Горещи новини
- Първата официална заповед на Тръмп: Обявено е извънредно положение на границата с Мексико
- Хърватската армия получи партида бронирани машини Bradley
- Американците имат идея да въоръжат кораби на ВМС със зенитни ракети Patriot
- Китай обяви, че е провел финален тест на секретна хиперзвукова ракета „въздух-въздух“
- Палубният турски БЛА Bayraktar използва оръжие за първи път
- ТАКА СЕ ПРАВИ - ИВАЙЛО ИВАНОВ НАПУСНА МВР СЛЕД НАЗНАЧАВАНЕТО СИ
- Министър Запрянов: Всички усилия през последните години са насочени към модернизация на военните ни способности (ГАЛЕРИЯ)
- ГОДИШЕН АНАЛИЗ НА ПОДГОТОВКАТА НА ФЛОТИЛИЯ БОЙНИ И СПОМАГАТЕЛНИ КОРАБИ (СНИМКИ)
- Министърът на външните работи Георг Георгиев разговаря в София с британския си колега Дейвид Лами
- Хирурзи от ВМА ще оперират с Da Vinci Xi
pan.bg
Неподчинението на президента на Южна Корея Юн Сок Йол на решението на парламента на републиката да отмени военното положение ще се счита за престъпление. Това изявление направи председателят на опозиционната партия "Възраждане на Корея" Чо Гук, пише вестник The Korea Herald. https://www.koreaherald.com/view.php?ud=20241204050009
„Ако президентът не изпълни решението на Народното събрание (южнокорейския парламент – Gazeta.Ru), това ще се счита както за незаконно, така и за престъпно действие“, каза политикът.
Журналистите цитираха и думите на лидера на водещата опозиционна Демократическа партия в страната "Тобуро" Ли Дже Мьон, който призова военните и служителите на реда да не се подчиняват на заповедите на държавния глава. Както той отбеляза, заповедите на Юн Сок Йол са „противоконституционни и незаконни“.
„Изпълнението на противоконституционна и незаконна заповед на началник прави човека съучастник. <...> Трябва да следвате заповедите на хората, които са истинският суверен на тази страна“, добави Лий Дже-мьон.
Южнокорейският лидер обяви въвеждането на военно положение в страната вечерта на 3 декември, свързвайки решението си с необходимостта от „изкореняване на про-севернокорейските сили“. След това в центъра на Сеул имаше сблъсъци между граждани и представители на силите за сигурност, а в сградата на парламента се проведе гласуване за отмяна на указа на държавния глава.
В резултат на това съответната резолюция беше подкрепена от 190 от 300 депутати, а председателят на пропрезидентската Партия на народната сила Хан Донг Хун обяви премахването на военното положение. Юн Сок Йол обаче все още не е потвърдил тази информация.
По-рано в ООН говориха за изострянето на политическата ситуация в Южна Корея.
Източник: gazeta.ru Снимка: Ints Kalnins/Reuters
Превод и редакция: pan.bg
Други публикации
Напиши коментар