Горещи новини
- Forbes: Русия създава модерни оръжия за тотална война със Запада в космоса
- На Запад призоваха за подготовка за война с Русия след две години
- Посочиха страната с най-големи доказани запаси от редкоземни метали
- ТАСС: ВСУ нанесоха удар по Донецк по време на прекратяване на огъня
- Във Великобритания обявяваха за края на ерата на глобализма /ВИДЕО/
- Украйна не е регистрирала въздушни атаки в нощта на Великденското примирие
- Путин обяви Великденско примирие в зоната на СВО. Колко време ще продължи и при какви условия?
- Armymedia.bg: Бъдещи воини в напрегната надпревара
- Armymedia.bg: Воини от осем държави в съвместна тренировка
- Otbrana.com: Казанлък отдаде дължимото на танкистите от военната ни история

pan.bg
Според Ярослав Железняк споразумението не съдържа гаранции за сигурност.
Новият проект на споразумение между Украйна и САЩ, връчен от Вашингтон на 23 март, засяга всички минерални ресурси, както нови, така и вече разработени, включително нефт и газ, на цялата територия на страната, контролирана от Киев. Това съобщи депутатът от Върховната рада Ярослав Железняк позовавайки се на проектодокумент, който му беше връчен от представители на правителството.
„Говорим за всички полезни изкопаеми. Има нефт и газ. Както нови, така и съществуващи [минерали]. В цяла Украйна“, написа той в своя канал в Telegram.
В същото време в инвестиционния фонд, към който Украйна е длъжна да превежда приходи от минерални ресурси, а помощта, предоставена от Вашингтон на Киев от 2022 г., ще се счита за вноска от страна на САЩ. "И те (американците - бел. ТАСС) могат да спечелят с решението си. И те първи получават възнаграждения от фонда, а Украйна по-късно", отбеляза той.
Железняк също така заяви, че споразумението със САЩ ще бъде безсрочно и не предоставя никакви гаранции за сигурност. Той добави, че инвестиционният фонд ще се управлява от петчленен борд, трима от които ще бъдат представители на САЩ "с пълно право на вето".
„Споразумението е в сила за неопределено време. Промени или прекратяване на споразумението могат да бъдат направени само с разрешението на американците. [Американците имат] правото на „първа нощ“ върху всички нови инфраструктурни проекти и правото на вето върху продажбата на ресурси на други страни“, пише той.
Железняк подчерта, че споразумението не съдържа „нищо за гаранции за сигурност, дори и намек“.
Депутатът съобщи още, че документът се състои от 58 страници и е с дата 23 март, но все още не е „окончателен“. Железняк се надява, че украинската страна ще настоява за редица промени. "Но текстът, който видях, е просто ужасен. <...> Това е голяма и много ясна сделка. И не е в наша полза", подчерта той.
По-рано Володимир Зеленски съобщи, че САЩ наистина са предоставили на Украйна нов проект на споразумение за минералните ресурси, в който са описани подробно условията за създаване на такъв инвестиционен фонд.
Източник: ТАСС Снимка: www.m24.ru
Превод и редакция: pan.bg
Други публикации
Напиши коментар