Украински анализ: Изборите в САЩ и последиците от тях за Украйна

Pan.bg 07 ное 2024 | 07:28 views (367) commentaries(0)
img
пян.бг











Супер победата на Тръмп: най-важното за изборите в САЩ и последиците от тях за Украйна
Сряда, 6 ноември 2024 г., 13:00 ч. — Сергей Сидоренко, Олег Павлюк, Европейска истина
споделяне:
Снимка: Evan Vucci/Associated Press/East News
Тръмп навлезе в американската политика и за повечето от партньорите на САЩ това означава не много светли перспективи

Изборите в Съединените американски щати приключиха. Както мнозина предположиха - включително и преди официалните конвенции на двете партии - Доналд Тръмп ще стане 47-ият президент на САЩ. Той спечели за сметка на популизма, разочарованието на избирателите и системната загуба на доверие в демокрацията и институциите в западните страни. В САЩ този ефект имаше особено силно въздействие.

Демократите, които бяха в изборна криза до средата на лятото, направиха голям натиск, след като Байдън реши да се оттегли от номинацията и отстъпи място в бюлетината на Камала Харис.

Въпреки съживяването на донорите и поддръжниците на Демократическата партия обаче, този ефект се оказа краткотраен.

Нищо не спаси Камала Харис преди настъплението на Тръмп. Нито подкрепата на популистите и лидерите на общественото мнение от интелектуалната част на американското общество. Нито пък грешките на Тръмп непосредствено след номинацията й (трябва да се подчертае, че бившият и вероятно бъдещият президент на САЩ доста бързо си направи изводи и броят на очевидно грешните действия в представянето му рязко намаля).

Затова през последните седмици социологическите проучвания показват постепенно нарастване на шансовете на Тръмп.

Дори ключовият "коз" на демократите - надеждата им за скрит електорат - не проработи. В партията на Байдън и Харис очакваха жените да дойдат до урните, за да спрат законовата забрана и ограниченията на правото на аборт (американските консерватори не крият подобни намерения).

Но победата на Тръмп не е единствената последица от изборите за нас.

В САЩ по едно и също време се провеждат президентски избори, някои избори за губернатори, както и избори за Конгрес.

На всеки две години се преизбират всички членове на Камарата на представителите (републиканците имат колебливо мнозинство тук в настоящия състав), както и една трета от членовете на Сената (демократите в момента имат минимално мнозинство тук) .

Сенатът, както се гарантира от предизборните проучвания, беше под контрола на партията на Тръмп. А изборите за камара остават интрига до последно. И дори сега, по време на това писане, не е ясно кой получава мнозинството там.

Преди изборите "Европейска истина" обясни, че най-лошият резултат от изборите за нас е, когато и президентът, и двете камари на Конгреса попаднат в една партия - тоест републиканците. В този случай в системата на правителството на САЩ няма да останат почти никакви предпазни мерки, които да попречат на Тръмп дори да предприеме стъпки, които биха могли да подкопаят останките от световния ред. И това е най-лошият вариант за Украйна, чиято реализация обаче все още е под въпрос.

За всичко това и как с такъв резултат завършиха изборите в САЩ – в статията на „Европейска истина“.



Победата на Тръмп не е никак колеблива

За това, че в САЩ изборите не се провеждат директно, а чрез т. нар. електорална колегия, вече е писано много, така че няма нужда да навлизаме в подробности за американската система.

Само ще припомним, че е неясен списъкът с т. нар. суинг щатове, в които рейтингите на двамата кандидати са близки и победителят не е известен предварително. Понякога се случва още по време на преброяването един от щатите, който се смяташе за „син“ (т.е. склонен да подкрепя демократите) или „червен“ (т.е. републиканец), показва неочаквани резултати от гласуването и прехвърля всички гласове в избирателната колегия на кандидат от друга партия.

През 2020 г. точно това се случи в Джорджия – този „червен“ щат под ръководството на републикански губернатор доста неочаквано гласува за демократите. Разликата от 12 000 гласа беше незначителна, но по американската система победителят взима всичко.

В щаба на Камала Харис много разчитаха на това.

