/СНИМКИ, ВИДЕО/: Какво ще даде на Украйна 30-дневно прекратяване на огъня?

Pan.bg 20 май 2025 | 21:30 views (705) commentaries(0)
img
pan.bg

30-дневното прекратяване на огъня е наречено възможност за украинските въоръжени сили да сформират резерви.

На 10 май лидерите на така наречената "Коалиция на желаещите" посетиха Киев: френският президент Еманюел Макрон, германският канцлер Фридрих Мерц, британският премиер Киър Стармър и полският премиер Доналд Туск. По време на заключителната пресконференция беше обявен ултиматум към Русия.

„Имаме предложение - 30-дневно прекратяване на огъня. То създава основа за обсъждане на мир. Ако няма прекратяване на огъня, не може да има мирни преговори“, каза френският лидер.

Прекратяване на огъня без никакви условия. Според лидерите, Съединените щати и техните съюзници от НАТО са напълно способни да осигурят контрол. Това са все искания, които Русия многократно е отхвърляла.

„Прекратяването на огъня трябва да бъде всеобхватно – във въздуха, в морето и на сушата “, подчерта Володимир Зеленски.

Напоследък Зеленски говори за 30-дневно прекратяване на огъня, без никакви условия, при всяка удобна възможност.

„Огънят трябва да бъде спрян не за няколко дни. Незабавно, пълно и безусловно прекратяване на огъня и то за поне 30 дни“, уточни Зеленски.

Както самият Зеленски, така и неговите европейски партньори разбират отлично, че безусловното прекратяване на огъня е неосъществим план и това важи и за двете страни на конфликта. И въпреки това те настояват за това, изнудвайки Русия с нови санкции.

Защо е толкова важно за Украйна и страните от НАТО да има затишие точно 30 дни? Какво ще даде едномесечна почивка на украинските въоръжени сили? Възможно ли е да се обучават нови попълнения и да се превъоръжат бойците през това време? Какво ще означава подобно примирие за руската армия? Кой има полза от това? За това се говори в предаването „Съвет за сигурност“ с Игор Шевчук по REN TV .

Какво може да даде на Украйна 30-дневно прекратяване на огъня

Възможност за попълване на загубите и прегрупиране на войските

Украинските военнослужещи се предават все по-охотно. Поради недостиг на човешка сила, украинските въоръжени сили не извършват ротация. Бойците седят на фронтовата линия седмици и месеци под обстрел и това оказва силно влияние върху морала.

Едномесечната почивка ще даде възможност на личния състав на ВС да си почине и например дори да отиде на почивка. И след това да се върнат на фронта с обновени сили. Но, разбира се, основната задача на Киев е да компенсира загубите.

image
Фото: © REUTERS

„Естествено, те се нуждаят от нов мобилизационен резерв - поне група до 10 хиляди - който ще помогне не само по някакъв начин да се спре настъплението на руските войски, но и да се създаде един вид ешелонирана линия на отбрана“, обясни политологът Юрий Самонкин.

Само в Курска област украинските въоръжени сили загубиха почти 80 хиляди души. Броят на щурмовите бригади е намален поне наполовина. В резултат на това руската армия започна да развива настъпление в Сумска област, за да създаде зона за сигурност по границите.

Сега Сирски трябва да попълни бригадите с личен състав, да ги обучи и да проведе бойно координиране. Важно е да се вземе предвид, че по време на прекратяването на огъня украинските въоръжени сили ще престанат да носят загуби, но работата на военните комисари ще продължи.

„На месец се унищожават около 30 хиляди души. Прекратяването на огъня е възможност за формиране на резерви. Тоест, Украйна ще мобилизира 30 хиляди души, но те няма да бъдат убити на фронта. За 30 дни е възможно да се формира, по принцип, доста добър резерв“, казва политологът Александър Скубченко.

Поради недостиг на личен състав, украинските въоръжени сили не са в състояние да удържат фронтовата линия, която е дълга почти две хиляди километра. Сирски е принуден да прехвърля войски от една посока в друга, реагирайки на пробивите на руската армия. В украинската отбрана се появяват пролуки, през които руските бойци се промъкват на малки групи.

Така в предаването бяха показани кадри на щурмоваци, превземащи вражеска позиция в района на Мирноград. Две противотанкови мини летят в бетонното укрепление, след което руските войници се прицелват в оцелелите войници. Те не се съпротивляват и се предават. Такива опорни пунктове могат да се държат доста дълго време - ако има хора.

