи.

„Когато прочетох заповедта за обиск, разбрах, че служителите на реда вече са установили, че съм виновен. Те вече бяха „разбрали“ всичко в този момент. Един от тях предизвикателно ми каза: „Това е, влизаш“. Никъде няма да избягаш. Има екип за вас. „Порошенко го няма – няма кой да ви защити“, описва събитията от онзи ден генерал Марченко.


Почти половин година след обиските, на 5 ноември 2019 г., служители на Държавното следствено бюро идват при служителя със съмнение.

Генералът разказва диалога със служителите на реда така:

– Момчета, нямам нищо против. Вашата работа е да предавате подозренията. Но имам право на защита. „Нека дойде адвокатът ми“, каза веднага Марченко.

– Няма да има адвокат. Ще те поставим с лицето надолу на пода точно сега. Ще повикаме специалните части. Тук ще бъдеш разбит. „Ще ти разбият лицето“, реагира агресивно един от служителите на СБР.

Въоръжени мъже в униформи на Държавното бюро за разследване призоваха свидетели, за да запишат предполагаемия отказ на генерала да приеме подозрение. Но Марченко искаше това да стане само в присъствието на неговия адвокат.

"Казах, че рано или късно ще трябва да отговарят за изпълнение на престъпни поръчки. Те ми отговориха: "Кой ще носи отговорност?" Няма да излезеш от затвора. „Ще седите в следствения арест, докато не си признаете“, спомня си генерал-майорът.

Законодателството предвижда военнослужещите, на които е наложена мярка за неотклонение задържане под стража от съда, да бъдат държани в караул, а не в следствен арест. Но полицаят напусна съдебната зала и отиде в ареста.



Генералът дойде на съдебното заседание с чанта, в която имаше анцуг, чорапи, цигари и бисквити, защото разбра, че ще бъде изпратен в ареста. Още в ареста "местните власти" казаха на Марченко, че знаели няколко дни преди срещата, че генералът ги "посещава".

„Нали разбирате, че за мен, военнослужещ в униформа, беше много неприятно да попадна в „света на крадците“, беше незаконно, но къде са законите у нас?

Както показва практиката, 95% от хората в следствените арести се пречупват и признават дори неща, които не са правили. Това са технологии на НКВД от 1937 г. „Сега украинските служители на реда ги използват и се гордеят със себе си“, казва офицерът.

Дните в ареста бяха унижение за генерал-майор. По време на разпитите следователите оказват натиск върху Марченко: те изискват да каже „нещо за Порошенко или министъра на отбраната и неговите заместници“ и го принуждават да признае, че е вземал подкупи от доставчици.

„В следствения арест се случваше разпитът със следователите да е в 12, а мен ме извеждат (от килията – УП) в 9 и ме затварят в „боксовете“. Тесен коридор, няма къде да седна, много е задимено, има плюнки и повръщано по пода. Всеки влиза и излиза, може да ме режат и бият.

След няколко часа в тези "кутии" ме отведоха за разпит. Следователите попитали: „Искате ли да свърши утре? Искате ли да се приберете утре и да не минавате през всичко това? Признайте си!“ – спомня си генерал Марчело.

През декември 2019 г. Дмитро Марченко беше освободен от предварителния арест под гаранция. Според него по време на голямата война служителите на реда са спрели делото. Той обаче остава заподозрян, въпреки факта, че в началото на пълномащабното нахлуване военното ръководство е раздало на бойците бронежилетки, иззети по време на разследването, според Марченко.

„Аз и моят адвокат се свързахме с прокурора след началото на пълномащабната руска инвазия. Написахме декларация за прекратяване на делото поради невъзможност да се установи дали бронежилетките са качествени или не, защото са раздадени на военните. Отговори не получихме.

Но неофициално от прокуратурата ни казаха: "Когато има екип, ще го закрием. Още няма екип". Разбирам, че разследването умишлено не приключва този случай. „Може би, за да ме държат на въдицата и да се активизирам в точния момент“, споделя мислите си пред УП генерал-майорът.

На 3 февруари Украинска правда се свърза с Държавното бюро за разследване с молба относно текущото състояние на наказателното производство. Все още не сме получили отговор.

„Всеки военен разбира защо се случва това (става дума за арестите на бойните офицери Галушкин, Горбенко и Лапин – УП). Властите виждат военните като възможни конкуренти и така ги „отстраняват“, възмущава се Марченко в разговор с УП.
***

В края на март 2022 г. президентът Володимир Зеленски подписа приетия от Върховната рада закон за бойния имунитет. С подписа си той узакони освобождаването на командирите от наказателна отговорност за загуба на бойци и техника по време на отбраната на Украйна, ако това беше невъзможно да се предвиди предварително.

Полковник Приймачок казва, че от първите дни на разследването следователите на SBI са разгледали възможността за прилагане на боен имунитет към заподозрени в провала на отбраната в района на Харков, но не са намерили основания за това.



Според Роман Костенко, секретар на Комисията по национална сигурност, отбрана и разузнаване на Върховната рада, механизмът за боен имунитет всъщност не работи. В края на краищата в началото на Великата война депутатите смятат, че "никой няма да пипа военните", така че те са написали закона лошо. Сега комисията по отбрана планира да направи този механизъм ефективен.

За разлика от бойния имунитет, „законът“ за избирателно правосъдие работи перфектно в Украйна. Скоро ще се навършат три години от освобождаването на Иван Баканов, приятел от детинство на президента, от поста шеф на СБУ.

През юли 2022 г. Зеленски уволни Баканов за „неизпълнение на служебни задължения, довело до човешки жертви или други сериозни последици“. Все още не е известно дали бившият ръководител на "Служба Божия Украйна" е замесен в наказателни дела, свързани с работата му. "Украинска правда" попита за това Държавното бюро за разследване, но все още не е получила отговор.

Не може една униформа и презрамки с много диаманти да са индулгенция за всички престъпления. Всяко престъпление изисква разследване. Но сега, в разгара на война за оцеляване, Украйна съди собствените си офицери – не за колаборационизъм, предателство или корупция, а за небрежност, която се състои в неспазване на законите.

"В условията на недостиг на оръжие, неуспешна мобилизация и ниска мотивация командирите вземат решения за отбрана, а след това всеки момент могат да бъдат хвърлени зад решетките. И нито върховният главнокомандващ, нито главнокомандващият, нито министърът на отбраната ще се застъпят за тях", възмущава се Костенко.

„Най-сериозното последствие в тази история е демотивацията на армията, продължава мнението си той, най-важното е, че заради подобни действия бойците утре не казват: „Ако ние не сме такива и не знаем как да се бием по устав, нека да се бият тези, които ни казват как да го правим правилно“.

В този случай следвоенните времена, за които Зеленски споменава, ще настъпят доста бързо, но изходът от войната ще бъде трагичен за Украйна и тук ще избират и ще бъдат избирани съвсем други хора.

Ангелина Страшкулич, УП



източник

украинска правда

Други публикации


Напиши коментар

Коментари: 0

Социални мрежи

Вход

Запомни ме на това устройство

Регистрирай се Забравена парола

Последни

НАЙ-ЧЕТЕНИ НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Морски архиви

Прочети още

Броячка