И въпреки че социологическите проучвания дадоха приблизително еднакви шансове и на двамата кандидати, демократите се надяваха, че рейтингът им е подценен, че част от избирателите не признават желанието да подкрепят сегашното правителство.

В изборната нощ най-голямо внимание беше насочено към четирите "суинг" щата, които имат най-голяма тежест и дават между 15 и 19 електорални гласа - Пенсилвания, Джорджия, Северна Каролина и Мичиган. Преброяването на гласовете във всеки от тези щати не даде поводи за оптимизъм на привържениците на Камала Харис, въпреки че надеждите останаха.

Въпреки това, дори преди да има яснота в тези щати, сигнал за събуждане дойде от малката Айова в Средния запад.

Айова дава само шест гласа на Електоралната колегия (също важни, но определено не решаващи). Но теглото й се оказа друго. Факт е, че щабът на Камала Харис се надяваше, че Айова ще бъде изненада през 2024 г., тъй като в последните дни преди вота, в една от анкетите, Харис изпревари Тръмп в Айова с три процента. „Нашите скрити избиратели започнаха да говорят“, решиха демократите, основавайки надеждите си на това.

Реалността се оказа още по-болезнена.

Нямаше нужда дори да се брои мнозинство, за да се обявят резултатите в Айова. На половината от преброяването разликата между кандидатите се оказа толкова голяма, а предимството дори в различни секции - че интригата изчезна. Тръмп спечели с огромна разлика, която в крайна сметка достигна 14%.

И очакванията за мобилизиране на скрития електорат на Харис не се оправдаха.

След още няколко часа стана ясно, че това е обща картина за цяла Америка.

Тръмп не само си върна Грузия. Един по един Камала Харис загуби всички "нестабилни" състояния без изключение. Сега броенето на гласовете продължава, но вече е ясно, че това е съкрушително поражение на "сините". Тръмп е на път към резултат, който значително ще надмине резултата на Байдън през 2020 г. (тогава настоящият президент на САЩ получи 306 електорални гласа, 270 са достатъчни за победа).

Между другото, заслужава да се спрем на това защо в САЩ победителят в изборите се обявява още преди преброяването на гласовете. Повече за това по-късно. Но първо за най-важното.



Последици за Украйна и Европа

Не е тайна, че повечето европейски лидери (и европейски граждани) биха предпочели да видят Камала Харис като следващ президент на САЩ. Абсолютно никой обаче нямаше доверие в този вариант (нещо повече, веднага след замяната на демократичната номинация от Европа, заля вълна на отчаяние - много лидери, въз основа на личните си контакти с Харис като вицепрезидент, не я оцениха много силно).

В крайна сметка, когато подкрепата за Харис започна да расте, предпазливият оптимизъм се върна – но сигурността не беше близо. Затова от време на време в медиите се появяват заглавия от рода на „лидерите/институциите на ЕС се готвят да се противопоставят на политиката на Тръмп в случай на победа“.

Но имаше и такива, за които такъв резултат от изборите в САЩ е очакван и желан.

На първо място, това е Виктор Орбан, премиерът на Унгария, който гласува за Тръмп. Както и италианският премиер Джорджия Малони, който също е от консервативно семейство и със сигурност ще намери общ език с новата американска администрация.

Но Орбан определено е главният триумфатор на деня.

Унгарският премиер, който в момента председателства Съвета на ЕС, се подготви предварително за този ден. По-специално - и това определено не е случайно - той насрочи срещата на върха на Европейската политическа общност на 7 ноември, а на следващия ден - неформална среща на лидерите на Европейския съюз.

Лидерите на ЕС първоначално искаха да игнорират това събитие, превръщайки го в своеобразно "политическо наказание за Орбан". Но с наближаването на изборите и увеличаването на шансовете за победа на Тръмп този подход беше изоставен.

Така тази седмица всички лидери на ЕС, както и генералният секретар на НАТО ще се съберат в Будапеща, за да обсъдят как да живеят в новата реалност. Въпреки че е малко вероятно те да могат да вземат окончателни решения, защото бъдещите действия на Тръмп остават загадка.

Но някои последствия вече са известни. Включително и за Украйна.

