Горещи новини
- УБС MB326M Impala се е разбил в САЩ, пилотите са оцелели
- Посещение на папата в Багдад, среща се с духовния водач шиитите в Ирак
- ОТНОВО УДАР ПО БАЗАТА НА САЩ В ИРАК. ЩЕ ОТВЪРНАТ ЛИ АМЕРИКАНЦИТЕ
- САЩ прехвърлиха още три от най-новите изтребители F-35 в Аляска
- Байдън иска да се актуализира законодателството за военни удари в чужбина
- Trident II ще бъде интегрирана в общото ракетно отделение
- Фрегатата „Адмирал Касатонов“ посети Турция
- Ще увеличат темповете за производство на Ил-76МД-90А
- ВВС на САЩ наистина се нуждаят от B-21 Raider. Най-модерният стелт бомбардировач
- Украинските въоръжени сили получиха голямокалибрената пушка "Алигатор"

Източник: Музей на авиацията - Крумово
На 21 януари 1893 г. в Казанлък е роден Васил Тенев Бойдев.
През 1912 г. завършва Военното на Н. В. училище в София. С кавалерийските части, в които служи като млад офицер преминава през войните от 1912 – 1918 г. През 1925 г. завършва Военна академия. Издава редица теоретични трудове и анализи за действията на българската армия. Началник-щаб на 8-а пехотна дивизия, началник на Военното училище (1935 г.)
На 7 октомври 1936 г. встъпва в длъжност като командир на Въздушните на Н.В.войски. Започва периода на възстановяване на българската военна авиация. Извършва структурната организация на Въздушни войски, поставя основата за развитие на военната авиация и подготовката й за предстоящата война. През 1937 г. Цар Борис ІІІ връчва бойните знамена на въздушните полкове.
Васил Бойдев изпълнява редица дипломатически мисии – срещи с Гьоринг, Молотов, Хитлер. Владеещ френски, немски, руски и турски език, той се проявява като умел дипломат.
Организира обучението на български пилоти в Полша, Италия и Германия. Развива производството на български самолети в Държавната аеропланна работилница – Божурище, Капрони Български в Казанлък, започва строежа на самолетната фабрика в Ловеч. Осъществяват се доставките на самолети от Полша и Чехия. През лятото на 1939 г. пристигат първите модерни самолети Месершмид-109.
През 1941 г. генерал Васил Бойдев е назначен за командир на 5-та българска армия, дислоцирана на територията на Македония. На тази длъжност остава до април 1944 г., когато подава оставка и напуска армията.
Девети септември 1944 г. променя коренно живота на генерал Бойдев. Като царски офицер той е интерниран със семейството си в Троян, където живее повече от тридесет години.
Умира на 21 април 1984 г.
loading...
Други публикации
Напиши коментар