Съдия нареди на Белия дом да възобнови замразената помощ за други страни

Pan.bg 14 фев 2025 | 08:51 views (370) commentaries(0)
img
pan.bg

Федерален съдия в Съединените щати нареди на администрацията на новия американски президент Доналд Тръмп да възобнови чуждестранната помощ, която държавният глава нареди да бъде замразена веднага след встъпването му в длъжност. Това съобщава РИА Новости, позовавайки се на съдебно решение.

Според агенцията, Окръжният съд на окръг Колумбия е свързал решението на властите с необходимостта от преглед на програмите за финансиране от гледна точка на тяхната ефективност.

„Към днешна дата обвиняемите не са предложили обяснение защо пълното спиране на цялата чуждестранна помощ, предоставена от Конгреса <...> е рационален предвестник на преразглеждане на програмата“, каза федералният съдия в решението.

В документа се подчертава, че действията на Тръмп и неговата администрация са предизвикали „шокова вълна“ и са се превърнали в пречка за изпълнението на няколко хиляди споразумения.

Тръмп официално встъпи в длъжност като държавен глава на 20 януари 2025 г. След церемонията по встъпването в длъжност той се отправи към Белия дом и подписа десетки укази за по-малко от час. Между другото, американският лидер нареди спиране на помощта за други страни, включително за Украйна, за 90 дни.

На 25 февруари Държавният департамент на САЩ замрази повечето програми за чуждестранна помощ.

По-рано Вашингтон прекрати помощта за Киев за разследване на военни престъпления.

Източник: gazeta.ru Снимка: Carlos Barria/Reuters

Превод и редакция: pan.bg

Други публикации


Напиши коментар

Коментари: 0

Социални мрежи

Вход

Запомни ме на това устройство

Регистрирай се Забравена парола

Последни

НАЙ-ЧЕТЕНИ НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Морски архиви

Прочети още

Броячка