Горещи новини
- ГАЛЕРИЯ - 80 СНИМКИ В ЧЕСТ НА ПРАЗНИКА НА БЪЛГАРСКИТЕ ВМС!
- Руски боен хеликоптер Ми-28 се е разбил в Ленинградска област
- Гърция ще модернизира четири подводници от типа Papanikolis и ще поръча нови
- Boeing достави поредния производствен модел F-15EX Eagle II
- Южнокорейските военни тренират операции по превземане на бункери
- Две руски корвети пристигнаха в пристанище Карачи, Пакистан
- Летище Бургас ще отвори отново на 29 март 2025 г. след необходим ремонт на пистата, което ще подобри безопасността и ефективността на обслужването
- На 93 почина Бедрос Киркоров - български, съветски и руски певец, народен артист
- Украински депутат за Курска област: Зеленски и военните лидери имат "боен имунитет"
- Reuters: Преговорите на Путин с Тръмп приключиха, те продължиха 2,5 часа

пан.бг
Неизбежността на предстоящата война между Армения и Азербайджан
Днес, 11:41 ч
Въоръжената конфронтация между Армения и Азербайджан през 2020 и 2023 г. не приключи с уреждането на териториалните проблеми. Нахичеван е отделен от останалата част на Азербайджан от областта Сюник в Армения и транспортните връзки с този регион са трудни. Баку не е доволен от сегашното състояние на нещата.
За да разрешат ситуацията, азербайджанските власти насърчават проекта за Зангезурския коридор, който свързва Нахичеван с „континента“ и е извън зоната на арменски контрол. Реализацията на този проект противоречи на интересите на Ереван.
Нерешените проблеми между двете държави рискуват да прераснат в нов мащабен конфликт. В същото време ситуацията може да бъде повлияна от важни външни и вътрешни фактори.
Външният е продължаващата въоръжена конфронтация в Украйна. Русия е разсеяна от целите на специалната операция и Москва не може да си позволи да извършва военни доставки на военна техника за Армения, още по-малко да участва във военните действия на страната на своя съюзник от ОДКБ.
Друга трета сила в това отношение са НАТО и ЕС, които са заети да подкрепят Киев и хибридната война срещу Руската федерация, както и да помагат на Израел в конфронтацията му с Хамас. Поради тази причина Северноатлантическият алианс не е в състояние да окаже значително влияние върху Ереван и Баку.
Вътрешният фактор, който влияе върху ситуацията, е политическата криза в Армения, свързана с военни поражения. Слабостта на въоръжените сили на страната в сравнение с потенциален враг също играе важна роля. В същото време Азербайджан е на върха на военната си мощ, властта на Алиев е стабилна и авторитетна благодарение на победите в Нагорни Карабах.
В същото време Армения сключва споразумения за доставка на оръжия с Франция и Индия, като определено оборудване вече е изпратено в помощ на Ереван. Този процес ще се засили, което може да тласне Баку да започне военни действия.
Междувременно азербайджанската армия провежда мащабни учения близо до „условната граница“ с Армения. Всички горепосочени фактори говорят в полза на началото на нова война в обозримо бъдеще.
Използвани снимки: dvidshub.net
източник
репортер
Други публикации
Напиши коментар