Първо, можете да сложите кръст на идеята на Байдън да даде на Украйна покана за членство в НАТО още сега.

Идеята наистина съществуваше, но имаше смисъл само ако Харис спечели изборите. Започването на този процес преди опонент на сегашното правителство да стане господар на Белия дом е най-малкото безсмислено, така че никой няма да го направи.

Дори в статута на „куцо пате“ Байдън може да предприеме определени стъпки. Например да „заличи“ определени червени линии в помощ на Украйна, които сам си начерта. По-специално, отключете доставката на оръжия с голям обсег. В тази стъпка обаче няма сигурност.

Друго очаквано (и очевидно) следствие от победата на Тръмп е, че европейските лидери трябва да се подготвят за по-голяма независимост в подпомагането на Украйна по време на войната. Поне за известно време. И е много символично, че това ще трябва да се договори при посещението на Орбан, който е за прекратяване на военните действия и намаляване на финансовата помощ за Украйна и публично се застъпва, всъщност, принуждаването на Украйна да преговаря с Русия и да прави отстъпки на Путин.

Позицията на Орбан по тези въпроси може да бъде заобиколена – така, както се заобикаляше досега. Но няма да е изненада, ако унгарският лидер сега по-активно настоява за своята визия.

И оттук още едно производно следствие:

има причини да очакваме проблеми на унгарската писта.

Напоследък Орбан отслаби позициите си в оказването на натиск върху Украйна.

Това се случи по редица причини - и защото украинските власти наистина търсят начини да разсеят опасенията на етническите унгарци. Промените в законодателството за малцинствата, приети в края на 2023 г., бяха приветствани от унгарските общности и организации в Закарпатието, а изкуствеността на претенциите на Будапеща ставаше все по-очевидна.

И поради факта, че Орбан почувства, че позицията му в ЕС отслабва. Неговите набези в Украйна срещат все по-силна съпротива. И сега този фактор може да бъде изравнен. Така че нека да видим по-специално дали това няма да повлияе на обявените от Унгария преговори за голямо двустранно споразумение с Украйна, което според плана трябва да премахне ключовите въпроси на двустранните отношения.

Това е само един пример за това как победата на Тръмп може да има обратен ефект върху интересите на Украйна по теми, които формално изобщо не са свързани със Съединените щати.

Но това влияние ще бъде мащабно, ако републиканците в САЩ получат нова победа.





Червен сенат

Вече споменахме, че във вторник в САЩ се проведоха не само президентски избори. В същото време американците подновиха и Конгреса: те преизбраха 34 от 100 сенатори и всички 435 членове на долната камара на представителите.

Няма добри новини и за демократите на изборите за Сенат.

Кандидатът на републиканците Джим Джастис лесно победи демократ в консервативната Западна Вирджиния, която беше представена от независимия Джо Манчин, който гласува предимно с демократите през последните няколко мандата в Сената. И с печалби в Охайо и Небраска, партията на Тръмп вече има гарантирани 51 сенатори.

Демократическата партия губи горната камара на Конгреса през януари 2025 г.

И въпреки че републиканците не получават 60 гласа, което би им позволило да заобиколят така наречените процедурни гласувания (в някои случаи горната камара на Конгреса се нуждае от това мнозинство за по-бързо одобрение на законопроекти), партията на Тръмп ще контролира Сената с марж.

Да се ​​отклоним за момент от "мощната сила" на властта на новия американски президент - изборите за Сенат донесоха други новини. За първи път трансджендър човек ще стане сенатор - представител на родния щат на Байдън Делауеър, демократ Сара Макбрайд.

Но ние се интересуваме повече от въздействието върху Украйна. И тук остава шанс за положителни новини.

Ключът ще бъде дали Тръмп контролира и мнозинството в Камарата на представителите. И тук ситуацията в момента е несигурна. Демократите запазват шансовете си за формиране на мнозинство в долната камара на Конгреса. Най-голямата битка се разгръща в почти две дузини области, където кандидатите на републиканците и демократите имат почти еднакъв шанс за победа.

Това е много важно, защото според американската система законите трябва да се одобряват и от двете камари.

