Горещи новини
- Telegraph: Със сделката за ресурсите Тръмп опря пистолет в главата на Зеленски, иска почти всичко в Украйна
- Киев: Русия изстреля срещу Украйна над 160 дрона /СНИМКИ/
- Земетресение с магнитуд 5,2 удари Казахстан
- Орбан: ЕС иска да участва в конфликта в Украйна, Унгария няма намерение да воюва с никого
- Новият командир на ВВС ген.-майор Николай Русев: "Аз вярвам в колегите си и съм сигурен, че заедно ще успеем"
- /ВИДЕО/: По време на земетресение в Тайланд с магнитуд 7,7 се срути висока сграда
- Протестите в Турция: Задържани са около 1900 души, 150 полицаи са ранени /ВИДЕО/
- Зеленски: Русия се готви за настъпление в три региона на Украйна
- В Израел се подновяват антиправителствените протести
- Путин предложи да се въведе "временно управление" в Украйна, за да се проведат там демократични избори

pan.bg
Доставките на оръжия от НАТО за Украйна и обучението на войници от украинските въоръжени сили отсега нататък ще се координират от щаба на Северноатлантическия алианс във Висбаден, Германия.
На срещата на върха на НАТО във Вашингтон беше решено да се предостави военна помощ на Украйна в размер на 40 милиарда евро в рамките на една година. Това се посочва в изявление на държавните и правителствените ръководители на страните членки на Северноатлантическия алианс, разпространено в сряда, 10 юли.
Посочено е, че тази сума ще вземе предвид средствата, отпуснати от 1 януари 2024 г. Германия вече се е ангажирала тази година да предостави на Киев военна помощ на стойност 8 милиарда евро.
Координиране на помощта за Украйна от Висбаден
Според генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг срещата на върха също така е договорила план за гарантиране на предоставянето на помощ на Украйна, дори ако Доналд Тръмп спечели президентските избори в САЩ през ноември тази година.
Като част от този план, доставките на оръжие от НАТО за Украйна, както и обучението на украински войници в Европа, отсега нататък ще се координират чрез централата на алианса във Висбаден, Германия, с участието на 700 служители, включително 40 германци.
„Целта е подкрепата за сигурността на Украйна да стане постоянна и по този начин да се осигури подобрена, предвидима и последователна подкрепа“, се казва в изявлението на НАТО. Отбелязва се, че задачата на новия щаб, наречен NSATU (Nato Security Assistance and Training for Ukraine), ще бъде и да помага на Украйна в по-нататъшното й сближаване със Северноатлантическия алианс.
„От гледна точка на международното право, NSATU няма да направи НАТО участник в конфликта (войната на Русия срещу Украйна – Ред. )“, се казва в изявление на съюзниците. Междувременно унгарският премиер Виктор Орбан отхвърли участието на унгарски сили в щаба поради опасения от конфронтация с Русия.
Досега САЩ отговаряха за координирането на помощта за Украйна. За целта в щаба на командването на Въоръжените сили на САЩ в края на 2022 г. беше сформирано звено от 300 военнослужещи, наречено "Група за подпомагане на сигурността-Украйна" (Security Assistance Group-Ukraine, SAG-U).
Изтребители F-16 и системи за ПВО Patriot за Украйна
Както обявиха Дания и Холандия, това лято Украйна ще получи „готови за използване изтребители F-16“. Коалицията за снабдяване на Киев с бойни самолети беше сформирана преди година, но доставките им все още се забавят.
На свой ред САЩ потвърдиха готовността си да предоставят на Украйна още една система за противовъздушна отбрана Patriot. Така Киев ще получи общо пет такива системи от НАТО - две по-малко, отколкото президентът на страната Владимир Зеленски поиска.
Посочва се, че тази година 23 от 32-те страни от НАТО ще отделят най-малко два процента от своя БВП за отбрана. Германия, както каза канцлерът Олаф Шхолц във Вашингтон, посочвайки споразумението, постигнато от управляващите партии в Германия за федералния бюджет, „стабилно“ ще изпълни съответното изискване на алианса. Тази година се смята, че военните разходи на Германия ще възлязат на 2,1% от БВП.
Липса на покана към Украйна за членство в НАТО
На срещата на върха на Северноатлантическия алианс във Вашингтон обаче нямаше покана за членство в НАТО. „Основната причина са страховете на САЩ и Германия от конфронтация с Русия“, пише AFP. Междувременно, както следва от изявлението на съюзниците, те смятат, че Украйна е" на необратим път към пълна евроатлантическа интеграция, включително членство в НАТО".
Политиката на НАТО спрямо Китай
Съобщава се, че членовете на Северноатлантическия алианс са се съгласили да втвърдят своята реторика спрямо Китай. В съвместно изявление съюзниците наричат КНР по-специално „играеща ключова роля като съучастник“ на Русия във войната срещу Украйна.
Напоследък западните страни многократно са предполагали, че Китай да доставя на Русия стоки с двойна употреба, благодарение на които Москва успява да поддържа боеспособността на армията.
Разполагане на ракети с голям обсег в Германия
Както следва от изявлението на страните от НАТО, крилати ракети Tomahawk и други оръжия с голям обсег на действие от 2026 г. ще бъдат временно разположени в Германия. Зенитни ракети SM-6 и нови видове хиперзвукови оръжия, „които имат значително по-голям обсег от сегашните наземни системи в Европа“, също се споменават в документа.
В Германия за първи път от Студената война отново ще бъдат разположени оръжейни системи, способни да достигнат руска територия, подчертава агенция dpa. Къде точно ще бъдат разположени не се уточнява.
Източник: DW Снимка: Nathan Howard/REUTERS
Превод и редакция: pan.bg
Други публикации
Напиши коментар