Горещи новини
- ЗАПЛАТИТЕ НА ВОЕННИТЕ ОТ РОДНАТА АРМИЯ СА УВЕЛИЧЕНИ С 48 ПРОЦЕНТА!
- Нови варианти на китайския вертолет Z-20 -за борба с подводници и за китайския Корпус на морската пехота (ЕКСКЛУЗИВНА ГАЛЕРИЯ)
- Kакво предвижда Програма - 2032 във връзка с обезщетенията на военнослужещите при уволнение?
- СЕДЕМ ТЪЖНИ ГОДИНИ БЕЗ ОРЕЛА ЛЕТЕЦ СВЕТЛАН СТОЯНОВ
- В БЮДЖЕТА НА МО ЗА 2021 ГОДИНА СА ОТДЕЛЕНИ ПАРИ ЗА: ЗАКУПУВАНЕ НА НОВ ТИП БОЕН САМОЛЕТ, РЕМОНТ НА МИГ-29, COUGAR, PANTER, МИ-24, МИ-17
- Уникални снимки и видео: Истинска „Слонска разходка“ с шест руски ВТС Ан-124 „Руслан“
- БЮДЖЕТ НА СИЛИТЕ ЗА СПЕЦИАЛНИ ОПЕРАЦИИ ЗА 2021 ГОДИНА
- Флотът от ВТС Boeing C-17 Globemaster III налетя 4 милиона полетни часа
- Асошиейтед прес: ФБР проверява Националната гвардия на САЩ
- 10 ГОДИНИ БЕЗ ПОЛКОВНИК АТАНАС АТАНАСОВ, КОМАНДВАЩ АВИАЦИЯТА И ПВО: "НИЕ БЯХМЕ ПЪРВИТЕ"!
Източник: otbrana.com
Запазва се, обаче, ролята на военния инструмент като гарант за сигурността и отбраната.
Вероятността от възникване на световен конвенционален дълготраен конфликт между основните военно-политически сили през следващите 10-12 години ще се запази малка, прогнозира проектът на Програма за развитие на отбранителните способности на Въоръжените сили до 2032 г. За сметка на това, уточнява документът, нестабилността и конфликтният потенциал ще се локализират в отделни региони, в които националните интереси и сфери на влияние се противопоставят и преплитат. Програмите за превъоръжаване на въоръжените сили на държавите в глобален план, с най-новите и върхови постижения в областта на науката и технологиите, се определят като показател за запазване ролята на военния инструмент като гарант за сигурността и отбраната.
Перспективите пред НАТО и ЕС
НАТО и ЕС ще продължат да бъдат основни стълбове на архитектурата на сигурност
както по отношение на европейските държави, така и в глобален мащаб. НАТО ще остане
най-мощният съюз за колективна отбрана в света. Следва да се отчете фактът, че увеличаването на държавите-членки в двата съюза затруднява вземането на бързи и своевременни решения за справяне с нововъзникващи кризи. Необходимо е да се търсят и въвеждат нови и по-ефективни процедури и правила за работа, както на съюзно, така и на национално ниво.
Настроенията към двата съюза
В някои страни от Централна и Източна Европа се наблюдават негативни настроения
и оценки към ЕС и НАТО. Причината, според авторите на проекта, увеличаването на политическото присъствие на
националистически партии, за които обществена подкрепа беше получена най-вече в
резултат на мигрантския натиск. Предполага се, че Руската федерация и Китай ще се стремят да си осигурят трайно присъствие в региона.
Русия и Западните Балкани
В Западните Балкани ще продължат процесите на икономическо обвързване с ЕС, но
като цяло не се очаква пълна евроатлантическа интеграция на всички страни към 2032 г. Руската федерация ще продължава с опитите си за забавяне на евроатлантическа интеграция
на държавите от Западните Балкани, като за целта ще използва хибридни инструменти за въздействие, основани на радикална националистическа и посткомунистическа идеология.
Без военностратегически баланс в Черно море
Черноморският регион ще запази конфликтния си потенциал, като не се очаква уреждане на замразените конфликти. Малко вероятно е намирането на трайно решение на украинската криза за срока на действие на тази Програма. Руската федерация ще се стреми трайно да поддържа променения след 2014 г. в нейна полза военностратегически баланс в Черно море.
Китай увеличава военния си потенциал
Нарастването на икономическия и военния потенциал благоприятства увеличаването на влиянието на Китай в глобален план. Последиците? „Това развитие открива както възможности, така и предизвикателства пред НАТО“.
Нестабилност в Близкия изток и Северна Африка
„Регионът на Близкия изток и Северна Африка ще продължи да се характеризира със
значителна нестабилност, в резултат на множеството неразрешени до момента комплексни проблеми. Кризисната ситуация в Афганистан в средносрочен план ще продължи да генерира несигурност, както в регионален, така и в световен мащаб. Войната в Сирия е проекция на глобални и регионални противопоставяния, които също генерират траен конфликтен потенциал“, се посочва в програмата.
Още констатации и прогнози
Все по- интензивно става комбинираното използване на класически и хибридни средства за постигане на набелязаните цели. Хибридните заплахи ще оказват все по-негативно въздействие върху националната и съюзната сигурност.. Киберпространството все повече ще се използва като поле за противопоставяне и за налагане на политически и икономически интереси. Ще се запази тенденцията към нарастване на опасността от разпространяване на оръжия за масово унищожаване. Международната система за контрол на въоръженията и за възпиране на надпреварата във въоръжаването бележи тенденция на дезинтеграция.Развитията в сферата на ядреното разоръжаване предизвикват тревога за стратегическата стабилност. Тероризмът ще продължи да бъде основна заплаха с повишена вероятност и риск за националната ни сигурност. Съревнованието за достъп до енергийни ресурси и усвояването им е потенциален източник на конфликти. Пандемията от COVID-19 показа глобалната уязвимост от разпространението на инфекциозни заболявания и потенциалът им за бързо прерастване в епидемии и пандемии, със сериозни и дългосрочни отражения върху държавите, обществата и икономиките. Демографската криза ще задълбочи проблемите по окомплектоването на Въоръжените сили с необходимия брой качествени млади кадри, ще продължи да натоварва все по-повече националните бюджети и ще бъде допълнително препятствие пред увеличаването на разходите за отбрана и модернизирането на въоръжените сили на държавите от НАТО и ЕС.
loading...
Други публикации
Напиши коментар
"В някои страни от Централна и Източна Европа се наблюдават негативни настроения и оценки към ЕС и НАТО. Причината, според авторите на проекта, увеличаването на политическото присъствие на националистически партии..."
Дрън-дрън ярина. В посочените държави общественото мнение все още е недостатъчно добре промито от бълвочите за "врага от изток", "агресията на Русия и Китай" и подобни глупости. Все още в посочените държави има мислещи с разума си, а не с алчните си задници хора, които могат обективно да претеглят фактите и да си направят извода. А и специално за България последните 30 години са израз на пълен срив във всички сфери. Половината от това време е било с членство в НАТО и ЕС, без никакво подобрение или дори признаци за такова. Как тогава общественото мнение да е в полза на тези две организации?
Елементарното демагогстване, че това се дължи на възход на националистически партии е тъпа партенка, която смърди отдалеко.