Западът среща Изтока

Pan.bg 08 май 2010 | 10:01 views (2425) commentaries(0)
img http://focus-news.net

Военнослужещи от четири страни-членки на НАТО ще маршируват на Червения площад за първи път в неделя, когато Русия отбелязва 65-години от победата във Втората световна война с най-големия парад от разпадането на Съветския съюз.
В момент, изпълнен с голяма символичност, войници от Великобритания, Франция, Полша и САЩ ще стъпят на Червения площад, където Русия гордо ще покаже своите ракети, които някога заплашваха Запада.
На фона на стремежа на Москва да демонстрира постсъветското си възраждане, 10 хил. руски военнослужещи и военна техника, включително способните да носят ядрени бойни глави ракети „Топол-М” ще вземат участие в парад с прецизна хореография, за който от месеци текат репетиции.
Властите полагат големи усилия да популяризират събитието, за да са сигурни, че руснаци и чужденци никога няма да забравят жертвите във войната, дадени от Съветския съюз. Москва вече издигнала червени флагове, за да отбележи годишнината.

Чуждестранните високопоставени официални лица, присъстващи на събитието, ще включват китайския президент Ху Дзинтао, френския президент Никола Саркози, германския канцлер Ангела Меркел и лидерите на почти всички бивши съветски нации.
Междувременно спорен план на разлепване на плакати на бившия диктатор Йосиф Сталин в Москва бе изоставен, както бе съобщено по разпореждане на Кремъл – и негови снимки ще бъдат показани само в музеите.
„Нашият народ спечели победа в най-трудната война на 20 век, спаси страната си и Европа от фашизма и даде бъдеще на всички нас”, заяви тази седмица президентът Дмитрий Медведев. „Наш дълг е да почетем и да си спомним героизма на всеки защитник на родината”.
Общо 127 военни летателни апарата ще прелетят в небето по време на 70-минутния парад, докато 159 единици военна техника ще преминат пред ВИП-ложата, издигната пред мавзолея на Ленин.
Втората световна война е известна на руски като Великата отечествена война и се смята за започнала през 1941 г. с нацистката инвазия в Съветския съюз, с което Москва се включва във войната, а не през 1939 г.
Героизмът на родители и прародители в битките край Сталинград и Курск остава предмет на пламенна гордост в руските семейства, а властите отхвърлят всеки опит да се петни паметта на съветската жертва.
„Победата на 9 май: Ние помним. Гордеем се. Празнуваме”, прокламират банери на всеки няколко метра на основната търговска улица в Москва – Тверская.
Според проучване от миналия месец, проведено от Центъра за изучаване на общественото мнение, 63% от руснаците вярват, че Съветският съюз е можел и сам да спечели войната, без участието на западните съюзници.
Около 26,6 млн. съветски граждани загиват във войната, според последни данни, обявени от руското министерство на отбраната тази седмица.
Русия все още се опитва да открие националната си идентичност почти две десетилетия след колапса на Съветския съюз и победата над нацистките сили се смята от властите за момент, който може да обедини модерна Русия.
„9 май е обмислен проект. Победата е основен символ, създаване на модерна руска идентичност”, коментира Лев Гудков, директор на социологическия център Левада.

Други публикации


Напиши коментар

Коментари: 0

Социални мрежи

Вход

Запомни ме на това устройство

Регистрирай се Забравена парола

Последни

НАЙ-ЧЕТЕНИ НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Морски архиви

Прочети още

Броячка