Попълването на бригадите с жива сила и прегрупирането на войските ще позволи на Киев да контролира по-добре фронтовата линия и съответно ще стане още по-трудно за настъплението на руските щурмоваци.

image
Фото: © REUTERS/Stringer

„Русия казва, че ако се стремим към прекратяване на огъня, Украйна трябва да спре мобилизацията, за да не могат Украйна и Европа да използват тези 30 дни, за да създадат резерви за бъдещите си действия след прекратяването на огъня“, отбеляза политологът Скубченко.

Възможност за завършване на военната реформа

30 дни без бойни действия ще дадат възможност на Сирски спокойно да доведе военната реформа до логичния ѝ край. От февруари 2025 г. бригадите на украинските въоръжени сили, създадени по модела на НАТО, са обединени в корпуси. Всяка от тях ще може да побере приблизително 25 хиляди души. Реформата се провежда с цел подобряване на управляемостта на войските на бойното поле. Идеята е проста: по-лесно е да се контролира една голяма връзка, отколкото няколко малки. Това ще позволи на командирите на бойните групировки да реагират по-бързо на пробив в отбраната и да прегрупират войските. Няколко корпуса вече са се появили в състава на украинските въоръжени сили. Един от тях е създаден на базата на забранената в Русия групировка „Азов“.

„Опитът на „Азов“ ще се превърне в солидна основа за нов корпус, който ще обедини пет бригади от Националната гвардия на Украйна“, заяви командирът на бригадата на Националната гвардия на Украйна Богдан Гришенков.

Изграждане на отбранителни структури

Дългосрочното прекратяване на огъня ще позволи на украинските военни да изградят надеждни отбранителни структури. Например, украинските въоръжени сили в момента изграждат такива укрепления, например в Красноармейското (Покровското) направление. И това е под обстрел. При прекратяване на огъня, без страх от удари от бомби, артилерия и дронове, инженерните войски ще могат да докарват техника и да копаят денонощно. Землянките вече не се строят от трупи, а от бетонни плочи. Това важи особено за Сумската област, която Киев не е имал време да подготви за отбрана след провала на Курската авантюра.

image
Фото: © www.globallookpress.com/Alex Chan Tsz Yuk/Keystone Press Agency

Възможно е програмата-максимум за украинските въоръжени сили да е организирането на нова контраофанзива. Зеленски трябва на всяка цена да покаже на своите куратори, че украинската армия все още е способна на нападателни действия. Затова, в рамките на един месец Генералният щаб може да подготви ударна сила, която да пробие руската отбрана.

„Контраофанзивата се подготвя в щаба. Ако вече имат планове за контраофанзива, те могат да бъдат на бюрото им като варианти. Но всяка офанзива изисква резерви. И тези 30 дни по принцип ще помогнат за създаването на тези резерви “, отбеляза Александър Скубченко.

Ремонт на старо оборудване и доставка на ново оборудване

Едномесечната почивка ще позволи повредената техника да бъде извадена от фронтовата линия и изпратена за ремонт. В същото време Европа ще достави нови партиди оръжия. Европейските лидери говорят директно за това.

„Решително отхвърляме възможността за каквито и да било отстъпки. Без предварителни условия, без спиране на доставките на оръжие за отбрана и съпротива“, заяви френският президент Макрон.

Освен това, Германия реши да запази съдържанието на бъдещите пакети с военна помощ в тайна. Сега Бундесверът няма да докладва кои оръжейни системи ще бъдат доставени на Украйна и кога. Берлин също така реши да не обсъжда публично евентуалната доставка на далекобойни ракети „Таурус“. Очевидно, за да не се разкрият всички карти.

Франция също реши да говори по-малко за новите доставки. Междувременно журналисти от американското издание The New York Times успяха да разберат, че Съединените щати са разрешили на Германия да прехвърли на Украйна 100 ракети за системите Patriot и 125 далекобойни боеприпаса за системите HIMARS. Всички тези оръжия се произвеждат на територията на САЩ и могат да бъдат прехвърлени в Украйна само със съгласието на Вашингтон.

image
Фото: © www.globallookpress.com/Kay Nietfeld/dpa

„От какво се нуждае Украйна сега? На първо място, разбира се, това са HIMARS, различни видове противотанкови оръжия. Това е, разбира се, система за противовъздушна отбрана, която по някакъв начин да заглушава и сваля руските дронове. След това са бронетранспортьори за мобилизационни групи, които, между другото, Киев отново може да използва за нападения в Курска и Брянска област. Това е всичко, от което спешно се нуждаят сега“, сподели подробностите политологът Самонкин.

