Горещи новини
- В сирийска Латакия се провежда операция срещу остатъците от силите на падналия режим
- Генералният секретар на ООН призова за сдържаност, тъй като напрежението в Судан ескалира
- Повече от 70 души бяха убити при нападение с дрон срещу болница в Судан
- /ВИДЕО/: Специалният пратеник на Тръмп оцени загубите на ВСУ в конфликта в Украйна
- Мъск предложи пролива Ла-Манш между Франция и Британия да се преименува в канала на Джордж Вашингтон /КАРТА/
- В Дания посочиха страната с приоритетни права за закупуване на Гренландия
- Зеленски реагира на призива на Тръмп към Путин: Тръмп няма план за прекратяване на конфликта в Украйна
- Лукашенко гласува на президентските избори в Беларус и каза за кого е гласувал
- Шефът на дипломацията на ЕС Кая Калас: Лукашенко няма легитимност
- DeepState: Руснаците окупираха Времивка и практически превзеха Велика Новосилка
pan.bg
По инициатива на френския президент в Париж се събраха около 20 ръководители на европейски държави и правителства, както и представители на САЩ и Канада. В срещата участва и германският канцлер.
Френският президент Еманюел Макрон призова Украйна да предостави повече оръжия и ресурси. Той заяви това в началото на конференция за оказване помощ на Украйна в Елисейския дворец вечерта в понеделник, 26 февруари. „Днес общото разбиране е, че сигурността на всички ни е под заплаха“, каза Макрон пред около 20 държавни и правителствени ръководители, включително представители на Канада и Съединените щати, събрани в Париж по инициатива на френския президент.
На срещата присъства и германският канцлер Олаф Шолц. Президентът на Украйна Владимир Зеленски се присъедини към участниците в консултациите в Елисейския дворец чрез видеовръзка.
Според Макрон, сега поведението на Русия се втвърдява както на политическо ниво, така и по време на агресивната й война срещу Украйна. "Русия готви нови атаки", каза френският президент. Твърдата позиция на Русия беше демонстрирана със смъртта на опозиционера Алексей Навални, както и с кампаниите за дезинформация на Запад, „така че става въпрос и за нашата сигурност“, подчерта Макрон. „Всички трябва да реагираме колективно“, добави той.
"Русия не трябва да спечели войната" и затова привържениците на Украйна трябва съвместно да се мобилизират на национално ниво по въпроса за помощта за Украйна, подчерта френският президент на срещата. „Ние сме в процес на гарантиране на нашата сигурност днес и утре“, каза Макрон, отбелязвайки, че не иска „да влиза във война с руския народ“.
Шолц споделя позицията на Макрон в нежеланието да става "страна в конфликта"
"Германия е най-големият доставчик на военна помощ за Украйна в Европа. Това остава непроменено", написа Шолц в социалната мрежа X. "Но едно е ясно: ние няма да станем страна във война - нито пряка, нито косвена. Аз съм воден от тези два принципа във всичките си решения.“ Шолц добави „Taurus“ към съобщението, като по този начин потвърди отказа си да достави на Украйна желаните крилати ракети.
Канцлерът категорично отхвърли текущите доставки на крилати ракети с голям обсег на действие TAURUS за Украйна, като се позова на риска от намеса на Германия във войната. „По никакъв начин не трябва да се свързваме с целите, които постига тази система“, каза той на 26 февруари, цитиран от dpa.
Според Шолц, затова въпросът за прехвърлянето на такива оръжия все още не стои на дневен ред. "Тази яснота също е необходима. Изненадан съм, че някои хора дори не се трогват от това, че дори не се замислят дали това, което правим, може да доведе до някакво участие във война", каза канцлерът.
Цели на Парижката конференция
Парижката конференция дава възможност да се изпрати „сигнал за европейско единство и сплотеност както към украинския народ, така и към руския президент Путин“, подчерта Кристиане Хофман, заместник-говорител на германското правителство. Според съветници на Макрон, цитирани от dpa, консултациите в Париж са насочени не толкова към нови гаранции за доставките на оръжие, а към повишаване ефективността на вече обещаната военна помощ, включително обучение на украински войници, и укрепване на киберотбраната.
По данни на AFP, участниците в него са си поставили за цел да намерят начини за увеличаване помощта за Киев, да я „адаптират към украинските нужди“. Нови конкретни ангажименти обаче не се очакват, отбелязва агенцията.
Наскоро Франция беше критикувана, че предоставя значително по-малко военна помощ на Украйна от Германия. Миналата година Франция съобщи, че е предоставила военна помощ на обща стойност 2,1 милиарда евро. През 2022 г. тази цифра е била 1,7 милиарда евро. За настоящата година са обещани до три милиарда евро.
Deutschland ist der größte militärische Unterstützer der Ukraine in Europa. Dabei bleibt es. Klar ist aber: Wir werden nicht zur Kriegspartei - weder direkt noch indirekt. Diese beiden Prinzipien leiten alle meine Entscheidungen. #Taurus
— Bundeskanzler Olaf Scholz (@Bundeskanzler) February 26, 2024
Източник: DW Снимка: Joly Victor/ABACA/picture alliance
Превод и редакция: pan.bg
Други публикации
Напиши коментар