Горещи новини
- /ВИДЕО/: Публикуваха кадри от неуспешна атака на ВСУ в района на Берховското водохранилище
- Германия предаде на Украйна бронебойни снаряди DM53А1 за танкове Leopard 2А6
- Генералният секретар на НАТО ще проведе извънредна среща за Каховската ВЕЦ
- Предстои среща на министрите на отбраната от НАТО
- Започна обученrето на курсанти по конна езда
- Доайенът на българската гражданска авиация Светослав Станулов празнува рожден ден
- Британското разузнаване: В повечето участъци на фронта инициативата остава на Украйна
- МИГ-29 С МОНТИРАНИ ДВИГАТЕЛИ ОТ ПОЛША Е ГОТОВ ЗА ЛЕТАТЕЛНА ЕКСПЛОАТАЦИЯ
- ГАЛЕРИЯ: АВИАЦИОНЕН ПРАЗНИК И ПОЛЕТИ ПО СЛУЧАЙ ДЕНЯ НА ДЕТЕТО В АВИОБАЗА ВРАЖДЕБНА
- Пентагонът: Пекин не иска да подобри механизма за предотвратяване на конфликти

Президентът на Украйна посочи, че не е контактувал с китайския лидер повече от година. В края на февруари Пекин представи предложения за мирно уреждане на Украйна.
Владимир Зеленски обяви готовността си да се срещне с китайския президент Си Дзинпин в Украйна. "Готови сме да го видим тук. Искам да говоря с него", каза президентът на Украйна в интервю за Associated Press, публикувано в сряда, 29 март. Той добави, че повече от година не е имал контакт с китайския лидер.
По информация на агенцията, украинският лидер вече е изпратил покана до Си Дзинпин.
На 25 март Зеленски посочи в интервю за японското издание The Yomiuri Shimbun, че не е получил предложение от Китай за преговори. Украинският лидер добави, че преди това е съобщил по дипломатически канали за желанието си да разговаря с ръководителя на Китай.
На 14 март The Wall Street Journal, позовавайки се на информирани източници, съобщи, че Си Дзинпин планира да проведе онлайн разговори с Владимир Зеленски след пътуването си до Москва.
Китайският лидер беше в Русия от 20 до 22 март. По време на посещението му Си Дзинпин и Владимир Путин подписаха две съвместни изявления – „за задълбочаване на всеобхватното партньорство и стратегическо сътрудничество (Русия и Китай. – Ред.), навлизане в нова епоха“, и „за план за развитие на ключови области на руско- Китайско икономическо сътрудничество до 2030 г".
В изявление за пресата Си също отбеляза, че Пекин подкрепя дипломатическия път за прекратяване на войната в Украйна. „Ние се ръководим от принципите на ООН... и насърчаваме мирното разрешаване“ на военните действия в Украйна, каза той, добавяйки, че китайското ръководство винаги е подкрепяло „мира и диалога“.
Месец преди това посещение, на 24 февруари, Министерството на външните работи на КНР публикува план от 12 точки за мирно уреждане на Украйна. Сред тях са "зачитане на суверенитета на всички страни", "отказ от манталитета на Студената война", "прекратяване на военните действия", "възобновяване на прекия диалог" между Москва и Киев, както и "прекратяване на едностранните санкции".
В Украйна и на Запад реагираха сдържано към предложенията на Пекин„.
Източник: dw.com Снимка: static.dw.com
Превод и редакция: pan.bg
loading...
Други публикации
Напиши коментар