Горещи новини
- Военна академия и ДАНС разширяват сътрудничеството си
- Коледна магия за децата на ВМА
- ВЪВ ВОЕННОМОРСКИТЕ СИЛИ БЕШЕ ДАДЕНО НАЧАЛО НА БЛАГОТВОРИТЕЛНАТА КОЛЕДНА КАМПАНИЯ
- Spectator: Загубата на Красноармейск ще намали производството на оръжия в Украйна
- ПРАЗНУВАХА ВОЕННИТЕ МОРЯЦИ ОТ ЕКИПАЖА НА КОРВЕТА „РЕШИТЕЛНИ
- Турция подаде заявление за оттегляне от списъка със санкции по отношение на Gazprombank
- Otbrana.com: Новият войскови район в „Кабиле“ ще бъде под българска юрисдикция
- Конференция по въпросите на логистиката се проведе в София
- Командирът на ОТУ "Донецк" Луценко беше освободен - на негово място идва Търнавски
- DeepState: Руснаците окупираха населените места около Успеновка в Донецка област
пан.бг
Снимка: Nathan Howard/Reuters
Харис смята, че е необходимо САЩ да следват политиката на "един Китай".
В същото време кандидатът за президент подчерта, че ако спечели изборите, възнамерява да подкрепи отбранителния потенциал на Тайван
ВАШИНГТОН, 8 октомври. Вицепрезидентът на САЩ и кандидат на демократите за най-високия държавен пост Камала Харис, ако спечели изборите, възнамерява да се придържа към политиката на „единен Китай“, но също така се ангажира да подкрепя отбранителния потенциал на Тайван. Тя очерта тази позиция в интервю за CBS.
Попитан дали Съединените щати трябва да използват военна сила в случай на потенциална атака от континентален Китай срещу Тайван, Харис каза: „Няма да обсъждам хипотетични въпроси“. „Трябва да се придържаме към политиката на „единен Китай“. Но това включва подкрепа за способностите за самоотбрана на Тайван, включително това, което трябва да направим, за да гарантираме свободата в Тайванския пролив. Трябва да поддържаме отворени комуникационните линии с Китай, особено военно- към военните." , добави тя.
Според Харис САЩ „трябва да спечелят съревнованието за 21 век с Китай“. „Трябва да можем да се състезаваме и да побеждаваме, но трябва да разберем, че има критерии, по които трябва да действаме, например, че трябва да защитаваме интересите на американския бизнес добави тя.
Тайван се управлява от собствена администрация от 1949 г., когато останките от силите на Гоминданг, водени от Чан Кайши (1887-1975), избягаха там след поражението в Гражданската война в Китай. Пекин смята Тайван за една от провинциите на Китайската народна република.
Съединените щати прекъснаха дипломатическите отношения с Тайван през 1979 г. и ги установиха с Китайската народна република. Признавайки политиката на „един Китай“, Вашингтон в същото време продължава да поддържа контакти с администрацията на Тайпе. САЩ са основният доставчик на оръжия за Тайван. Според китайското външно министерство общият размер на военните доставки на САЩ за Тайван за няколко години надхвърля 70 милиарда долара.
източник
тасс
Други публикации
Напиши коментар