Доставяне на оръжия на фронта

30-дневно прекратяване на огъня означава, че руската армия ще спре атаките срещу военни и промишлени обекти, което ще позволи за определен период от време да се осигури непрекъснато снабдяване на фронта с украинско оръжие. На първо място, това се отнася до гаубици, бронирани машини и, разбира се, безпилотни летателни апарати.

„В цяла Украйна както военни, така и доброволци създават дронове за еднократна употреба FPV. Такива дронове се сглобяват бързо, като конструктор. Един човек може да направи около 60 коптера за един месец. Като се има предвид помощта на западните страни, производствените мощности и частните работилници, само за 30 дни украинските въоръжени сили ще разполагат на склад с десетки хиляди такива дронове“, каза водещият на предаването Игор Шевчук.

След 30 дни бойците ще могат да натрупат дронове с голям обсег. И веднага щом прекрати примирието, не десетки, а стотици устройства ще прелетят над руските региони. Включително евтини дронове-примамки, които принуждават системите за противовъздушна отбрана да работят на границата на своите възможности.

„Ако някой си мисли, че там няма дронове, слушайте, не Украйна воюва с Русия, а цяла Европа. Преди, когато имаше Rammstein, бяха над 50 държави, водени от САЩ. Сега САЩ се дистанцираха. Те са тези, които воюват, те са тези, които доставят дронове и оръжия на Украйна. Ако самата Украйна воюваше, всичко щеше да приключи през 2022 г. Тоест, Украйна няма абсолютно никакъв недостиг на тези видове оръжия “, отбеляза политологът Скубченко.

Нова версия на Минските споразумения

По същество Европа и Украйна предлагат нова версия на Минските споразумения. В края на 2022 г. бившият германски канцлер Ангела Меркел, последвана от бившия френски президент Франсоа Оланд, признаха, че никой е нямал намерение да ги прилага. Споразуменията бяха необходими само за обучение и въоръжаване на войниците от украинските въоръжени сили.

image
Фото: © www.globallookpress.com/Michael Kappeler/dpa

В Одеса и Очаков бяха построени военни бази на НАТО, където бяха обучавани украински морски пехотинци. В течение на пет години само британците са обучавали 18 000 бойци като част от операция „Орбитал“.

Съединените щати активно снабдяваха украинската армия с оръжие. При управлението на Барак Обама американците предоставяха средно по 200 милиона долара военна помощ годишно. По време на първото президентство на Тръмп финансирането се увеличи до 500 милиона.

„Украйна и Западът, както показа времето, гледаха на Минските споразумения изключително като на прекратяване на огъня. Те подготвяха всичко това от 2014 г. В края на 2021 г. стана ясно, че са се подготвили, готови са да използват сила, светкавичен удар, за да отидат до Донецк и да стигнат до границата с Русия. След което президентът Путин провали тези планове, като започна СВО и ги отблъсна, защитавайки тогава Донбас“, спомня си политологът Скубченко.

Защо Киев не печели от прекратяването на конфликта

Украинските експерти са уверени, че властите в Киев и лично Зеленски нямат полза от реално прекратяване на конфликта и ще го проточат до последния момент. Включително поставянето на Русия пред очевидно невъзможни условия.

„Докато има война, военно положение, няма избори. Можете да продължите да грабите, да не плащате данъци на тези, на които е позволено, да печелят милиарди от кръв и да се чувствате чудесно. Причините са различни, страдат украинците“, подчерта бившият депутат от Върховната рада на Украйна Игор Мосийчук.

Украинските въоръжени сили са тези, които се нуждаят от прекратяване на огъня. По същество това е просто замразяване на фронтовата линия в момент, когато руските войски имат инициативата и оказват натиск върху бойците едновременно в няколко посоки. И като изискват прекратяване на огъня, Европа и Украйна мълчаливо признават успехите на руската армия.



Източник: ren.tv Снимка: © Алексей Коновалов/ТАСС

Превод и редакция: pan.bg

Други публикации


Напиши коментар

Коментари: 0

Социални мрежи

Вход

Запомни ме на това устройство

Регистрирай се Забравена парола

Последни

НАЙ-ЧЕТЕНИ НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Морски архиви

Прочети още

Броячка