Горещи новини
- "Калашников" създаде индивидуален воден филтър за използване в бойни условия
- Руски офицер от запаса: Въоръжените сили на Русия са останали без мотострелкови и танкови части на предната линия
- Турската Otokar ще достави ББМ Cobra-2 за румънската армия
- Русия и Беларус ще проведат съвместни стратегически маневри "Запад-2025"
- Американските и руските военни поддържат връзка по ситуацията в Сирия
- /ВИДЕО/: Военна техника, забелязана по улиците на Сеул. Въведоха контрол върху работата на медиите
- Yonhap: Войски започнаха да влизат в сградата на парламента на Южна Корея
- В Средиземно море руски фрегати използваха хиперзвукови ракети "Циркон"
- /ВИДЕО/: В Южна Корея обявиха военно положение: МО свиква командирите на армията. Какво се случва?
- /ВИДЕО/: В Радата направиха неочаквано признание за Зеленски
pan.bg
Арменският премиер Пашинян каза, че ако бъде сключен мирен договор, документът ще бъде изпратен в Конституционния съд. Ако Конституционният съд прецени, че споразумението противоречи на конституцията, тогава ще се постави въпросът за внасяне на промени, добави той.
Армения е готова да промени конституцията, за да сключи мирен договор с Азербайджан, заяви премиерът Никол Пашинян на заседание на Общото събрание на ООН в четвъртък, 26 септември, в Ню Йорк. Според него, ако Армения и Азербайджан сключат мирен договор, тогава този документ ще бъде изпратен в Конституционния съд (КС) на Армения, за да провери съответствието му с Основния закон на страната.
„Ако нашият конституционен съд реши, че договорът противоречи на конституцията на Армения (въпреки че нашите експерти уверяват, че това е невъзможно), все пак в този случай ще се сблъскаме с конкретна ситуация, в която ще са необходими конституционни промени, за да се сключи мир, Конституционният съд трябва да реши, че „споразумението е в съответствие с Конституцията, тогава няма да има пречки за ратификацията на документа“, обясни Пашинян.
По-рано Никол Пашинян заяви, че Армения е готова да подпише мирно споразумение с Азербайджан преди конференцията на ООН за климата, насрочена за 11-22 ноември в Баку.
Конфликтът за Нагорни Карабах
Азербайджан, като част от своя мирен план, настоява Армения да промени конституцията си. В чл. 1 от Основния закон на републиката има препратка към Декларацията за независимост на страната, която е приета от Върховния съвет на Армения на 23 август 1990 г. В началото на тази декларация от своя страна има препратка към съвместната резолюция на Арменската ССР и Нагорни Карабах „За обединението“ от 1989 г.
„С тази клауза в тяхната конституция това е невъзможно, защото конституцията е по-висока от всеки друг документ, включително и международен договор. Затова не искаме да се окажем в ситуация, в която един ден те да си променят мнението, а ние пак да направим това, което направихме през септември“, обясни позицията на страната си президентът на Азербайджан Илхам Алиев. Преди това той многократно заявяваше, че Ереван трябва да промени конституцията си.
Източник: Deutsche Welle Снимка: Asatur Yesayants/SNA/IMAGO
Превод и редакция: pan.bg
Други публикации
Напиши коментар