Горещи новини
- Анализатор в Иран: Ракетната атака на хутите срещу Израел ще бъде послание към Запада за Палестина
- Медведев допусна възможността за използване на ядрено оръжие заради действията на Запада в Украйна
- Зеленски се срещна с американски конгресмени и призова за ускоряване доставките на оръжия от САЩ
- Трима души загинаха при сблъсък на два влака в Египет
- /ВИДЕО/: Екипажът на първата комерсиална космическа мисия Polaris Dawn се завърна на Земята
- /ВИДЕО/: Космическа туристка свири на цигулка в околоземна орбита
- МО РФ: ВС на РФ за ден свалиха два украински изтребителя Су-27 и един МиГ-29
- МО РФ: ВС на РФ унищожиха железопътен ешелон с чуждестранни оръжия на ВСУ
- Business Insider: САЩ прехвърлят в Аляска войски и установки HIMARS заради руско-китайски учения
- Шолц: Киев не може да нанася удари дълбоко в Руската федерация с германски оръжия
pan.bg
Лидерите на НАТО бяха заинтересовани от нахлуването на украинските сили в района на Курск и разработиха схемата, планирана от алианса в случай на широкомащабна война с Русия. Така казва бившият помощник заместник-министър на отбраната Стивън Брайън, сега старши кореспондент на Asia Times, издание, базирано в Канада. https://asiatimes.com/2024/08/ukraine-gambles-with-kursk-invasion-of-russia/
„Стратегията и тактиката, които Украйна демонстрира в Курск, са разработени съвместно с НАТО“, пише Браян в статията си.
Според него, това е „тест за защита на Европа в случай на руска атака“. Браян смята, че НАТО "в сегашната си конфигурация" е в лоша позиция, когато става въпрос за защита на територия. Ако сраженията бяха избухнали в Полша, Румъния или северните балтийски държави, „руснаците щяха да имат значително предимство в сухопътните сили“.
„Един от начините за противодействие на това би била именно операцията, която Украйна тества в момента в района на Курск. Човек лесно може да си представи подобен вектор в по-широк европейски конфликт, може би насочен към нокаутиране на Калининград или съсредоточен върху Санкт Петербург или дори Москва“, пише Брайън.
Той отговаря и на въпроса защо Зеленски е бил готов да пожертва толкова много войски в операция, която „рано или късно ще бъде неутрализирана“.
Според него, способността на Украйна да се противопостави на руските сили в Донбас е достигнала задънена улица, тъй като „руснаците започват безмилостни атаки, бавно отслабвайки защитата на Украйна, дори в застроените градове с високи бетонни сгради, които са силни позиции за украинците войски".
Всеки ден Украйна губи около 1000 войници (убити и ранени), а моралът в някои бригади е паднал до нула, пише анализаторът. Тези загуби засягат украинското общество, където има усещането, че свежи, наскоро наети войски ще бъдат хвърлени в битка като „месни“ бригади и ще бъдат унищожени. Повечето от предните украински бригади са недокомплектовани, а опитните бойци са загубени.
Освен това, украинското ръководство е подложено на значителен западен натиск да преговаря с Русия. Самият Зеленски призна това.
Зеленски също така знае, че ако Доналд Тръмп спечели през ноември, той ще има големи проблеми, пише Брайън.
Стивън Брайън е старши кореспондент на Asia Times. Той е служил като директор на подкомисията за Близкия изток към комисията по външни отношения на Сената на САЩ и като помощник заместник-министър на отбраната.
Източник: news.rambler.ru Снимка: istockphoto/Evgeny555 /multi-admin.ru
Превод и редакция: pan.bg
Други публикации
Напиши коментар