В Китай изявленията на Тръмп за Гренландия бяха счетени за знак за упадък на хегемонията на САЩ

Pan.bg 12 яну 2025 | 08:41 views (388) commentaries(0)
img
pan.bg

Изявленията на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп за Гренландия и Панамския канал показват упадъка на глобалната хегемония на Съединените щати. Това мнение изрази в интервю за ТАСС Уанг Зайбан, старши изследовател в китайския институт Тайхе.

Според него, желанието на Тръмп да установи контрол над Панамския канал, Гренландия, Канада, както и да преименува Мексиканския залив на Американски залив, са опити да върне колелото на историята назад. Американецът посочи, че новият глава на Белия дом и неговият екип са наясно с падането на САЩ и не са в състояние да спрат тенденцията към развитие на многополюсен свят.

Уанг също така посочи две възможни причини за риториката на Тръмп. Според експерта, политикът можеше да си загуби главата от шеметната победа на изборите и „наистина искаше да стане най-великият американски президент“. Според друга версия, президентът на САЩ се опитва да намери горещи теми, за да поддържа популярността си.

По-рано ръководителят на Канадския институт за проблемите на 21-ви век Ървин Стадин заяви, че анексирането на Гренландия, Канада и други земи се е превърнало в „библейски въпрос“ за Тръмп. „Тръмп 1.0 беше експериментален политик, който просто опитваше ръката си във властта. Тръмп 2.0 вече не е про-сделка, търговия или дори про-американски. Прави „библейски“ залози на наследството си, вижда се сред големите световни играчи“, смята политологът. Експертът предупреди, че не бива да се подценяват плановете на Тръмп за експанзия на САЩ – според него, трябва да им се даде адекватен отговор.

Източник: lenta.ru Снимка: Mike Segar / Reuters

Превод и редакция: pan.bg

Други публикации


Напиши коментар

Коментари: 0

Социални мрежи

Вход

Запомни ме на това устройство

Регистрирай се Забравена парола

Последни

НАЙ-ЧЕТЕНИ НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Морски архиви

Прочети още

Броячка