Горещи новини
- /ВИДЕО/: МО на РФ показа тренировка на щурмова групировка "Днепър"
- /ВИДЕО/: "Ланцет" унищожи САУ Caesar в Сумска област
- /ВИДЕО/: Гъска се разби в предното стъкло на летящ Боинг и рани пилота
- /ВИДЕО/: Байдън изпусна и облиза медал на церемония по награждаване
- /ВИДЕО/: Сикорски изрази съжаление, че по-рано Полша е предоставила на Украйна безвъзмездна помощ
- /ВИДЕО/: Камала Харрис счита, че Тръмп трябва да бъде лишен от правото на участие в изборите
- Руснаците изстреляха 71 БЛА над Украйна: 39 бяха свалени, още пет летяха към Русия
- В Израел задържаха заподозрени в изтичане на разузнавателна информация
- Зеленски критикува Запада във връзка с изпращането на севернокорейски войски в Русия
- Хаменей отново заплаши Израел и САЩ със "съкрушителен отговор"
pan.bg
Върховната Рада направи промени в Наказателния кодекс и Наказателно-процесуалния кодекс на Украйна, за да хармонизира законодателството с Римския статут на Международния наказателен съд. Законът ще влезе в сила, след като бъде подписан от украинския президент Владимир Зеленски.
Върховната рада на Украйна в сряда, 9 октомври, въведе промени в наказателния и наказателно-процесуалния кодекс, за да хармонизира законодателството на страната с Римския статут на Международния наказателен съд (МНС). След като законът бъде подписан от президента Владимир Зеленски, той ще влезе в сила. В същото време ще влезе в сила действителният закон за ратифициране на Римския статут.
С документа, приет от Върховната рада, в законодателството на Украйна въвежда понятието „престъпление срещу човечеството“. Досега всички действия, които имат признаци на военни престъпления, се квалифицираха в Украйна като нарушение на законите и обичаите на войната.
Дефиницията на „престъпления срещу човечеството“ включва преследване на цивилни на основата на политическа, расова, национална, етническа, културна, религиозна, сексуална или друга дискриминация, неприемливо съгласно международното право; депортиране или принудително изселване на цивилни лица; изнасилване и други видове сексуално насилие; робство и трафик на хора; отвличане; незаконно лишаване от свобода; изтезания и малтретиране. За тези престъпления се предвижда наказание лишаване от свобода от 7 до 15 години.
По-строги наказания
Престъпленията на апартейда, системното изтребление и убийството на цивилни ще се наказват с лишаване от свобода за 10-15 години или доживотен затвор. Увеличава се и отговорността за водене на агресивна война - до доживотен затвор (преди максималното наказание беше до 15 години), както и за "планиране на престъплението агресия" (имаше 7-12 години затвор, сега 10 -15 години).
Наказателният кодекс на страната е допълнен с разпоредба, според която чужденци или лица без гражданство, които не пребивават постоянно в Украйна, които са извършили актове на разгръщане на агресивна война или геноцид извън Украйна, военни престъпления или са използвали оръжия за масово унищожение, подлежат на наказателна отговорност в Украйна, ако се намират на територията на Украйна и не могат да бъдат предадени на чужда държава или международна съдебна институция.
„Тази формулировка е идентична с формулировката на Римския статут - всичко, което е признато за престъпление в него, трябва в същото време да бъде признато за престъпление в Наказателния кодекс на Украйна“, обясни адвокатът Иля Новиков пред The Insider. Общото значение на новия закон е по-международно, формално и символично, то е част от процеса на ратификация. Разликата ще бъде само за онези - най-вероятно много малко - които ще бъдат съдени по тези нови членове в Украйна, а не във всички случаи - повечето от тях можеха да бъдат осъдени на максималния срок по старата редакция на Наказателния кодекс за съвкупността от престъпления".
Заповеди за арест на руски лидери
През март 2023 г. Международният наказателен съд в Хага издаде заповед за арест на руския президент Владимир Путин и комисаря по правата на детето в Руската федерация Мария Лвова-Белова. Много страни, включително съюзниците на Русия, признават това решение. Например, Конституционният съд на Армения счете за законно признаването на юрисдикцията на МНС в страната. Руските власти отказват да признаят законността на решението на Международния наказателен съд, а Следственият комитет на Руската федерация дори образува наказателно дело срещу прокурора на МНС.
През март 2024 г. МНС издаде заповеди за арест на командващия руската авиация за далечни разстояния Сергей Кобилаш и командващия Черноморския флот Виктор Соколов. През юни съдиите на МНС издадоха заповеди за арест на секретаря на руския Съвет за сигурност Сергей Шойгу и началника на Генералния щаб на руските въоръжени сили Валери Герасимов.
Източник: DW Снимка: Imago/P. Seyfferth
Превод и редакция: pan.bg
Други публикации
Напиши коментар