Горещи новини
- Нощна атака на руснаците : ПВО свали всичките 8 вражески цели около Киев
- ГЩ на Украйна: ВСУ унищожиха 920 нашественици, 5 танка и 16 вражески БЛА за един ден
- ISW:Вагнер може да остане без повечето си наемни затворници през следващите седмици
- С финансиране по Програмата за морско дело и рибарство се извършва рехабилитация на крайбрежна алея „Яворов“ в Поморие
- Инициативата „Сини кариери“ събра в Морско училище студенти от шест държави
- Ден 85: НИК 421 плава източно от залива Самборомбон
- Израелските въоръжени сили нанесоха въздушен удар по летището в Алепо
- Дроновете на САЩ промениха маршрутите си над Черно море след инцидента с руски самолети
- Генерал Страхил Младенов навършва днес 96 години
- Белият дом: Китай не е безпристрастна страна във войната в Украйна

pan.bg
Пол Мартин Мей, професор в Университета за наука и технологии „Крал Абдула“ в Саудитска Арабия, смята, че двойното земетресение с епицентър в турския Кахраманмараш е „много необичайно“ в глобален сеизмичен мащаб.
В разговор с "Анадолу" Мей припомни, че второто земетресение с епицентър в района на Елбистан е вторичен трус от първото земетресение, чийто епицентър е бил в района на Пазарджик в същата област.
Според него, второто силно земетресение с магнитуд 7,6 е станало няколко часа след първото, а това от своя страна е „много необичайно“ природно явление в световен мащаб. Такива явления се наричат още "двойни земетресения", каза той.
„Епицентърът на второто земетресение беше на 100 км от първото. Това означава, че второто земетресение не е вторичен трус от първия. Всяко земетресение имаше своите вторични трусове“, обясни той.
Професорът подчерта, че вторичните трусове представляват заплаха за спасителите, медицинските работници, силите за сигурност и гражданите.
Японският сеизмолог Мориваки Йошинори припомни, че земетресението в Кахраманмараш е най-мощното в историята на страната след земетресението в Ерзинджан през 1939 г.
Йошинори отбеляза, че линията на разлома в Турция е в движение. „Започна в района на Силиври преди три години. През тези години имаше много земетресения в Елазиг, Бингьол, Мугла, Маниса и Измир. Говорим за 6 плочи, които са се задвижили”, каза той.
Йошинори отбеляза, че е необходимо да се вземе поука от случилото се и да се вземат превантивни мерки.
Източник: aa.com.tr Снимка: cdnuploads.aa.com.tr
Превод и редакция: pan.bg
loading...
Други публикации
Напиши коментар