Горещи новини
- CNN: Заподозреният в предполагаемия опит за убийство на Тръмп подкрепи Украйна
- ISW: Русия ще се сблъска с недостиг на оръжия за войната срещу Украйна
- Анализатор в Иран: Ракетната атака на хутите срещу Израел ще бъде послание към Запада за Палестина
- Медведев допусна възможността за използване на ядрено оръжие заради действията на Запада в Украйна
- Зеленски се срещна с американски конгресмени и призова за ускоряване доставките на оръжия от САЩ
- Трима души загинаха при сблъсък на два влака в Египет
- /ВИДЕО/: Екипажът на първата комерсиална космическа мисия Polaris Dawn се завърна на Земята
- /ВИДЕО/: Космическа туристка свири на цигулка в околоземна орбита
- МО РФ: ВС на РФ за ден свалиха два украински изтребителя Су-27 и един МиГ-29
- МО РФ: ВС на РФ унищожиха железопътен ешелон с чуждестранни оръжия на ВСУ
pan.bg
Демонстрантите скандираха "Rio Tinto - махни се от Сърбия" и "Не на добива", докато маршируваха през града. Някои от тях блокираха движението на влаковете.
Хиляди протестиращи излязоха по улиците на Белград в събота, 10 август, в знак на противопоставяне на планираното пускане на литиева мина край Горне Неделице в Сърбия от британско-австралийския концерн Rio Tinto. Демонстрантите в центъра на Белград първо скандираха "Rio Tinto - махни се от Сърбия" и "Не на добива", а след това преминаха през града, предаде AFP.
По-късно на централната жп гара блокираха релсите и движението. Според сръбското министерство на вътрешните работи, броят на протестиращите варира от 24 до 27 хиляди.
Шефът на министерството Ивица Дачич заплаши „всички нарушители“ със съдебни дела. Както уточнява dpa, през последните дни митинги срещу проекта имаше в повече от 40 града в страната.
Европейският съюз и Сърбия подписаха споразумение за доставки на литий
През юли ЕС и Сърбия подписаха споразумение за доставка на литий от тази страна. Германският канцлер Олаф Шолц на 19 юли присъства на церемонията по приемането на документа. Германия и Европейският съюз искат да използват доставките, за да намалят зависимостта от Китай.
За Белград проектът означава увеличаване на държавните приходи, инвестиции и работни места. Освен това, предполага сближаване с ЕС, който разглежда Сърбия като кандидат за присъединяване.
Еколозите се опасяват от замърсяване на подземните води с тежки метали
В същото време еколозите критикуват предстоящата експлоатация на мината, тъй като добивът на литий замърсява подземните води с тежки метали и може да представлява опасност за местните жители. Около 18 хиляди жители на долината Ядар в Западна Сърбия, много от които се занимават със селско стопанство, виждат проекта като екзистенциална заплаха.
Сръбският президент Александър Вучич каза, че разработката може да започне още през 2028 г.
В края на юни сдружение "Не Дамо Jadar!" даде на сръбското правителство срок до 10 август да приеме закон, забраняващ геоложките проучвания и добива на литий и бор в Сърбия. Членове на сдружението предупредиха, че в противен случай ще се пристъпи към блокиране на жп линии и пътища, както е правено в миналото.
Източник: DW Снимка: Alexander Dzyuba/TASS/picture alliance
Превод и редакция: pan.bg
Други публикации
Напиши коментар