Горещи новини
- Зеленски разкри кога ще представи своя „план за победа“
- IDF обяви елиминирането на 440 бойци на Хизбула
- ГЩ, УКРАЙНА: Руснаците атакуват най-много в Покровско и Кураховско направление
- Deepstate: Руснаците са навлезли в Торецк и още две населени места в Донецка област
- Ким Чен Ун: приятелството между Китай и Северна Корея е в интерес на двете страни
- ISW анализира дали финансовите стимули ще променят темпото на мобилизация в Русия
- МО РФ: Су-34 с авиобомби унищожиха опорен пункт на ВСУ в района на Курск
- Washington Post: Стана известно кой е принудил членове на Хизбула да хващат пейджъри с две ръце
- ГАЛЕРИЯ - ОТКРИХА ПАМЕТНА ПЛОЧА ПРИ САМОЛЕТ МИГ–21 В РАВНЕЦ
- Нетаняху: Израел има право да отговори на иранската атака
pan.bg
Канцлерът подчерта, че освен военната подкрепа за Украйна трябва да се проучи и въпросът за намирането на изход от настоящата военна ситуация. Шолц споделя желанието на Киев да проведе нова мирна конференция.
Германският канцлер Олаф Шолц изложи условия за участието на Русия в евентуална мирна конференция за Украйна. На събитие на Социалдемократическата партия на Германия (SPD) вечерта в понеделник, 9 септември, той подчерта, че освен необходимата военна подкрепа за Украйна за нейните отбранителни действия срещу страната-агресор, Русия също така трябва да „разгледа въпроса за намиране на изход от настоящата военна ситуация“, съобщава агенцията.
Шолц повтори, че подобно на украинското ръководство би искал да проведе още една мирна конференция, в която да участва и Русия. В същото време той отбеляза, че „това няма да проработи“, ако руският президент Владимир Путин реши „да продължи да атакува“. „Мисля, че в тази ситуация имаме нужда от това, което винаги е важно в политиката: яснота, твърдост и характер, това е необходимо, ако искате да осигурите мир и сигурност в Европа“, заключи канцлерът в речта си на събитието.
Опозицията призова Шолц да не тласка Киев към „фалшив мир“
Германската опозиция възприе изявлението на Олаф Шолц за необходимостта от ускоряване на началото на дипломатическото уреждане на Украйна като опасна промяна в курса на ГСДП, която е част от управляващата коалиция в страната. Инициативата на Шолц "беше предсказуема", каза Родерих Кизеветер, бивш офицер по външната политика на Бундесвера в опозиционния Християндемократически съюз (ХДС), в интервю за вестник Bild, публикувано на 9 септември.
Според него, тези усилия се вписват в стратегията на част от социалдемократите, целяща „неусетно да тласне Украйна към фалшив мир, диктуван от Русия“. Един от компонентите на този процес е постепенното намаляване на подкрепата за Украйна и искането за започване на мирни преговори с Русия, добави християндемократът.
Желанието на германския канцлер да покани Руската федерация на следващата мирна среща за Украйна е погрешно, сигурен е Кизеветер. По негово мнение, Шолц би искал да си припише заслугите за мирното уреждане, но това „влошава ситуацията за Украйна и по този начин отслабва сигурността на Европа и Германия“. Кизеветер смята, че канцлерът се е поддал на руската дезинформация и пропаганда и следователно „повратната точка“, която той провъзгласи в политиката за сигурност, „е фарс и отива в историята“.
Кремъл реагира сдържано на изявлението на Шолц
По-рано Шолц също се изказа в подкрепа на участието на Русия във втората „среща на върха за мир“. Междувременно Кремъл реагира сдържано на призивите му от Шолц за ускоряване на мирния процес в Украйна. Към момента няма предпоставки за започване на мирния процес между Русия и Украйна, „докато действително не се видят някои контури“, каза прессекретарят на руския президент Дмитрий Песков.
„Чуваме различни изявления от европейски държави, но не виждаме изявления по този въпрос, всъщност, от страната, която дирижира целия този процес, дирижира целия колективен Запад“, добави Песков. В същия ден официален представител на германското правителство, коментирайки изявлението на Шолц, изрази съмнение относно готовността на Русия за мирни преговори за Украйна.
Първата среща на върха за намиране на начини за мирно прекратяване на войната в Украйна, която се проведе в швейцарския курорт Бюргенщок близо до Люцерн през юни, беше посетена от представители на повече от 90 държави. Русия не беше поканена на нея, няколко държави изпратиха делегации на по-ниско ниво, а опитът на Киев да спечели ключови страни от Глобалния юг се провали, тъй като някои отказаха да подпишат окончателното изявление, отбелязва Bloomberg.
Източник: DW Снимка: Bernd Elmenthaler/IMAGO
Превод и редакция: pan.bg
Други публикации
Напиши коментар