Горещи новини
- /ВИДЕО/: В Китай представиха разузнавателен дрон с размерите на комар
- /ВИДЕО/: Израелски F-16 прелита през облак от отломки на безпилотен летателен апарат Shahed-136
- /ВИДЕО/: Видео от удара на Иран с ракета по централата на израелското киберкомандване в Беер Шева
- Military Watch: Бомбардировачи B-2 на САЩ може да бъдат свалени по време на удар срещу Иран
- БТА: Антарктида е най-голямата природна лаборатория в света, каза проф. д-р Христо Пимпирев
- Armymedia.bg: Въоръжават пехотата с 318 „Форд Рейнжър“ вместо уазките
- Armymedia.bg: Атанас Запрянов - България напълно подкрепя увеличаването на инвестициите в отбраната
- Българските Сухопътни войски постигнаха високо ниво на оперативна и техническа съвместимост по време на учението на НАТО „CWIX 2025“ в Полша
- Военнослужещи от Сухопътните войски участваха в републиканското първенството по полицейска лична защита в Кранево
- МО на РФ: През нощта над Русия бяха свалени над 60 украински дрона

pan.bg
„Ню Йорк Таймс“ съобщава, позовавайки се на източник в Конгреса, че САЩ са разрешили на Германия да прехвърли на Украйна артилерийски ракети и ракети за ПВО Patriot.
Съединените щати са дали разрешение на Германия да прехвърли на Украйна 125 далекобойни артилерийски ракети и 100 ракети за ПВО Patriot, съобщи в събота, 10 май, вестник The New York Times (NYT), позовавайки се на източник в Конгреса на САЩ. Изданието обяснява, че подобни боеприпаси, произведени в Съединените щати, не могат да бъдат изнасяни без разрешението на Вашингтон, дори ако принадлежат на друга държава. https://www.nytimes.com/2025/05/10/world/europe/eu-ukraine-weapons.html
Държавният департамент на САЩ одобрява продажбата на оръжия на Киев за първи път по време на управлението на Тръмп
На 29 април на уебсайта на горната камара на Конгреса на САЩ беше публикуван документ, в който се посочва, че Държавният департамент на САЩ е разрешил доставката на Киев на „отбранителни продукти, включително технически данни“, както и „отбранителни услуги“ на стойност 50 милиона долара или повече.
Украинското издание „Киев Пост“ съобщи същото на 1 май, позовавайки се на дипломатически източници. Журналистите отбелязаха, че това е първото подобно разрешение, откакто Доналд Тръмп се завърна в Белия дом.
Германското правителство ще ограничи информацията за оръжия, която се предоставя на Киев
В петък, 9 май, Ройтерс съобщи, позовавайки се на източник, че новото германско правителство възнамерява да намали количеството публикувана информация за доставките на оръжейни системи на Украйна. Целта е да се постигне „стратегическа неяснота“ при публикуването на данни, за да не се даде на Русия стратегическо предимство във войната, отбеляза източникът на агенцията.
Според него, публикуването на списъка с военна техника, доставена на Киев от Германия, на уебсайта на германското правителство вероятно ще бъде спряно. Германските власти редовно актуализират този списък под натиск от членове на парламента и медиите от 21 юни 2022 г.
Източник: DW Снимка: Sergei Gapon/AFP/Getty Images
Превод и редакция: pan.bg
Други публикации
Напиши коментар