Горещи новини
- Германия ще предаде на Чехия 15 танка "Леопард-2" и боеприпаси, в замяна на изпратените в Украйна
- Военен експерт разказа как ще се използва лазерният комплекс "Задира" срещу ВС на Украйна
- Косовски ветерани от войната осъдени на затвор за заплаха на свидетели
- Разрешихме Италия да бъде рамкова държава на бойната група у нас
- В корпуса на американски военни кораби откриха пукнатини
- Жена паднала от 26-ия етаж се отърва само с фрактура на краката
- Вучич обеща да помогне на Украйна
- В Брюксел се провежда пролетната сесия от заседания на Военните комитети на ЕС и НАТО
- Майор Спас Содев - първата жертва на българската военна авиация по време на Студената война
- Авиацията в служба на археологията

pan.bg
Подполковник Пол-Анри Сандаого Дамиба, лидер на военните, които отстраниха президента на Буркина Фасо от власт, многократно предлагаше на бившия държавен глава Роке Марк Кристиан Каборе да се обърне към Москва за помощ за осигуряване на сигурност и провеждане на антитерористични операции.
Ислямистки терористични групи действат в северната част на Буркина Фасо, които често атакуват правителствени сили и цивилни. В резултат на това повече от 1,5 милиона от гражданите на Буркина Фасо станаха бежанци.
Американският новинарски портал The Daily Beast твърди, че офицери, ръководени от Дамиба, са предложили на президента да покани руски военни специалисти в страната. Те посочиха примера с Централноафриканската република, а след това и Мали. Каборе обаче отказал: източници от офиса на бившия президент твърдят, че той се страхувал от санкции от западните страни, където всички руски военни съветници се наричат бойци на "ЧВК Вагнер".
Сложната ситуация със сигурността, която се разви в Буркина Фасо, предизвика остри критики към президента. Отказът да се обърне към Москва за помощ принуди военните от Буркина, загрижени за съдбата на страната, да вземат властта в свои ръце.
Прави впечатление, че след преврата в столицата на държавата и много големи градове могат да се наблюдават местни жители с руски трикольори - знамето на Руската федерация започна да символизира нов политически курс и нови надежди за страните от Западна Африка. Редица анализатори казаха, че в Африка е започнала нова вълна на деколонизация и много страни в региона виждат Русия като гарант за тези промени.
Източник: politros.com Снимка: Jerome Delay / cdnn21.img.ria.ru
Превод и редакция: pan.bg
loading...
Други публикации
Напиши коментар