Почина полк. Любомир Пръвчев - спря да бие едно голямо авиационно сърце

Pan.bg 08 сеп 2024 | 20:53 views (2045) commentaries(0)
img Пан.бг





РАЗГЛЕДАЙТЕ ГАЛЕРИЯТА > > >

С дълбоко прискърбие съобщаваме, че днес, след тежко боледуване, почина един велик българин - полковник от запаса Любомир Пръвчев.

Авиационен човек до мозъка на костите си. Изпълнил 1018 парашутни скока с 21 типа парашути от 13 типа самолети. Обучил десетки парашутисти и летци.

Радетел за силна авиация. Пазител на авиационната памет. Офицер, оставил дълбока диря в професионалното израстване на българските ВВС. Патриот, изминал

военния си път с чест, достойнство и съпричастност към проблемите на колегите си. Автор на легендарната книга "Преживяно в небето". Голям приятел и съратник

на списание "Криле".






Поклон, дълбок поклон от целия наш екип!

Почивай в мир, приятелю!

Винаги ще те помним!

Завинаги ще си част от нас.


От екипите на списание "Клуб Криле" и ПАН.БГ

От приятелите и колегите.











ПРЪВЧЕВ, ЛЮБОМИР ВАСИЛЕВ
Виден български военен авиационен организатор на физическата подготовка и спорта, два пъти майстор на спорта, парашутист-рекордьор и инструктор, обучил десетки парашутисти.
Роден на 23 юли 1934 г. в гр. Плевен в семейството на служещи. Завършил ВИФ “Г. Димитров” (Национална спортна академия –1956 г.) и ВА “Г. С. Раковски” (1972 г.). Бил е инструктор по физическа подготовка във ВНВВУ “Г. Бенковски” (1957-1964 г.), началник на парашутно-десантна служба в авиополк (1964-1966 г.), началник на ПДС във ВНВВУ (1966-1969 г.), началник на ПДС в щаба на ПВО и ВВС (1972-1986 г.).
Изпълнил е 1018 парашутни скока с 21 типа парашути от 13 типа самолети.
РАЗГЛЕДАЙТЕ ГАЛЕРИЯТА > > >

Полковник от запаса. Майстор на спорта (по плуване), майстор на спорта по парашутизъм. Сърекордьор на 5 височинни републикански рекорда.
(По автобиографични бележки, 1997 г.)


Любен Пръвчев - в средата, в редакцията на сп. КРИЛЕ



Пръвчев Фрагменти: “Жив! Защо? Очите на четири!”



• “Младежката ми мечта бе да служа във ВМС, но не потръгна. След завършването ми на ВИФ стоях 8 месеца без работа и в авиацията постъпих просто по принуда – от немай-къде, за което обаче не само че не съжалявам, но и съм благодарен на съдбата.”

• “С парашутизъм започнах да се занимавам под ръководството на полковник Калъпчиев от 1962 г. Той направи така, че инструкторите по физическа подготовка да придобият втора специалност – парашутизъм.”

• “При скок от вертолет Ми-4, след като изпълних задачата си на спускач, в бързината при прибирането на въжетата неволно съм изтеглил доста ръчката на запасния парашут. С излизане на стъпенката ръчката се доизтегля и се разтваря запасният парашут, преди да напусна вертолета. Като го напуснах, запасният се закача на една от петите и се скъсва до полюсния отвор. Приземих се успешно, но с голяма скорост на падане поради разкъсан запасен парашут и неразтворен основен на гърба. Причината – субективна. В авиацията, както казваше генерал Лазар Белухов, никога не трябва да се бърза и трябва да се тръгва навреме. Спускачът може да скача и той, но на отделен заход.

• При изпълнение на изпитателен парашутен скок на парашути серийно производство (УП-9) много върви се прехвърлиха през купола. Приземяването с такъв парашут бе невъзможно. Отрязах с ножа коланите на основния парашут и се приземих със запасния.”

• “Големите радости в службата ми са две. Първата. Като преподавател по физическа подготовка бях много взискателен и строг към курсантите. Бях извоювал те да имат занятия по физическа подготовка два пъти седмично по два часа. Всички занятия провеждах с голямо натоварване. И когато ме срещнат бившите ми курсанти, много от които са вече пенсионери като мен, с добро си спомнят онези “тежки” години. Втората. Участието ми в подготовката и провеждането на десетки хиляди парашутни скокове, денем и нощем, на суша и на море с летците и парашутистите от авиацията. Подготвил съм три випуска школници-парашутисти.”

• “В края на ХХ век българската военна авиация и парашутизмът като част от нея са в криза поради икономически причини, но никой не може да спре естествения прогрес. Ще минат години и авиацията и парашутизмът пак ще бъдат във възход. Стремежът на човека и особено на нас, българите, да летим и да скачаме (да падаме) никой не е в състояние да спре. Авиацията ще я бъде!”

• “До края на живота си ще помня грижите и личното си участие в усъвършенстването на физическата и парашутната подготовка на летците, парашутноспасителното осигуряване на полетите и самите скокове. Не искам да си спомням за предпоставките за произшествията – обективни или субективни, но те са непоправимо много. Не искам да си спомням и за хората, които с некадърното си и некомпетентно ръководство пречеха и не помагаха на авиацията!”

• “Жив останах. Защо? Очите на четири!”

• “В много страни скоковете с парашути се използват като средство за психологическа подготовка на военните. Защо и у нас да не е така? Високата парашутна подготовка на летеца му дава възможност при създадена аварийна обстановка във въздуха да действа в две направления: при изправен двигател и самолет и наличие на скорост и височина да направи всичко възможно за спасяването на самолета и себе си; при условия на действителна необходимост незабавно да напусне самолета, спасявайки живота си.”

• “Общопрощаващата максима “Човешко е да се греши” във въздуха придобива съвсем нечовешки измерения.”



(Из анкета на Цветан Цаков “ХХ век: Българска авиация, 1997 г.)





Навигирайте с бутоните под снимката, за да разгледате галерията!


Почина полк. Любомир Пръвчев - спря да бие едно голямо авиационно сърце

ПРЕДИШНА СНИМКА 1/5 СЛЕДВАЩА СНИМКА


Други публикации


Напиши коментар

Коментари: 0

Социални мрежи

Вход

Запомни ме на това устройство

Регистрирай се Забравена парола

Последни

НАЙ-ЧЕТЕНИ НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Морски архиви

Прочети още

Броячка