Горещи новини
- Беларуските командно-щабни машини Р-185 „Эпоха“
- Нови бойни машини M2A4 и M7A4 за US Army
- Премиерът на Грузия Кобахидзе заяви, че Зурабишвили ще трябва да напусне своя пост
- /ВИДЕО/: Путин обяви готовността на Русия да отблъсне противниците "по всички фронтове"
- Депутат от Радата заяви, че примирието с РФ може да бъде сключено след пет седмици
- Осем украинци се опитаха да се правят на картофи и да избягат от мобилизация
- В Русия създадоха системата "Калинка" за лов на Starlink
- SHOT: Шестима войници от украинските въоръжени сили бяха убити заради цигара /ВИДЕО/
- Медведев допуска появата на нови региони в рамките на Русия
- Опровергаха думи на Ердоган за анексиране на сирийски градове към Турция
pan.bg
Депутатите от Конфедерацията внесоха до председателя на Сейма на Република Полша законопроект относно прекратяването на разпоредбите на Отавския договор от 1997 г. Ще използва ли Полша отново противопехотни мини? 26 юли т.г. 17 членове на Конфедерацията (всички с изключение на един депутат) внесоха до председателя на Сейма на Република Полша проектозакон за прекратяване на Конвенцията за „забрана на използването, складирането, производството и трансфера на противопехотни мини и за тяхното унищожаване“. Депутатите искат договорът, изготвен в Осло на 18 септември 1997 г., да бъде денонсиран от Полша възможно най-скоро. Подобна процедура би позволила на полските оръжейни компании и изследователски институти да ускорят изследванията на нови модели противопехотни мини. Друг аргумент, използван от Конфедерацията за възможно най-бързо оттегляне от договора, е, че денонсирането му влиза в сила шест месеца след получаването на документа от генералния секретар на ООН.
Аргументи "за"
Защо депутатите от Конфедерацията смятат, че Полша трябва да денонсира Отавския договор? Както четем в проекта, един от аргументите за излизане от Конвенцията е, че тя създава „неоправдано предимство от страна на евентуален противник, който би използвал такава мярка срещу Република Полша (...)“. Става въпрос за Руската федерация, която не е страна по договора и използва противопехотни мини в Украйна. „(...) Република Полша би била изложена на риск от едностранно частично разоръжаване от ефективно средство за противодействие на настъпателни операции или би била принудена да наруши международното право“, посочват вносителите, които продължават да описват последствията от евентуално нарушение на договора. „(…) Това би лишило Полша от военни ползи, произтичащи от предишни изследователски и развойни дейности, също забранени от този договор. Това би дало и сериозни основания за нарушаване на ратифицирани договори от противниковата страна и основания за обвинения срещу войници, изпълняващи заповеди в тази насока, и срещу държавните органи“, четем още в законопроекта.
Не само Полша?
Конфедерацията не е единствената политическа партия, която обмисля денонсирането от страна на Полша на разпоредбите на Отавския договор. През май имаше информация, че идеята за напускане на Конвенцията е обявена от депутата Михал Дворчик от партия "Право и справедливост". Конвенцията за „Забрана на използването, натрупването, производството и трансфера на противопехотни мини и за тяхното унищожаване“ се обсъжда не само във Варшава. Поне няколко месеца в балтийските страни се анализираше евентуалното изоставяне на разпоредбите на Отавския договор, въпреки че трябва да се отбележи, че засега тези страни се фокусират върху инвестирането в противотанкови мини, които не са предмет на Договора. Република Полша ратифицира Отавския договор в края на 2012 г. Четири години по-късно Варшава обяви завършването на процеса по унищожаване на всички противопехотни мини, които притежава (над милион бройки).
Автор Михал Гурски
Информация https://defence24.pl/polityka-obronna/
Снимка: https://upload.wikimedia.org/ (На снимката е показана италианската противопехотна мина VS-50)
Превод и редактиране: pan.bg
(pan. bg - Конфедерация "Свобода и независимост" (на полски: Konfederacja Wolność i Niepodległość), често съкращавана до Конфедерация (Konfederacja), е крайнодесен политически съюз в Полша.)
Други публикации
Напиши коментар