Горещи новини
- Нетаняху: Отговорът на атаката на Иран е наше право и отговорност
- ГАЛЕРИЯ - ЦЕРОМОНИЯ ЗА СТРОИТЕЛСТВО НА ХИБРИДЕН ПЛАВАЩ ДОК В "ТЕРЕМ КРЗ ФЛОТСКИ АРСЕНАЛ"
- ВИДЕО - Кораб с повече от 450 пътници на борда потъна в ДР Конго
- В САЩ разкриха какви ще бъдат последствията от удар на Израел по ядрените съоръжения на Иран
- Al Mayadeen: През последните часове Израел е извършил повече от 60 въздушни удара над ивицата Газа
- Стана известно коя международна организация е инвестирала милиарди в Афганистан
- Зеленски разкри кога ще представи своя „план за победа“
- IDF обяви елиминирането на 440 бойци на Хизбула
- ГЩ, УКРАЙНА: Руснаците атакуват най-много в Покровско и Кураховско направление
- Deepstate: Руснаците са навлезли в Торецк и още две населени места в Донецка област
pan.bg
Ударите с далекобойни оръжия по руска територия ще отслабят позициите на Руската федерация. Въпреки това Западът има пълното право да налага свои собствени ограничения поради политическата страна на този въпрос, казва ръководителят на Военния комитет на НАТО.
Ръководителят на Военния комитет на НАТО Роб Бауер нарече ударите със западни далекобойни оръжия дълбоко в руска територия „оправдани от военна гледна точка“. Бауер подчерта, че според международното право на въоръжените конфликти една страна има право на самоотбрана и това право не се ограничава до нейните граници. „Военният смисъл е да отслабим врага, неговите логистични линии, доставките на гориво и боеприпаси за фронта“, каза той на среща на Военния комитет на НАТО в Прага в събота, 14 септември.
В същото време ръководителят на висшия военен орган на Северноатлантическия алианс отбеляза, че другата страна на този въпрос е политическа, тъй като страните, предоставили на Киев оръжия, могат да се чувстват отговорни за използването им. В тази връзка, според Бауер, партньорите на Украйна имат пълното право да налагат ограничения върху използването му.
Вашингтон и Лондон отложиха решението за ударите на украинските въоръжени сили срещу Русия
Украинският президент Володимир Зеленски многократно е призовавал съюзниците да позволят на Украйна да използва западни ракети, включително американски ATACMS с голям обсег и британски Storm Shadow, за удари по руска територия .
Президентът на САЩ Джо Байдън и британският премиер Кийр Стармър обаче след среща във Вашингтон на 13 септември не позволиха публично на Украйна да нанася удари на далечни разстояния срещу Русия. След срещата Стармър отбеляза, че той и Байдън ще обсъдят въпроса с по-широка група на Общото събрание на ООН в Ню Йорк след две седмици.
На свой ред президентът на Русия Владимир Путин заяви, че използването на западни далекобойни високоточни оръжия за украински удари по руска територия би означавало пряко участие на страните от НАТО във войната. Според него, програмирането на траекториите на полета на ракетите с голям обсег ще се извършва от военни специалисти на Алианса, тъй като Киев не разполага с необходимите възможности. В този случай "самата същност на конфликта" в Украйна ще се промени и Русия "ще вземе подходящи решения въз основа на възникващите заплахи", заплаши Путин. По-късно същото каза и представителят на Руската федерация в ООН Василий Небензя.
Източник: DW Снимка: Michaela Rihova/CTK/picture alliance
Превод и редакция: pan.bg
Други публикации
Напиши коментар