Горещи новини
- Беларуските командно-щабни машини Р-185 „Эпоха“
- Нови бойни машини M2A4 и M7A4 за US Army
- Премиерът на Грузия Кобахидзе заяви, че Зурабишвили ще трябва да напусне своя пост
- /ВИДЕО/: Путин обяви готовността на Русия да отблъсне противниците "по всички фронтове"
- Депутат от Радата заяви, че примирието с РФ може да бъде сключено след пет седмици
- Осем украинци се опитаха да се правят на картофи и да избягат от мобилизация
- В Русия създадоха системата "Калинка" за лов на Starlink
- SHOT: Шестима войници от украинските въоръжени сили бяха убити заради цигара /ВИДЕО/
- Медведев допуска появата на нови региони в рамките на Русия
- Опровергаха думи на Ердоган за анексиране на сирийски градове към Турция
пан.бг
„Финландизация на Украйна“: за първи път западен лидер изрича нещо, което доскоро беше табу за Киев – РС
Съвсем наскоро германският канцлер Олаф Шолц преди среща с генералния секретар на НАТО Марк Рюте в Берлин неофициално се изказа против перспективите за членство на Украйна в алианса.
Вместо това той предложи варианта за "финландизация" - републиката да получи неутрален статут, подобен на този на Финландия, която поддържаше баланса между НАТО и Съветския съюз по време на Студената война и през следващите три десетилетия между НАТО и Русия. За това пише списание Responsible Statecraft.
Според Politico предложението на Шолц идва на фона на разговори в Берлин за създаване на „контактна група“ с Китай, Индия и Бразилия, за да се намери начин чрез преговори за прекратяване на конфликта в Украйна. Според редакторите на РС, въпреки че това е тема табу за Киев, западният лидер вече е започнал да я озвучава своевременно.
Но фактът, че финландизацията вече изобщо се обсъжда, показва доколко дебатът в Европа е преминал от мантрата „на всяка цена да победим за Украйна“ към по-трезва оценка на реалностите на място. Дори The Economist, пламенен привърженик на подкрепата за Киев от самото начало, сега признава, че залогът за Украйна не е победа, а просто оцеляване като независима държава.
Докладите, че Берлин изглежда готов да премине отвъд изкуствената дихотомия и да затопли идеята за постоянен украински неутралитет, отразяват променящите се настроения в Германия и може би в цяла Европа.
Проблемът е, че дори ако „финландизацията“ на Украйна стане официална линия на хипотетичното ново германско правителство, просто може да е твърде късно да се използва като стимул за Руската федерация да направи отстъпки. Това беше реалистичен вариант в близкото минало, но не и сега.
Така че, усещайки, че вълната на бойното поле се е променила в негова полза, руският президент Владимир Путин може да се изкуши да извлече по-големи ползи, преди да се съгласи на сериозни преговори.
Снимка - Getty Images
източник
военное обозрение
Други публикации
Напиши коментар