Горещи новини
- Армията на Пакистан неутрализира 54 бойци на границата с Афганистан
- Генералният комисар на UNRWA на ООН: „Децата в Газа гладуват“
- Баку съобщава за престрелка на азербайджанско-иранската граница
- WSJ: Исландия може да поднови преговорите за присъединяване към ЕС заради политиката на САЩ
- Иран обявяви 28 април за ден на траур заради експлозията на пристанище Шахид Раджаи /ВИДЕО/
- ЧАСТ 3: ИМА ЛИ ПРОМЕНИ В КОРАБНИЯ СЪСТАВ НА ДУНАВСКАТА ФЛОТИЛИЯ СЛЕД СРЪБСКО-БЪЛГАРСКАТА ВОЙНА?
- Armymedia.bg: ЗОВ ЗА ПОМОЩ!
- Armymedia.bg: Зенитно-ракетни специалисти завършиха обучението си в 12-а авиационна база
- МО РФ: Руската армия нанесе удари по складове за боеприпаси на ВСУ със снаряди за РСЗО HIMARS
- САЩ обмислят разполагането на изтребители F-35A в Южна Корея

България трябва да е активна страна по създаването на противоракетна отбрана, заяви премиерът Бойко Борисов след срещата на 11 лидери от Централна и Източна Европа с президента на САЩ Барак Обама снощи в Прага.
"Ние би трябвало да искаме противоракетната отбрана", категоричен е Бойко Борисов.
"В момента нито България, нито други страни имат каквато и да било защита и възможност за оперативно реагиране. Ако системата за противоракетна отбрана бъде въведена, тя ще защитава цяла Европа. Иран вече произвежда и притежава обогатен уран в достатъчно количество за създаване на ядрено оръжие и отказва да допусне проверки на своя територия. В света се налага все по-единното мнение, че всичко това в стратегически план води до създаването на ядрено оръжие.
Ракетите, с които те вече разполагат могат да достигнат България. Както отбеляза президентът Обама, надпреварата във въоръжаването сега е реалност. За разлика от българските популисти, които твърдят, че системата за противоракетна отбрана е нападателна система, на практика съществува точно обратната ситуация - НАТО е длъжна да защити територията на всички членки на алианса", заяви българският премиер, предаде ИТАР -ТАСС, цитирана от БТА.
„В момента, не знам дали знаете, дори АЕЦ и електроцентралите ни нямат никаква защита. Ние нямаме в момента възможност да реагираме ни най-малко на евентуално нападение. Така че в тази посока ще вървят разговори, но много ясно и точно ще бъдат формулирани – че това е елемент на НАТО и чрез тази система, ако бъде внедрена, ще се пази територията на цяла Европа”, подчерта Борисов пред журналисти.
Той същевременно подчерта, че никой не е поставял официално пред България въпроса за разполагане на елементи от противоракетната система.
"Когато се обърнат официално към нас, ще внесем този въпрос в парламента. Ще проведем дебати, за да се направи аргументиран анализ защо и как ще се организира тази отбрана", заяви Борисов.
Един от основните въпроси на срещата на лидерите на 11 държави от Централна и Източна Европа с президента на САЩ бе бъдещето на Афганистан.
"Афганистан е всеобща тревога", отбеляза българският премиер.
След като Съветският съюз се изтегли от Афганистан, "там вече от много години загиват военни от страните на НАТО, а резултат все така няма. Общата позиция е, че в страната трябва да се възстанови инфраструктурата, да се построят болници и училища, за да може в случай на изтегляне на войските от НАТО местното самоуправление там да стане реалност. В АФганистан е необходимо да се изпращат не само военни, но и инструктори, хора, които ще обучават, създават, творят, за да може да се подобри положението на страната", заяви Борисов.
Американският президент Барак Обама е препоръчал на сътрудниците си да бъде установена по телефона директна комуникация с България, стана ясно от министър-председателят Бойко Борисов след срещата му вчера с американския президент. Причината е, че България добре познава ситуацията в Балканския регион и неговите проблеми, обясни Борисов, цитиран от "Фокус".
“Ще цитирам президента Обама, който каза: за този регион иска да чува нашите съвети и мнения, защото ние сме там и го познаваме най-добре”, посочи Борисов. Сред засегнатите теми са били освен подписването на СТАРТ-2, „който дава рестарт в отношенията и един нов климат на отношенията между Русия и САЩ”, а също и бъдещето на Македония и Хървания в НАТО, както и отношенията с т.нар. Нова Европа, т.е. представените на специалната вечеря държави.
Други публикации
Напиши коментар