Горещи новини
- Великият Том Джоунс стана на 83. Да го чуем ...
- Конгресът на САЩ внесе резолюция, изискваща предоставяне на ATACMS на Украйна
- Двигателят за многократна ракета ще бъде създаден в Русия до края на 2025 г.
- Съдът на ООН одобри участието на 33 държави в делото на Украйна по конвенцията за геноцид
- Разрушаването на съоръжения предизвиква напрежение на ливанско-израелската граница
- Днес Николай Цонев, бивш министър на отбраната, става на 67 години
- България ще бъде домакин на българо-американското учение „Тракийски страж – 2023“
- 6 години от гибелта на пилота на вертолет AS565MB Panther майор Георги Атанасов
- Робърт Кенеди младши: Руснаците не искаха конфликта в Украйна, ние го провокирахме
- Формирования от ВМС повишиха подготовката си по време на учението „Морски щит - 2023“ (ОГРОМНА ВОЕННОМОРСКА ГАЛЕРИЯ НА МОРЕ)

pan.bg
Китай се състезаваше със Съединените щати в борбата за правото да отпуска заеми на страните длъжници. Китай се превърна в най-големия кредитор в света на развиващите се страни, което може да заплаши с продължителни финансови затруднения за последните, съобщава Bloomberg, позовавайки се на резултатите от проучване на икономисти от Световната банка, изследователския проект AidData в Колежа на Уилям и Мери, Харвардския университет и Германския институт за световна икономика в Кил - https://www.bloomberg.com/news/articles/2023-03-27/china-s-relation-to-developing-countries-turns-debt-manager?srnd=premium-europe
Като източник на финансиране за предоставяне на заеми на развиващите се страни китайските власти използват значителните резерви на местната Централна банка. Паричните резерви на валутния регулатор за тези цели се оценяват на $3,3 трилиона, се уточнява в статията.
„В света започна нова глобална система за трансгранично кредитиране на страни в затруднено положение, която се конкурира с ръководените от САЩ структури, които работят от 40-те години на миналия век. През последните две десетилетия Народната банка на Китай е сключила суапови споразумения с 40 държави и търговски блокове на стойност около 580 милиарда долара", се казва в материала.
От 2016 г. до 2021 г. най-малко две от страните длъжници на Китай са имали известни затруднения при извършването на плащания към Пекин. В същото време финансовите проблеми бяха изострени от последиците от пандемията от коронавирус. За сравнение, през същия период Международният валутен фонд (МВФ) е отделил едва 144 милиарда долара за подпомагане на развиващите се страни, заключава бележката.
На 22 март в Сената на САЩ беше внесен законопроект за забрана на кредитирането на Китай от Световната банка. Тази инициатива се обяснява с факта, че властите на САЩ имат задължението да гарантират, че техните пари и ресурси отиват в страните, които имат най-голяма нужда от тях, а не в КНР.
Източник: gazeta.ru Снимка: banks.am
Превод и редакция: pan.bg
loading...
Други публикации
Напиши коментар