Какво се знае за ракетите ATACMS, които Украйна упорито изисква от Запада. Инфографика

Pan.bg 24 сеп 2023 | 18:57 views (3952) commentaries(0)
img
pan.bg

Съединените щати са близо да доставят на Украйна ракети ATACMS с голям обсег, които могат да достигнат Воронеж от фронтовата линия. Въпросът за доставките сега се обсъжда активно в администрацията на президента на САЩ Джо Байдън. URA.RU изброява основните неща, за които трябва да се знае за тези ракети.

Какво представляват ракетите ATACMS?

Ако Украйна получи ракети ATACMS, тя ще има най-далекобойното западно оръжие. Това каза за URA.RU военният анализатор Александър Михайлов. Британските ракети Storm Shadow са със значително по-малък обхват от ATACMS, които имат следните характеристики:

- обхват на полета: от 160 до 300 километра;
- максимал-надължина: четири метра;
- тегло: от 1320 до 1670 килограма;
- точност: висока, ракетите имат вграден GPS/INS (система за глобално позициониране/инерциална система за насочване);
- бойна глава: касетъчни, осколково-фугасни боеприпаси и други;
- характеристики: ракетата може да маневрира по време на полет, тя е в състояние да заобиколи ПВО;
- скорост на разгръщане: висока;
- цели за атакуване: танкове, бронетранспортьори, сгради, бункери, концентрации на жива сила;
- изстрелване: от комплекса HIMARS.

Всички характеристики зависят от типа на ракетите. Например MGM-140A ATACMS Block 1 може да порази цел на разстояние 165 километра. Тази модификация използва касетъчна бойна глава. Ракети като MGM-140E ATACMS Block 1A Unitary (QRU) и MGM-168A ATACMS Block 4A са проектирани за обсег от 270 километра. Те са оборудвани с осколочно-фугасна бойна глава WDU-18.

Какво заплашва Русия, ако Киев получи ракети ATACMS

Максималният обсег на ракетата е 300 километра. Това означава, че Киев ще може да атакува Воронеж, Калуга, Краснодар, Липецк, Ростов на Дон, Смоленск и Тула. Военният експерт Андрей Клинцевич в разговор с NEWS.ru предположи, че САЩ ще прехвърлят в Украйна ATACMS, които са способни да поразяват бункери. Ракетите могат да преминат дълбоко под земята и да взривят подземни укрития и щабове.

Въпреки това, колкото по-далеч лети ракетата, толкова по-малко щети може да причини. Затова, според Клинцевич, Киев едва ли ще използва ATACMS за атаки на градове извън зоната на СВО. Politico, позовавайки се на служители в администрацията на Байдън, пише, че ракетите ще помогнат на Киев, но няма да могат да променят правилата на играта, съобщава RT.

Защо Съединените щати се колебаят да доставят ракети ATACMS на Украйна

Вашингтон се опасява, че доставките на ракети ще доведат до ескалация на конфликта между САЩ и Русия. За Москва подобни ракети биха означавали, че САЩ са преминали червените линии. На този фон Киев критикува САЩ за бавността им.

Освен това САЩ имат доста ограничен запас от ATACMS. Страната няма да може бързо да произведе нови снаряди, които да заменят изпратените. Според The ​​Washington Post, Пентагонът вероятно ще реши да изпрати на Украйна касетъчна версия на ATACMS, тъй като Съединените щати имат много такива ракети.

Как Русия реагира на новината за доставките

Руското външно министерство заяви, че Украйна, след като получи ATACMS, няма да може да промени хода на конфликта. Ръководителят на ведомството Сергей Лавров обаче отбеляза, че САЩ използват Киев като инструмент за удари по Русия.

Съветникът на изпълняващия длъжността глава на ДНР Ян Гагин заяви, че САЩ ще продължат да ескалират украинския конфликт чрез изпращане на ATACMS. Според него, това е изгодно за Вашингтон, което не може да се каже за Европа, предава RT.

Как Киев използва западните ракети с голям обсег

Украйна обеща, че ще атакува със западни ракети само териториите, включени в зоната за специална операция. На 22 септември обаче украинските въоръжени сили атакуваха щаба на Черноморския флот в Севастопол. В сградата влетя британска ракета Storm Shadow – най-далекобойната ракета, която Киев има досега.

image

image

Източник: ura.news Снимка: apostrophe.ua

Превод и редакция: pan.bg

Други публикации


Напиши коментар

Коментари: 0

Социални мрежи

Вход

Запомни ме на това устройство

Регистрирай се Забравена парола

Последни

НАЙ-ЧЕТЕНИ НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Морски архиви

Прочети още

Броячка