Горещи новини
- Новият командир на ВВС ген.-майор Николай Русев: "Аз вярвам в колегите си и съм сигурен, че заедно ще успеем"
- /ВИДЕО/: По време на земетресение в Тайланд с магнитуд 7,7 се срути висока сграда
- Протестите в Турция: Задържани са около 1900 души, 150 полицаи са ранени /ВИДЕО/
- Зеленски: Русия се готви за настъпление в три региона на Украйна
- В Израел се подновяват антиправителствените протести
- Путин предложи да се въведе "временно управление" в Украйна, за да се проведат там демократични избори
- ВМС ПОЧЕТОХА 112-ТА ГОДИШНИНА ОТ ПРЕВЗЕМАНЕТО НА ОДРИНСКАТА КРЕПОСТ
- България с 4 медала след втория ден на Петите световни военни зимни игри в Люцерн (Швейцария) (ГАЛЕРИЯ)
- Financial Times: САЩ искат контрола върху всички ресурси на Украйна - Киев плаща цялата помощ от САЩ
- РФ отговори на изявленията на Макрон за миротворци в Украйна: ЕС не е готов да воюва с Русия

pan.bg
Няколко мироопазващи екипа от страни от ЕС и Обединеното кралство ще бъдат "в готовност", но не и на първа линия, смятат източници на WP.
Лидерите на ЕС и Лондон са обсъдили изпращането на до 30 000 войници в Украйна, за да наблюдават прекратяването на огъня, ако Москва и Киев постигнат споразумение в този смисъл. Американският вестник The Washington Post писа за това в понеделник, 17 февруари, цитирайки четири източника, запознати с подробностите от неофициалната среща на върха за Украйна и европейската сигурност, която се проведе същия ден в Париж. https://www.washingtonpost.com/world/2025/02/17/europe-plan-ukraine-troops-trump/
Според източници на WP, от 25 до 30 хиляди военнослужещи от европейски страни могат да сформират няколко бригади, които ще бъдат дислоцирани в Украйна. В същото време идеята не предполага, че миротворците ще се озоват на линията на съприкосновение без особена нужда, уверяват източниците на изданието. Войниците ще „бъдат готови да демонстрират сила само ако руските войски се опитат да подновят войната“, пише вестникът.
Идеята се обсъжда – двама от източниците на WP казаха, че европейските съюзници на Украйна в момента са „по-загрижени или изправени пред предизвикателства с ограничени военни сили“. Изданието не уточнява за кои точно държави става дума.
В същото време европейските страни се опитват да разберат от администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп каква военна подкрепа възнамерява да окаже Вашингтон на Украйна след евентуалното подписване на споразумения, насочени към прекратяване на руската война срещу Украйна. В отговор САЩ искат да получат данни за подобна подкрепа за Киев от европейските страни, пише WP. По-рано Тръмп заяви, че европейските страни трябва да се ангажират с допълнителна защита на Украйна и че Русия не представлява заплаха за ЕС и НАТО.
Шолц критикува „преждевременния дебат“ за изпращане на мироопазващи сили в Украйна
Според WP, Париж е бил най-подготвен за евентуално развитие. Според някои оценки, Франция може да предостави около 10 000 войници за мироопазващата мисия в Украйна – в средата на януари страната дори проведе съответни учения. Идеята за изпращане на войски за гарантиране на мира в Украйна беше подкрепена преди това от Лондон.
В същото време Полша и Германия, които по-рано критикуваха подобни призиви, се обявиха открито против това. След срещата на върха германският канцлер Олаф Шолц каза, че е "дори малко раздразнен" от продължаващите дискусии по тази тема.
"Тук, заобикаляйки украинците, се обсъждат възможните резултати от мирни преговори, които все още не са се състояли. Това е крайно неуместно, да говорим откровено и честно. Все още не сме постигнали мир, но сме в разгара на брутална война, отприщена от Русия, която се води без никакви ограничения", заключи Шолц.
Източник: Deutsche Welle Снимка: Mark Baker/AP Photo/picture alliance
Превод и редакция: pan.bg
Други публикации
Напиши коментар