Горещи новини
- Бившият премиер на Турция прогнозира, че Ердоган ще бъде отстранен от власт
- Бъдещ шеф на Пентагона за по-тясно сътрудничество с Русия, но и за възпиране
- Антъни Блинкен: САЩ ще действат срещу Китай "от позиция на силата"
- Кандидатът за държавен секретар подкрепя доставките на оръжие за Украйна
- ВАСИЛ ЛЕВСКИ И МОРЕТО
- Новите китайски 122-mm САУ PLC-171 постъпват в армията
- Индия може да използва руски тренажор за тестване на морския си изтребител Tejas
- Първата жена шеф на ЦРУ подаде оставка
- Бойният модул "Охотник" за бронеавтомобилите "Тайфун" получи нова картечница
- Американските военни поръчаха сателити за откриване на хиперзвукови ракети

Предстоящият декември ще бъде богат на астрономически събития - очаква се пълно затъмнение на Слънцето, два звездопада и най-рядкото съединение на небосвода между Юпитер и Сатурн, се казва в съобщение от Московския планетариум, получено от РИА Новости.
"Особено интересно е, че всички тези събития ще се случат на 14 и 21 декември или близо до тези дати. Следователно те могат да бъдат наречени най-астрономическите дати от тази трудна 2020 г.", се казва в съобщението.
И така, на 14 декември в 19.13 по московско време ще има пълно затъмнение на Слънцето. Общата фаза на затъмнението ще продължи 130 минути и ще премине през Чили (Чилийски езерен окръг) и Аржентина (аржентинския северен регион Патагония). В същия ден, през нощта, можете да се насладите на максимума от метеорния поток Джеминиди. Очакват се до 120 метеора на час.
Астрономическата зима ще дойде на 21 декември в 13.02 московско време. Това ще бъде най-краткият ден в годината. От този момент ще започне увеличаване на светлата част от денонощието.
На същия ден, според съобщението, се очаква най-рядкото сближаване на небосвода между двата гиганта Юпитер и Сатурн. Подобно събитие се случва веднъж на век. „За последно те са били виждани толкова близо в небето преди 794 години, на 4 март 1226 г.“, се казва в съобщението.
На 21 срещу 22 декември, най-дългата нощ през годината, метеорният поток на Урсиди се очаква да достигне своя връх, до 10 метеора на час.
Източник: РИА Новости Снимка: cdn25.img.ria.ru
Превод и редакция: pan.бг
loading...
Други публикации
Напиши коментар