Горещи новини
- Новият командир на ВВС ген.-майор Николай Русев: "Аз вярвам в колегите си и съм сигурен, че заедно ще успеем"
- /ВИДЕО/: По време на земетресение в Тайланд с магнитуд 7,7 се срути висока сграда
- Протестите в Турция: Задържани са около 1900 души, 150 полицаи са ранени /ВИДЕО/
- Зеленски: Русия се готви за настъпление в три региона на Украйна
- В Израел се подновяват антиправителствените протести
- Путин предложи да се въведе "временно управление" в Украйна, за да се проведат там демократични избори
- ВМС ПОЧЕТОХА 112-ТА ГОДИШНИНА ОТ ПРЕВЗЕМАНЕТО НА ОДРИНСКАТА КРЕПОСТ
- България с 4 медала след втория ден на Петите световни военни зимни игри в Люцерн (Швейцария) (ГАЛЕРИЯ)
- Financial Times: САЩ искат контрола върху всички ресурси на Украйна - Киев плаща цялата помощ от САЩ
- РФ отговори на изявленията на Макрон за миротворци в Украйна: ЕС не е готов да воюва с Русия

pan.bg
Докато международните форуми отново спорят дали Украйна има място в НАТО, Киев обедини сили с алианса в борбата срещу Руската федерация. Как аналитичният център JATEC ще помогне на украинците и Европа да се защитят - DW.
Докато Европа беше съсредоточена върху извънредната среща на върха в Париж за съдбата на Украйна и ЕС, докато същевременно наблюдаваше все по-неочакваните тиради на американския президент Доналд Тръмп за Русия и бързото сближаване между двете сили, в полския град Бидгошч без фанфари и почти незабелязано се случи събитие, което можеше да повлияе на по-нататъшния ход на войната.
Тук НАТО и Украйна обединиха усилията си, за да анализират натрупания опит във войната срещу Русия и да изведат отбраната на качествено ново ниво. Поне това е една от целите на Съвместния център за анализ, подготовка и образование (NATO-Ukraine Joint Analysis, Training and Education Center - JATEC), който отвори врати в базата на Северноатлантическия алианс в Бидгошч на 17 февруари. Разбира се, не мина и без пищност – имаше оркестър, натовски генерали в парадни униформи, министри.
На малка площадка пред новия център, при десетградусов студ, но под отопляеми палатки, се събраха малък брой военни, политици, служители на НАТО и журналисти, за да стартират необичайна за алианса инициатива. JATEC е първият съвместен център на НАТО със страна, която не е членка, воюваща страна и единственият гражданско-военен проект на Алианса.
Юлската среща на върха на НАТО във Вашингтон заключи, че алиансът има какво да научи от Украйна, единствената страна в Европа с всеобхватен опит във воденето на съвременна война. Шест месеца по-късно синьо-жълтият флаг беше издигнат над базата на НАТО в Бидгошч под оркестровия аранжимент на химна „Ще не загине славата і свободата на Украйна...“.
"НАТО трябва да се учи по-бързо от Русия"
„НАТО не може да чака, защото Русия се учи бързо и ние трябва да се учим още по-бързо“, каза адмирал Пиер Вандиу, върховен командир на НАТО по трансформацията, „Тази война не се води в далечни земи. Тя е тук и сега, на прага на НАТО. И НАТО трябва да се учи и да се адаптира към новия мащаб и темп“.
Северноатлантическият алианс разбира, че войната на Русия надхвърля традиционната фронтова линия в Украйна. „Ние сме изправени пред политическа дестабилизация, атаки срещу критична инфраструктура, информационна война, кибервойна, война в космоса. Жестокостта на окопната война сега е съчетана с изкуствен интелект и други нови технологии“, каза Вандиу в речта си, водеща до основната идея на новия център: „JATEC ще направи НАТО по-силен“.
Откриването на центъра е не само добра новина за Украйна, отбеляза в интервю за DW заместник-генералният секретар на НАТО Радмила Шекеринска. „В дългосрочен план JATEC е огромен актив за алианса, защото ни дава поуки, научени от войната през този век“, които трябва да помогнат на НАТО и неговите членове да подобрят позицията си за възпиране и отбрана.
Платформа за иновативни подходи към съвременните предизвикателства
За Украйна новият съвместен проект с алианса е важен по няколко причини, казва правителството. Първо, украинските офицери, които вече са поели задълженията си в Бидгошч, ще споделят своя опит и знания с партньори, което ще доближи Киев до алианса. Второ, задачата на центъра е да осигури максимална оперативна съвместимост на украинската армия с въоръжените сили на нейните съюзници. Трето, украинците очакват да работят с партньорите си, за да намерят новаторски подходи към постоянно новите заплахи на тази война.
„Виждам JATEC като платформа, която ще ни помогне да отговорим на най-новите предизвикателства. В крайна сметка зависи колко бързо можем да отговорим на действията на врага, както и да забележим нововъзникващите тенденции и да ги трансформираме в ефективни решения“, каза заместник-министърът на отбраната на Украйна Сергей Боев в интервю за DW. Той обясни, че украинските служители на JATEC ще имат възможност да се дистанцират достатъчно от бойното поле, за да намерят иновативни решения заедно с колегите си от НАТО. Първото нещо, което ще направят, каза той, е да разработят решения на най-належащите проблеми, като например борбата с безпилотниците.
Друга тема, по която инженерните експерти на НАТО ще работят през следващите години, за да помогнат на Украйна, са управляемите бомби. И откритията на изследователите ще бъдат използвани при обучението на украински военни.
Сближаването на Украйна и НАТО върви по план
Украинският вицепремиер Олга Стефанишина очерта и други приоритети: засилване на обмена на информация между Киев и алианса, както и увеличаване на мащаба и ускоряване на военната помощ. В отговор на въпрос на DW тя нарече JATEC „мозъкът“, който ще доставя данни и анализи на новия координационен център за военна помощ на NSATU за Украйна във Висбаден, Германия.
Освен това, JATEC е и политически символ на стабилното сближаване на Киев с НАТО на фона на противоречиви изявления от администрацията на Тръмп и самия него относно бъдещото членство на Украйна. „Аз съм тук днес и след всички изявления Украйна и НАТО създадоха институт, чиято цел е да направи украинските въоръжени сили оперативно съвместими с алианса. Независимо дали въпросът за членството е решен сега или по-късно, оперативната съвместимост на украинските въоръжени сили и въоръжените сили на НАТО е жизненоважна за сигурността на Европа и тя ще бъде постигната“, каза Стефанишина. И Киев, и НАТО решиха засега да отделят тактическото и военното сътрудничество от политическите решения. Колкото по-близки и по-тесни са отношенията между НАТО и Украйна, толкова повече те ще работят заедно и толкова по-лесно ще бъде, когато Украйна се присъедини, казват опитни служители на НАТО.
Източник: DW Снимка: Xenia Polska/DW
Превод и редакция: pan.bg
Други публикации
Напиши коментар