И следователно демократите - ако спечелят мнозинство - ще действат като контролен орган, като механизъм, способен да спре най-омразните инициативи на президента.

Ако и тук спечелят републиканците, то Тръмп, предвид доказаната му от изборите популярност, ще има много повече свобода на действие. И непредсказуемостта на американската политика ще се увеличи значително.

Всичко това окончателно ли е?

Преди изборите, както в Украйна, така и в САЩ, имаше много прогнози, че ще видим окончателните резултати от изборите, дай Боже, няколко дни след гласуването. Направени са паралели с 2020 г., където заради опитите на Тръмп да оспори изборните резултати, победителят беше обявен едва в събота, почти четири дни след затварянето на избирателните секции. Дори фактът, че Байдън имаше значително предимство - и той получи 306 електорални гласа - не го доближи до обявяване на победата му.

И предвид факта, че проучванията предричаха много близки резултати и за двамата кандидати, подобен сценарий се очакваше и сега.

Нещо повече: имаше явни признаци, че някой подготвя почвата за следизборни дела. Например, в ключовия щат Пенсилвания, хиляди гласове на чуждестранни гласоподаватели бяха оспорени, което едва ли щеше да наклони баланса – но потенциално доведе до твърдения за фалшиви избори и съдебни дела за това.

Не е изненадващо, че поне в някои от тези съдебни дела са замесени консерватори, тоест съюзници на Тръмп.

Но прогнозата за отлагане имаше смисъл само в сценария, при който Харис печели, а Тръмп не е съгласен. Но всичко се оказа обратното. Освен това поражението на Харис беше толкова убедително, че никой не се замисли за възможността кандидатът на демократите да оспори волята на избирателите.

Затова, дори без да дочакат края на преброяването, чуждестранните лидери започнаха да поздравяват Доналд Тръмп за победата му. Това направи и Зеленски, който разказа за очакванията си. А първият (или поне един от първите) в Европа, който поздрави Тръмп, беше дългогодишният му съратник Виктор Орбан.




Но дали тази декларация за победа е официална и окончателна?

Отговорът не е ясен.

В САЩ не само системата за гласуване, но и системата за обявяване на победителя е коренно различна от украинската или друга европейска. Няма Централна избирателна комисия, органът, който отговаря за преброяването на гласовете в цялата страна и за сумирането на резултатите.

Вместо това няколко водещи медии са отговорни за обявяването на изборните резултати, които правят изчисления на базата на предварителни резултати от гласуването и наблюдения просто в избирателните секции и т.н.

Агенция Асошиейтед прес се счита за най-авторитетния "прогнозист", а много други медии разчитат на нейни данни. Той използва мрежа от анкетьори, които събират информация за гласуване директно от представителите на избирателния район. След това данните се проверяват и анализират за точност и съответствие с официалните източници. И вече крайният резултат - победата или поражението на определен кандидат - AR изчислява въз основа на избирателната активност и математически изчисления: дали все още непреброените гласове са достатъчни, за да спечели кандидатът.

В същото време има и други "броячи". И не са само медиите. Например съобщенията на компанията с печалба Decision Desk HQ, която продава работата си на други ключови медии като The Hill, са авторитетни.

Да, това не са всички държавни органи, но в САЩ, където демократичните традиции са много силни, техните решения са достатъчни. А фактът, че обявяването на победителя се извършва едновременно от няколко организации, дава достатъчно основание за увереност, ако оценките на всички наблюдатели съвпадат.

В крайна сметка победителят в изборите все пак преминава през процеса на одобрение в Конгреса. И само веднъж в историята – на изборите през 2020 г., когато привържениците на Тръмп щурмуваха Капитолийския хълм – тази процедура е била компрометирана. Сега можем да бъдем сигурни, че както обикновено, това ще остане формалност и нищо не заплашва потвърждаването на победата на Тръмп.

Автори: Сергей Сидоренко, Олег Павлюк,

"Европейска истина"



източник

Українська правда

Други публикации


Напиши коментар

Коментари: 0

Социални мрежи

Вход

Запомни ме на това устройство

Регистрирай се Забравена парола

Последни

НАЙ-ЧЕТЕНИ НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Морски архиви

Прочети още

Броячка