Горещи новини
- Самолет с пътници се разби на 100 метра от бреговете на Тайланд, петима души са загинали
- Шойгу обяви за промени в Стратегията за национална сигурност на Русия
- Руската корвета "Бойкий" проведе стрелба с противолодъчния комплекс "Пакет"
- Японските военни са на "финалната права" в разработването на релсотрон
- Американската армия направи жените и мъжете равни по физическа подготовка
- Германската отбранителна индустрия увеличава заетостта
- Украинската тежка БМП-55 на фронтовата линия
- /ВИДЕО/: Появи се панорамно видео на ракетните удари в "плазмен пашкул" от ВС на Русия по Киев
- /ВИДЕО/: Дрон засне мощна експлозия и пожар в полеви склад за боеприпаси на ВСУ
- BMP-3 в ОАЕ получи нови бойни модули словашко производство /СНИМКА/

pan.bg
На фона на коалиционните преговори и съставянето на ново правителство германските политици обсъждат бъдещето на руския газ.
Дискусиите между политици от консервативния блок Християндемократически съюз (ХДС) и Християнсоциален съюз (ХСС), които спечелиха изборите, за възможността за възобновяване на закупуването на руски газ в бъдеще и при определени условия предизвикаха дебат в Германия, съобщи агенция dpa в четвъртък, 20 март.
„Черно-червените рискуват да причинят големи щети на страната, ако лекомислено застрашат отново трудно спечелената по-голяма независимост от изкопаемите горива от Русия“, каза енергийният експерт д-р Джулия Верлинден, заместник-председател на партията Алианс 90/Зелените. ХДС и СДПГ не отговориха на искането на dpa за позицията си по въпроса.
Позиции на политиците от ХДС
"Когато бъде намерен справедлив и сигурен мир, тогава закупуването на руски газ ще трябва да бъде обсъдено отново", dpa цитира Ян Хайниш, заместник-председател на фракцията на ХДС в парламента на провинция Северен Рейн-Вестфалия. Той участва и в разработването на енергийната политика на бъдещата коалиция на ХДС, ХСС и ГСДП, отбелязва агенцията. "Русия е един от възможните доставчици на световния пазар. Дали това ще стане по море или по тръбопровод, все още не е ясно", добави той.
Депутатът от ХДС в Бундестага Томас Барейс приветства идеята за възобновяване на доставките на газ чрез Северен поток 2. „Ако мирът се върне, отношенията се нормализират и ембаргото отслабне с течение на времето, тогава, разбира се, газът може да тече отново, може би сега по тръбопровод, контролиран от САЩ“, написа той. Германското министерство на икономиката, оглавявано от Роберт Хабек от Зелената партия, заяви, че тръбопроводът не е сертифициран и не е законно одобрен: „Въпросът за неговата експлоатация в момента е изключен“.
Критика на идеята за възобновяване на доставките след войната
"На Русия на Путин никога повече няма да се вярва, а Тръмп разклати доверието в Америка. Следователно коалиционното споразумение трябва да изключи връщането на газопровода "Северен поток" в експлоатация", каза Рупрехт Поленц от ХДС.
Предложението на Барейс е грешен сигнал в неподходящия момент, идващ от човек, който „очевидно не е научил нищо от новата история“, съгласи се депутатът от Социалдемократическата партия на Германия (СДПГ) Михаел Рот.
"Това е скандално изявление. Ако Германия отново започне да купува газ от Русия, това ще означава, че руският президент Владимир Путин ще бъде възнаграден за агресивната си война", казва Антон Хофрайтер от Зелената партия. Според него, Барейс е „против това Германия да стане по-малко зависима от изкопаемите горива и следователно по-малко зависима от чужди сили“. „Намирам за проблемно, че той сега е допуснат до коалиционни преговори“, каза политикът.
Юлия Верлинден от Зелената партия призова следващото правителство да ускори развитието на възобновяемите енергийни източници, но призна, че дори и с такава политика Германия няма да стане енергийно независима. "За индустриална страна като Германия това е невъзможно. Все още ще трябва да внасяме зелен водород от други части на света, където е по-евтино да се произвежда поради голямото количество вятър и слънце", каза тя.
Източник: DW Снимка: Uniper SE
Превод и редакция: pan.bg
Други публикации
Напиши коментар