Горещи новини
- САЩ ще разположат в Израел противоракетни системи за прихващане на ракети от Иран
- Зеленски допуска съвместно производство на оръжия с Франция на територията на Украйна
- ЦАХАЛ обяви още пет района в Северен Израел за затворена военна зона
- /ВИДЕО/: Четирима души загинаха при експлозия на бензиностанция в Грозни
- Шестима дезертьори, избягали от Руската федерация, стигнаха до Франция
- Bloomberg: Индия рязко увеличи доставките на забранени стоки за Русия
- Boeing на фона на стачка ще съкрати 17 хиляди работни места
- Турция ще ограничи покупките на руска стомана
- Генералният щаб на ВСУ потвърди за удара по петролното депо в Ровенки /ВИДЕО/
- В Британия заявиха за липса на резултат от атаката на ВСУ срещу района на Курск
pan.bg
В университета Мериленд за втори път трансплантираха сърце от генетично модифицирано прасе на човек. Предишният пациент живя с такава трансплантация два месеца.
Специалисти от Медицинския център на Университета на Мериленд (САЩ) успешно извършиха втората по рода си операция за трансплантация на генетично модифицирано сърце от прасе на човек. След операцията пациентът, 58-годишният ветеран от американския флот Лорънс Фосет, диша без помощ и трансплантираното сърце „функционира нормално без помощта на каквито и да е външни устройства“, се казва в съобщение, публикувано на уебсайта на университета в петък, 22 септември.
Фосет беше счетен за негоден да получи човешко сърце поради история на сърдечно-съдови заболявания и усложнения с вътрешно кръвотечение. "Последната надежда, която ми остава, е сърце на прасе - каза той преди операцията. - Във всеки случай сега имам шанс".
След трансплантацията Фосет приема специални лекарства и антитела, за да попречи на тялото му да отхвърли донорския орган.
Предишната такава операция е извършена в същия медицински център през 2022 г. Пациентът, който я претърпя, 57-годишният Дейвид Бенет, почина два месеца по-късно „поради множество фактори, включително лошо здраве“, казаха лекарите.
Техниката за трансплантиране на органи от генетично модифицирани животни на хора има за цел да помогне за решаването на проблема с недостига на донорски органи. Сега само в САЩ има над 100 хиляди души на опашка за тях.
По-рано Медицинският център Лангон на Нюйоркския университет успешно трансплантира бъбрек от свиня на мъж, диагностициран с мозъчна смърт, който остана в тялото му рекордните 61 дни.
Източник: DW Снимка: vademec.ru / medschool.umaryland.edu
Превод и редакция: pan.bg
Други публикации
Напиши коментар